Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Criza energetica - ce solutii pentru Romania?

Creat de admin, Mai 19, 2008, 10:22:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Overmind

Nu orice afirmatie alternativa trebuie categorisita la 'teoria conspiratiei'. Totusi, unele lucruri nu sau intamplat exact pentru ca nu a fost lasate sa se intample. Cazul masinii electrice este unul foarte concludent.

Adi

Cazul masinii electrice este credibil. Adica este credibil chiar ca marile companii de masini au conspirat impotriva masinii electrice. Acum ca dau faliment, sper sa isi invete lectia si sa o scoata pe piata iarasi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

Se scoate...dar la preturi de ~zece ori mai mari decat ar fi normal, ceea ce o face inaccesibila publicului larg.

Adi

Daca vor face asa, nu va fi bine pentru omenire si ei vor da faliment. Sa vedem.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Apropo de teoria conspiratiei .
Nu prea exista surse de energie care sa substituie aportul petrolului .
Tocmai asta sustin "Peak Oil"-erii ca trebuia investit de mult in energiile alternative chiar daca asta nu avea sa imbogateasca rapid niste ticalosi .
Asta trebuia s-o faca "sistemul" ca sa-si asigure supravietuirea .
Capitalismul asta orb cu cerere si oferta e cam pe moarte .
Trebuia gandit in perspectiva de mult si acuma is anticrist ca cica sa "nu-ti faci griji pentru ziua de maine " si sa "dai cezarului ce-i al cezarului" chiar daca cica il votezi .
Daca ne conduce cineva sau ceva din umbra conform teoriei conspirationiste sutem condusi de niste tampiti .
Eu cred ca mai degraba evoluam intr-un sistem invechit care trebuie neaparat reformat .
Asta daca nu cumva e deja prea tarziu .

Overmind

La noi s-a inlocuit un sistem expirat cu unul pe cale sa expire. Evident ca asa ceva nu are cum sa functioneze. Asta este cauza dezastrului curent din tara.

RaduH

Adi crezi ca daca nu mai au niste doctoranzi date sa-si termine proiectele mai e vre-o problema ?
Eu cred ca oamenii de stiinta ar trebui sa gaseasca repede solutii extraordinare .
Merrill Lynch says global oil production will decline further in coming years
YouTube - Jim Rogers Flush your Sterlings Down...


Adi

Citat din: RaduH din Februarie 11, 2009, 07:43:44 AM
Adi crezi ca daca nu mai au niste doctoranzi date sa-si termine proiectele mai e vre-o problema ?

Salut, te referi la faptul ca doctoratele studentilor de la experimentele de la LHC sunt intarziate deja cu un an de zile datorita intarzierii lansarii acceleratorului? Daca da, nu vad legatura cu discutia despre energii alternative. Dar da, este o problema, pentru ca pana nu isi termina doctoratele nu pot lucra la nimic altceva (iar unii din ei ar putea chiar sa plece sa lucreze in teorii alternative).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Salut!

Inteleg ca se vor gasi surse de energie alternative. Folosim energie si taiem apa in doua. Ok avem hidrogen si il arde. Si obtinem energie. Parerea mea e ca oricum la terminarea rezervelor de petrol si gas vom ajunge iarasi in epoca de piarta. De ce? Pt ca nu vom avea surse de carbon. Retineti! Sursa de carbon. Asa ca nu vei mai putea face ceea ce s enumeste chimizarea gazului metan si a petrolului. Schema aia din manualul de clasa a X-a.

Metan---------> acetilena------- si de aici se ramifica in 1001 de directii si substante.

Fara cauciuc sintetic, fara medicamente de sinteza, fara plastice, fara vopsele, fara rasini, fara .................

O solutie aveti? Eu nu.

Adi

O solutie vor fi materialele pe baza de ceramica. Dar mai e mult pana acolo. Da, e pacat ca ardem petrolul in loc sa il pastram pentru plastice, medicamente, fibre textile si altele ce sunt ieftine acum dar ce vor fi foarte scumpe cand va mai ramane putin petrol.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

CitatMetan---------> acetilena------- si de aici se ramifica in 1001 de directii si substante.

Fara cauciuc sintetic, fara medicamente de sinteza, fara plastice, fara vopsele, fara rasini, fara .................

O solutie aveti? Eu nu.
Perfect de acord si cu tine si cu Adi .
Incep sa cred ca e prea tarziu .

RaduH

CitatDar da, este o problema, pentru ca pana nu isi termina doctoratele nu pot lucra la nimic altceva (iar unii din ei ar putea chiar sa plece sa lucreze in teorii alternative).
Cred ca toti am avea oblicatia sa facem asta cu atat mai mult cei deja realizati care au primit suficient de la sistem deja .

Adi

Citat din: RaduH din Februarie 11, 2009, 06:42:32 PM
CitatDar da, este o problema, pentru ca pana nu isi termina doctoratele nu pot lucra la nimic altceva (iar unii din ei ar putea chiar sa plece sa lucreze in teorii alternative).
Cred ca toti am avea oblicatia sa facem asta cu atat mai mult cei deja realizati care au primit suficient de la sistem deja .

Voiam sa spun "energii alternative" nu "teorii alternative". Desigur, toti trebuie sa facem ceva. Dar sa fim realisti. Cand omul de rand (cel putin in Romania) inca arunca gunoaiele pe strada si nu stinge lumina cand pleaca de acasa, sa nu mai arunce cu vorbe ca sa puna cercetatorii mana sa rezolve problemele, ca sa poata ei continua viata lor de mici, bere, fotbal, femei si masini. Exista o ipocrizie a societatii. Ei au impresia ca cercetatorii fac numai rele (cand se bucura de tehnologie li se pare ca vine de la sine, cand sunt rele, cercetatorii inconstienti sunt de vina) si apoi cercetatorii sa rezolve problemele (incalzirea globala, energii alternative, cancer), ca ei sa isi continue sa isi traiasca mica si mizera lor viata de consumatori ca si pana acum. De ce nici unul dintre ei nu isi lasa slubja sa se faca cercetator? Desigur, trebuie cercetare, desigur se face cat se poate, dar voiam sa ridic un aspect al societatii si atitudinea ei fata de cercetare si rezolvarea problemelor. Iata si acum in criza asta. Romanii vad ca e vina sau grija guvernului, in loc sa inteleaga ca e responsabilitatea fiecaruia dintre noi (sa muncim mai productiv, sa acumulam noi aptitudini - calculator, limbi straine, sau ce anume se facea la munca acolo - ca sa putem produce mai mult, mai bine -). Dar nu, romanii s-au invatat ca de vina e mereu statul, ca ei ar munci, dar vezi Doamne, nu sunt slujbe. Iar cand muncesc, nu muncesc nici pe departe la fel de productiv ca cei din vestul Europei. Asta ca o paranteza.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

#209
CitatIar cand muncesc, nu muncesc nici pe departe la fel de productiv ca cei din vestul Europei. Asta ca o paranteza.
Nu-mi spune de asta ca m-am facut ca muncesc si eu putin in industria care candva mai era si am vazut cum am fost condus sa o fac .
CitatDesigur, toti trebuie sa facem ceva. Dar sa fim realisti. Cand omul de rand (cel putin in Romania) inca arunca gunoaiele pe strada si nu stinge lumina cand pleaca de acasa, sa nu mai arunce cu vorbe ca sa puna cercetatorii mana sa rezolve problemele, ca sa poata ei continua viata lor de mici, bere, fotbal, femei si masini. Exista o ipocrizie a societatii.
Poate ca cercetatorii ar trebui sa faca mai mult scandal pe televiziunile astea de doi bani daca or putea trece de cenzura celor care vor sa-si mai pastreze inca putin puterea si privilegiile .