Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de chimie anorganica cu solutii de substante

Creat de Sam, Februarie 20, 2011, 03:38:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try

Citat din: Sam din Februarie 21, 2011, 09:00:41 PM
q=ms/Vs=>ms=q*Vs=1,4*500=700g HNO3
CHNO3=md/ms*100=>md=CHNO3*ms/100=68*700/100=476h HNO3
Cf=md/md+mH2O*100
Cf(md+mH2O)=md*100
10(476+mH2O)=476*100
476+mH2O=4760=>mH2O=4760-476=4284 g H2O

E corect ce ai facut tu, dar acel mH2O pe care l-ai  calculat e masa totala de apa din solutia finala.

Masa totala de apa din solutia finala (mH2O) provine din 2 locuri: 1) din apa adaugata (sa o notam cu xH2O) si 2) din apa de la solutia initiala de HNO3 (sa o notam  cu a0_H2O).

mH2O = xH2O (adaugat) + a0_H2O (din solutia initala de HNO3 85%).

xH2O (adaugat) = mH2O -   a0_H2O (din solutia initala de HNO3 85%).  = 4284 g (cit ti-a dat tie) - [cita apa ai in solutia initala de HNO3?]

Sam


florin_try

Pai ai 700 g solutie HNO3 de concentratie 68%.
Aceasta solutie contine HNO3 si restul apa. Cita apa e?

Ai calculat mai sus caci cantitatea de HNO3 din aceasta solutie initala de HNO3 este de
Citatmd=CHNO3*ms/100=68*700/100=476g HNO3
. E bine cum ai calculat.

Deci in cele 700 g solutie ai 476g HNO3 dizolvat, restul pina la 700g ce vor fi?


Sam

CitatP1.Ce masa de apa trebuie adaugata la 500 ml solutie 68% HNO3 cu q=1,4 g/ml ptr a obtine o solutie de 10%.

Se cere masa de apa finala.

cea initiala e de 224g H2O

florin_try

Eu vad ca se cere masa de apa adaugata.

Citat
Ce masa de apa trebuie adaugata ..

Sam

#20
Citatq=ms/Vs=>ms=q*Vs=1,4*500=700g HNO3
CHNO3=md/ms*100=>md=CHNO3*ms/100=68*700/100=476h HNO3
Cf=md/md+mH2O*100
Cf(md+mH2O)=md*100
10(476+mH2O)=476*100
476+mH2O=4760=>mH2O=4760-476=4284 g H2O

Dar atunci am facut bine mi-a dat 4284 g H2O si la raspunsuri in carte tot ata e rezultatul 4284..ce nu am facut bine?

florin_try

Citat din: Sam din Februarie 22, 2011, 11:06:27 AM
Dar atunci am facut bine mi-a dat 4284 g H2O si la raspunsuri in carte tot ata e rezultatul 4284..ce nu am facut bine?

Cantitatea de apa din solutia finala e cum ai calculat-o tu.
Cele 4284 g apa din solutia finala provin din apa din solutia initiala (224g) si apa adaugata (care trebuie sa o calculezi)

Sam

Multumesc mult datorita voua m-am descurcat la test  :).Am reusit sa fac problema pana la capat (P1)

Adi

Ma bucur mult ca forumul Stiinta Azi ti-a fost de folos.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

#24
Salut!

Pana la urma masa de apa adaugata e 4060 grame sau nu?  ;D

Daca da de ce l-ati ametit pe saracul om cu toate prostiile de calcule? Nu va place "regula dreptunghiului"? hai sa v-o explic matematic:

x- masa de HNO3
y-masa de solutie initiala
z-masa de apa adaugata

Acuma:

x/y=0.68
x/y+z=0.1

Din cele doua rezulta asa  x=0.68y (evident  ;D) si inlocuim in a doua ecuatie:

0.68y=0.1y+0.1z ===> 5.8y=z  ( evident y este masa de solutie care se obtine dintr-un simplu calcul)

Vedeti voi nici nu trebuia sa calculezi cantitatea de acid care se afla in solutie. Nici macar nu te intereseaza. De ce solutii complicate? De cred ca sunt... cum mi s-a spus...invechit. LOL

PS. Amatori! ha ha ha
PS2. Draga domnule administrator chiar nu mai scap de tinicheaua aia legata de coada?  >:(

Adi

Citat din: chimistul din Februarie 22, 2011, 10:07:05 PM
PS. Amatori! ha ha ha
PS2. Draga domnule administrator chiar nu mai scap de tinicheaua aia legata de coada?  >:(

Nu doar ca nu scapi de avertizment, dar primesti acum inca unul pentru atitudinea superioara ce o arati aici prin "Amatori!" si prin faptul ca consideri avertizmentul nostru "tinicheaua aia legata de coada". Cu tot folosul tau pentru forum, trebuie sa ajuti cu umilinta, modestie, iar nu facand pe desteptul. Nu vom ezita sa te banam. Iti repet inca o data ca datorita mie poti inca sa scrii pe forum doar cu avertizment, fara sa fii moderat, asa cum te moderasera ceilalti moderatori. Nu abuza, caci risti sa fii moderat complet.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: chimistul din Februarie 22, 2011, 10:07:05 PM
Daca da de ce l-ati ametit pe saracul om cu toate prostiile de calcule? Nu va place "regula dreptunghiului"?

Dar nu l-am ametit de loc. De fapt Sam a rezolvat corect problema. Bine, a uitat sa faca o scadere la final, dar rezolvarea data de el era absolut corecta. Daca el rezolvase corect problema (in afara de o scadere) ce rost avea sa o ia de la capat si sa o rezolve din nou cu o alta metoda (regula dreptunghiului), doar asa ca imi place mie mai mult acea regula?

chimistul

Salut!

CitatNu vom ezita sa te banam. Iti repet inca o data ca datorita mie poti inca sa scrii pe forum doar cu avertizment, fara sa fii moderat, asa cum te moderasera ceilalti moderatori. Nu abuza, caci risti sa fii moderat complet.

Multumesc mult pentru ingaduinta administratorule. Esti bun si milostiv!

PS. Stau si ma intreb: Daca o sa fiu banat  oare ce o sa pierd? LOL
PS2. Sunt membru si particip activ la discutii despre inginerie chimica si instalatii chimice pe alte forumuri serioase. Aici chimia e in cel mai bun caz se ridica la nivelul clasei a VIII-a. Hai sa calculam cata sare pune mama in supa si sa vedem cat de sarata va iesi! LOL

HarapAlb

Citat din: chimistul din Februarie 24, 2011, 11:29:02 AM
PS. Stau si ma intreb: Daca o sa fiu banat  oare ce o sa pierd? LOL
PS2. Sunt membru si particip activ la discutii despre inginerie chimica si instalatii chimice pe alte forumuri serioase. Aici chimia e in cel mai bun caz se ridica la nivelul clasei a VIII-a. Hai sa calculam cata sare pune mama in supa si sa vedem cat de sarata va iesi! LOL
Castigam noi asta e ideea, scapam de un stres. Du-te pe forumuri serioase, nu te tine nimeni legat aici.

chimistul

Salut!

CitatCastigam noi asta e ideea, scapam de un stres. Du-te pe forumuri serioase, nu te tine nimeni legat aici.

Stres pentru cine? Sunt pe forumuri serioase deja!