Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Einstein și Eddington

Creat de Madalin, Martie 04, 2011, 03:10:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Madalin

Un alt film marca BBC , artistic de data aceasta, care aruncă o privire asupra unei perioade extrem de prolifice din viața lui Albert Einstein (dezvoltarea teoriei relativității). De asemenea este evidențiată și relația acestuia cu omul de știință britanic Sir Arthur Eddington, primul fizician care i-a inteles ideile. Acesta a condus o expediție astronomică britanică cu scopul de a observa eclipsa de Soare din 29 mai 1919 care a furnizat unul din primele elemente în favoarea relativității.

În opinia mea, un film excelent pentru toți pasionații de știință!

Scientia

Da, excelent filmul. Dacă ştii să fie disponibil pentru public undeva pe net, cred că ai putea pune şi linkurile aici.

HarapAlb

Il gasesti la MVGroup si Demonoid.

Electron

Eu am vazut acum ceva vreme acest film, iar la momentul respectiv niste incoerente fizice preznetate m-au frapat destul de tare. Poate ar trebui sa-l revad sa discutam aici pe temele astea. Asta daca sunt mai multi care au posibilitatea sa-l vada, sa comparam impresiile la final.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb


Diamond

Filmul este artistic, într-adevăr. Sunt curios ce ne spune Electron despre "incoerenţe". Mie mi-a plăcut, poate şi pentru că realizarea artistică este destul de bună. Nu intră prea mult în subtilităţi şi nici nu avem cum. Dar una peste alta, cred că este o bună prezentare a lui Einstein şi a ideilor acestuia, într-o formulă accesibilă aproape oricui.