Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Criza energetica - ce solutii pentru Romania?

Creat de admin, Mai 19, 2008, 10:22:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mm

CitatPentru cat timp poti avea gaz metan pt familii gratuit?

Pana cand e gaz in zacamant . Dupa aia se cauta alte zacaminte si intretimp se descopera de catre fizicienii fruntasi acele surse alternative de energie sau inepuizabile , ca de 100 de ani tot asteptam de la ei sa produca si ceva util in afara de armament de mare precizie si teorii nastrusnice .

Adi

Imi pare rau, raspunsul tau arata o gandire superficiala. Pe principiul asta, sa dam de mancare gratuit la toti. Pana cand? Pai cum pana cand? Pana se termina ... Si dupa aia, gasim noi solutii. Ei bine, mancarea se va termina in cateva zile si gazul tot asa. Noi importam un sfert din gaz de la rusi. De ce? Pentru ca nu avem suficient gaz. Nici petrol. Nu mai e perioada interbelica sa producem pentru altii pt ca noi nu consumam. Acum avem industrie si populatie care consuma. Ai o cunoastere superficiala asupra lucrurilor, am observat, e bine sa te documentezi mai mult si sa vezi lucrurile mai critic.

Trebuie sa ai definiti clare, numere clare. Pana cand ne ajunge sursa aia de energie, de ex, e o intrebare cheie.

Apoi, revolutia energiilor alternative nu bine brusc. Randamentele la aparatura cresc, dar usor usor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Si mie imi pare rau , pozitia ta in problema asta e falsa . Nu te pune nimeni sa le dai tu de mancare ; ei , parlitii , si-o castiga singuri prin munca lor si-i mai duc si pe teoreticieni in carca ba chiar si pe cei care se prefac ca-i doare de ei ! Gazul care se extrage in Romania e absolut suficient pentru asigurarea consumului casnic gratuit pentru toti romanii . Tocmai asta am pus eu in evidenta ; gazul din Rusia   atunci la ce ne trebuie ? Pai nu ne trebuie noua ci industriasilor care n-au decat sa-si plateasca consumul . E o discrepanta totala intre nevoile oamenilor de rand , a comunitatii , si "nevoile" nesatioase ale bogatilor . Am propus doar sa le diferentiem .

De unde sti tu ca n-avem gaz si petrol ? Sti tu cat petrol se scoate din zacamintele noi din Marea Neagra ? Daca vrei sa sti avem si aur si argint si platina in depozite uriase acolo de unde provin eu . Si se bat cainii pe ele dar pe noi , proprietarii de drept , nu ne lasa sa ne exploatam singuri aurul , care inainte de 1945 era al particularilor si acum nu mai e ! Muntii nostri aur poarta , noi cersim din poarta-n poarta si asta din cauza unora ca tine care gandesc confuz , deci in avantajul dusmanului .

CitatTrebuie sa ai definiti clare, numere clare. Pana cand ne ajunge sursa aia de energie, de ex, e o intrebare cheie.

Le am , am lucrat o viata in industrie , cand dau cifre , alea sunt ! "Intrebarea cheie" e o intrebare falsa , exact in genul aceleia : Vai ce ne facem daca o sa cada drobul ala de sare in capul nostru ?

CitatApoi, revolutia energiilor alternative nu bine brusc

Nu (mai) avem nevoie de "revolutii" si nici de sfaturi . Ca ne umplem de paduchi in "capu' statului" .

Adi

Citat din: mm din Septembrie 12, 2008, 08:49:49 AM
Gazul care se extrage in Romania e absolut suficient pentru asigurarea consumului casnic gratuit pentru toti romanii.

Daca dai la toti romanii gratuit si apoi peste 10 zile nu mai ai gaz deloc, nici asa nu e bine! Eu zic ca din gaz propriu nu putem sa asiguram necesarul intregii tari nici macar pe bani, daramite gratuit. Altfel nu am importa de la rusi. Poate daca am mari capacitatea de exploatare, poate atunci am putea asigura. Si apoi, cine ar plati pentru exploatare, daca la oameni dam gratuit? Am mari taxele ca sa avem acesti bani?

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

#169
Importam de la rusi pentru industrie , pentru casnic ajunge cat se scoate loco .
Cu benzina la fel .
Nu trebuie marita capacitatea de exploatare .
Pentru exploatare nu trebuie decat salariile unor amarati . Sondele si tevile le-au instalat de mult altii ...
Nu , nu trebuie marite taxele ; cred ca un sfert din populatie s-ar oferi voluntari sa munceasca pe gratis , cu randul , in timpul liber , etc , daca li s-ar da gazul si benzina gratis (la cantitatile indicate de mine) pentru familiile lor . Gandeste-te doar ca multe familii "defavorizate" ar putea trai fara ajutoare dela stat vanzandu-si cota de benzina . Ar trebui chiar micsorate taxele !  :)
Ideea care as fi vrut sa reiasa singura , este ca se pot face enorm de multe in comunitati . Comunitatea , chiar mica , minuscula , (pe sat , strada , grup de case , de neamuri sau vecini) poate sa faca , la nivelul ei , f. mult si repede , nu numai in problema apei potabile . Sunt constient insa ca si membrii comunitatii ar trebui sa fie ceva mai nemti pentru asa o organizare .


Adi

Deci pana la urma am face voluntariat general. Unii ar munci pe gratis, statul ar da pe gratis. Atunci nu mai bine muncesti pe bani si statul da astea tot pe bani?

Asa, deci tu te refereai doar la gaz pentru populatie. Aici sa stii ca ai dreptate. Se fac masinarii, am inteles, si industria plateste electrictatea mai ieftin decat populatia. Ar fi trebuit sa fie invers. Atunci s-ar putea face la fel pentru gaze.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Ai prins ideea mea .
Chestia cu voluntariatul , desi era o gluma , sa sti ca ar rezolva multe "probleme maruntele" , pentru a caror rezolvare de la "comanda administrativ-statala" se foloseste "artileria grea" si vezi ca-mpusca muste .
Nu ma refeream doar la gaze , pentru petrol e la fel . Si pentru aur sau alte resurse .

Adi

Acum am inteles ce spui. E drept ca in comunism s-au facut multe din voluntariat. Apoi 20 de ani romanii nu au mai vrut sa auda de voluntariat. Acum eu fac voluntariat in popularizarea fizicii particulelor si nu ar fi rau ca mai multi romani sa faca voluntariat in domeniul lor pentru comunitatea lor. Sentimentul de a iti ajuta comunitatea in care locuieste este totusi foarte bine inradacinat in SUA. Ma bucur ca exista tot mai multe asociatii de tineri care mobizileaza tot mai multi tineri si fac cu ei voluntariate (plantand copaci, adunand gunoaie, mergand la orfelinate si camine de batrani, etc).

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Da , cu voluntariatul daca te ocupi , lumea se cam uita stramb la tine pe aici . Cu toate acestea , manifestarile junilor de la Brasov (unde locuiesc) sunt minunate ramasite artistico-folclorice ale vechilor obsti , pe care pana la urma le desfiintara tot ai nostri (asazisi comunisti) . Aveau o organizare pe comunitati mici , extrem de bine individualizate , teritoriu , piata (citeste forum) , troite-cruci protectoare (ce se pastreza si azi pe vechile lor amplasamente) si alte simboluri uitate deja si regulamente extrem de bine inchegate .
Familia si comunitatile mici sunt "talpile" intregii structuri sociale . Dar nu se mai lucreaza cu ele . Poate de aici si insurmontabilele probleme care au napadit lumea . In "state" se stie f. bine acest lucru si voluntariatul e promovat .

Adi

Citat din: mm din Septembrie 14, 2008, 04:11:45 PM
Da , cu voluntariatul daca te ocupi , lumea se cam uita stramb la tine pe aici . Cu toate acestea , manifestarile junilor de la Brasov (unde locuiesc) sunt minunate ramasite artistico-folclorice ale vechilor obsti , pe care pana la urma le desfiintara tot ai nostri (asazisi comunisti) . Aveau o organizare pe comunitati mici , extrem de bine individualizate , teritoriu , piata (citeste forum) , troite-cruci protectoare (ce se pastreza si azi pe vechile lor amplasamente) si alte simboluri uitate deja si regulamente extrem de bine inchegate .
Familia si comunitatile mici sunt "talpile" intregii structuri sociale . Dar nu se mai lucreaza cu ele . Poate de aici si insurmontabilele probleme care au napadit lumea . In "state" se stie f. bine acest lucru si voluntariatul e promovat .

Total de acord cu tot ce ai zis. Si am tot respectul pentru Junii din Brasov, am un prietenn de acolo care mi-a explicat bine mai de mult despre ce e vorba ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Noi tehnologii pentru surse de energie pentru viitoarele decenii, un articol foarte bun de Alexandru Mironov.

http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=343.msg8377#msg8377
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


b12mihai

Cea mai grava problema e ca Romania are potential solar si eolian pe care nu il dezvolta.

Doar cu hidroenergie nu facem nimic...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Esti la curent cu faptul ca in Dobrogea firmele au depus deja cereri de constructie de centrale eoliene pentru vreo 10 MW din totalul de 13MW cat e potentialul, dar Guvernul nu le poate aproba pentru ca nu avem retele de transport de inalta tensiune suficiente acolo?

Avem potential eolian, cu are si Germania, dar tarmul Meditaranei are si mai mult ...

Ehe, bine ai venit pe forum!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Stiu de mai multe proiecte:

Unul este cel din Dobrogea, unde deja au instalat 3 turbine (initial erau doar 2 la Baia, Jud. Tulcea, si o a treia la Ploiesti, dar au mutat-o tot la Baia). Dovada este o filmare facuta de cineva din zona: http://www.youtube.com/watch?v=16bSZsSP32M&feature=related  . Si din cate am inteles e un proiect de parc eolian pe undeva la Cluj. Si nu cred ca firmele care construiesc turbinele nu se vor gandi sa faca si retele de transport de inalta tensiune...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.