Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energia cinetica

Creat de alexandru.marius84, Martie 05, 2011, 10:32:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alexandru.marius84

Din punctul cel mai inalt al suprafetei exterioare a unui cilindru orizontal fix cu raza sectiunii normale R se lasa sa cada, fara viteza initiala, o sfera mica de masa m. Frecarea se neglijeaza. Aflati:
a) La ce inaltime H fata de planul orizontal care sta cilindrul, sfera paraseste suprafata cilindrului
b) energia sa cinetica Ec in acest moment.
Aplicatie: R= 0,9m, m=0,15.


N-am nicio idee si nici desenul nu l-am stiut sa-l fac.

HarapAlb

Citat din: alexandru.marius84 din Martie 05, 2011, 10:32:49 PM
N-am nicio idee si nici desenul nu l-am stiut sa-l fac.
Nu stii sa desenezi un cilindru si o sfera ? Desenul nu trebuie sa fie perfect, important este rationamentul.

florin_try

Citat din: alexandru.marius84 din Martie 05, 2011, 10:32:49 PM
a) La ce inaltime H fata de planul orizontal care sta cilindrul, sfera paraseste suprafata cilindrului

Daca sfera cade pe suprafata laterala a cilindrului, cita vreme va fi in contact cu cilindru atunci se va misca pe traiectoria unui cerc, nu? (asa apare privit dintr-o directie perpendiculara pe baza cilindrului - care e de fapt directie orizontala).

Pai cred ca intrebarea cheie e de ce sfera ar 'parasi' cilindru?

Care e forta totala perpendiculara pe suprafata de contact a sferei cu cilindru in momentul si in punctul in in care sfera 'paraseste' cilindru?