Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un peste a "zburat" mai bine 45 de secunde in aer

Creat de Adi, Mai 25, 2008, 10:48:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Ei, daca o luam asa, diferenta e mult mai mica "din exterior" decat s-ar crede. Adica, dupa nastere, "taticul" si "mamica" au exact acelasi rol, ca doar nu sta mamica sa alapteze pe micuti, ca in cazul mamiferelor. Deci, mi-am pus intrebarea, de ce e "taticul" cel insarcinat, si nu e considerat el "mamica" de fapt. Singura explicatie ar fi la nivel celular, adica, mamica e prin definitie cea cre produce icrele (ovulele) si taticul e cel cu spermatozoizi, dar in acest caz, de fapt icrele sunt "implantate" la partener, unde sunt fecundate, si ca atare "taticul" e insarcinat.

In orice caz, imi sunt cu atat mai simpatici acum calutii de mare, data fiind aceasta particularitate a lor.

Multumesc pentru ca ne-ai ajutat sa aflam si acest lucru. :)

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Bine gandit. Asta este si explicatia. Calutii-de-mare se pot creste si in acvariul din casa, dar trebuie atent ingrijiti si sunt recomandati pt cei cu multa experienta in acvaristica. O sa ma mai gandesc la ceva sa va pun pe ganduri. Oricine poate pune intrebari despre lumea plantelor sau a animalelor. E binevenit :)

Adi

Excelenta tema calutilor de mare, nici eu nu stiam particularitatea inmultirii lor, ma bucur ca am aflat. Temari, propui teme foarte interesante, te mai asteptam cu curiozitati din lumea animalelor!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

M-am tot gandit la o noua tema mai simpla: Stiti de ce Calugaritei ( Mantis religiosa spp.) i se spune asa? Care este motivul? Puteti da exemple si de alte comportamente din viata acestei insecte?  :)

Adi

Interesanta intrebare. Are cumva culoare neagra si sta mai mult singura, nu impreuna cu un grup?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Pai, specia in sine de calugarita este verde deschis si traieste singura. Exista o subspecie mai cenusie. Ai observat bine Adi, dar de ce se numeste Calugarita?

Adi

Am propus ca poate traieste izolata, singura, iar nu in grup ca furnicile ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

referitor la subiectul despre zebre...........nu prea am inteles de ce iluzia e creata de diferenta de temperatura dintre dungile albe si negre? de ce o astfel de diferenta de temperatura ar influenta vederea?

eu stiam alta varianta: atunci cand sunt in grup si privite de la distanta de catre animalele de prada , zebrele nu mai pot fi distinse individual ( totul apare ca o mare de dungi albe si negre intercalate, ceea ce evident induce pradatorii in eroare ).

Temari

Citat din: raul din Iunie 17, 2008, 04:32:46 PM
referitor la subiectul despre zebre...........nu prea am inteles de ce iluzia e creata de diferenta de temperatura dintre dungile albe si negre? de ce o astfel de diferenta de temperatura ar influenta vederea?

eu stiam alta varianta: atunci cand sunt in grup si privite de la distanta de catre animalele de prada , zebrele nu mai pot fi distinse individual ( totul apare ca o mare de dungi albe si negre intercalate, ceea ce evident induce pradatorii in eroare ).
Asa este raul, cand sunt adunate in grup, pradatorii nu mai vad de unde incepe capul si unde se termina spatele. Dar sa o iei logic, la cele 40 de grade Celsius sau mai mult din savana africana, in departare imaginea unui copac, unui animal etc. nu e clara. Daca te-ai uitat vreodata ziua, in jurul focului de afara, imaginea parca se misca, este o iluzie optica (nu stiu cum sa spun, poate ti-ai dat seama, e legat de fizica, ma gandesc). Diferenta mare de grade dintre dungi face acest fenomen mai puternic, deci este o iluzie optica mai puternica, ceea ce induce in eroare pradatorul.