Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

marinescuvvv considera ca Modelul standard e absurd!

Creat de marinescuvvv, August 01, 2010, 12:54:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marinescuvvv

Daca timpul nu exista atunci cum se poate deriva in raport cu timpul pentru a obtine viteza?" sau nici viteza nu exista si miscarea e doar asa ... o chestie?

Viteza evident exista dar nu si  timpul. Adica matetia se poate misca mai repede sau mai incet in raport cu un sistem de referinta. Timpul e doar o comparatie pentru miscare.  Nimic alceva.

secunda este:
durata a 9 192 631 770 de perioade ale radiației ce corespunde tranziției dintre cele două niveluri hiperfine ale stării fundamentale ale atomului de cesiu 133 în repaus la temperatura de 0 K

ce m-a facut pe mine sa scriu ca  teoria relativitatii e absurda, este confuzia creata in mintile a milioane de oameni.

Pentru ca nu s-a spus clar de la inceput ca  observatorul depinde de viteza cu care ajunge lumina la el
daca el se misca cu 1/2 din viteza lumini evident ca o sa percepa divers lucrurile adica, acele lucruri nu  ar fi diverse daca s-ar duce langa ele si le-ar masuar, pur si simplu are o iluzie optica din cauza vitezei sale de deplasare .

Toata lumea in inteles insa ca Einstein zica ca materia isi schimba substanata la viteze mari. E vorba doar de o percetie  iluzorie in functie de viteza la care se deplasarea observatorului.
Cu alte cuvinte teoria relativitatii pune in evidenta iluziile care sunt percepute de observatori in momentrul in care se deplaseaza cu viteze mari. Cel putin eu asta inteleg.

chimistul

Citatce m-a facut pe mine sa scriu ca  teoria relativitatii e absurda, este confuzia creata in mintile a milioane de oameni.

mai sa fie!

Electron

Citat din: marinescuvvv din August 08, 2010, 02:42:17 AM
Daca spatiul ar fi absolut gol nu ar putea fi antrenat de materia in miscare pentru ca nu ar exista fizic.
Daca "spatiul nu exista fizic" atunci el nu poate nici sa "stationeze". Ar trebui sa te hotarasti o data cum e povestea asa cu existenta spatiului.

CitatMateria ar trece pur si simplu prin el fara sa-l atinga.  Ceea ce nu exista fizic nu are cum sa fie in miscare.
Asa cum "nu are cum sa fie in miscare" asa nu are nici cum sa fie "stationar". Sau aplicam logica doar selectiv?

CitatA impresia ca fizica actuala considera spatiul gol, ceva care poate fi atins, miscat de materie.
Ai o impresie foarte gresita in acest sens. De aceea a combate ceva ce nu cunosti suficient e atat de irelevant.

CitatPoate fi miscat intr un singur caz : atunci cand exista fizic.
Nu mai venii cu omul de paie.

Citat
Ce reper iei in cazul "miscarii de ansamblu al universului"?

Am putea comstrui in viitor un sisetm de referinta care sa nu fie afectat de miscarea uiversului.
Serios? Cum putem face asta? Si care este "miscarea universului" de care vorbesti?

CitatSi atunci de ce te legi de "spatiul acesta"? La ce-ti foloseste?
Doar ca informatie .  Sa stim despre ce e vorba
Doar ca aceasta nu este de fapt nici o informatie. Ce informatie ne aduce premisa neverificabila ca "spatiul gol este static" ? Cu ce e mai informativa asta decat premisa ca "spatiul gol se roteste" ?

Cu alte cuvinte, te intreb asa: daca spatiul gol nu ar fi static ci s-ar misca, ce s-ar schimba in Univers (si in teoria ta despre Univers) ?

CitatDivizand la infinit un segment de dreapta avem  o operatie care poate fi executata la infinit.
Teoretic in geometrie, sunt de acord. Ai vreo dovada ca se poate face asta in realitate?

CitatSi mai e ceva: materia a care i natura profunda nu o cunoastem in prezent, din faptul ca exista in prezent deducem ca a exista intodeauna si va exista pentru todeauna ,
Fals, de unde scoti asemenea aberatii? Cel putin sa tii minte ca daca tu "deduci" asa ceva, asta nu inseamna ca toti ceilalti o fac de asemenea. A generaliza in acest fel e de foarte prost gust.

Citatadica miscare continua a  materiei se desfasoara la infinit .
Asta nici nu rezulta din ce ai spus mai devreme (e un non sequitur), nici nu stiu de unde ai scos-o. Poti sa dai mai multe detalii?

CitatNu cred ca are sens sa arata ca materia a exista din todeauna si va exista  pentru todeauna( 0#1 )
De unde le tot scoti? Cine a afirmat ca materia a existat din totdeauna si va exista pentru totdeauna? Tu cu cine te contrazici aici? Incep sa ma plictisesc e omul de paie cu care revii cam des. De acum cand faci asemenea afirmatii trebuie sa explici si pe cine sau ce teorie contrazici, ca altfel chiar vorbesti degeaba.

CitatAi de gand sa te informezi o data pentru totdeauna ce e acela un "sistem de referinta" in fizica?
ok. m-am informat
Bun, daca te-ai informat, esti rugat sa prezinti aici ce ai aflat. Explica in cuvintele tale ce ai inteles tu ca e acela un sistem de referinta.

CitatDaca exista spatiul gol atunci el este static pentru ca nu pote fi antrenat in miscare de materie, materia nu poate antrena in miscare ceva care nu exista, material vorbind.
Si daca spatiul se roteste, cum ai ajuns tu la concluzia ca e static? L-a oprit cineva intre timp? Cum?

CitatDovezi nu am din pacate.
Daca tu nu ai dovezi legate de proprietatile spatiului, in timp ce stiinta de azi are cu gramada, pe cine sa luam in serios?

e-

PS: marinescuvvv, esti rugat de acum sa folosesti functia "Quote" a forumului (vezi ca este un buton dedicat) pentru a distinge mai clar ce citezi de ceea ce spui tu. Foloseste cu incredere balizele de [ quote ] si [ /quote ].
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: marinescuvvv din August 08, 2010, 12:55:56 PM
ce m-a facut pe mine sa scriu ca  teoria relativitatii e absurda, este confuzia creata in mintile a milioane de oameni.

Pentru ca nu s-a spus clar de la inceput ca  observatorul depinde de viteza cu care ajunge lumina la el
daca el se misca cu 1/2 din viteza lumini evident ca o sa percepa divers lucrurile adica, acele lucruri nu  ar fi diverse daca s-ar duce langa ele si le-ar masuar, pur si simplu are o iluzie optica din cauza vitezei sale de deplasare .

Toata lumea in inteles insa ca Einstein zica ca materia isi schimba substanata la viteze mari. E vorba doar de o percetie  iluzorie in functie de viteza la care se deplasarea observatorului.
Cu alte cuvinte teoria relativitatii pune in evidenta iluziile care sunt percepute de observatori in momentrul in care se deplaseaza cu viteze mari.
Aberatii si iar aberatii.

CitatCel putin eu asta inteleg.
Stai linistit, ca ai inteles foarte gresit aceste subiecte. Asta daca cumva te omoara grija pentru "milioanele de oameni" care au  "confuzii" din cauza teoriei relativitatii.

e-
Don't believe everything you think.

marinescuvvv

Cu alte cuvinte, te intreb asa: daca spatiul gol nu ar fi static ci s-ar misca, ce s-ar schimba in Univers (si in teoria ta despre Univers) ?

Nu se poate misca ceva care nu exista material. Nu poti spune ca e in miscare, pentru ca nu exista material. Materia in miscare ocupa spatiul gol si apoi il elibereaza, asta  nu inseamna ca il antreneaza in miscare. Pentru mine materia se deplaseaza intr-un spatiu tridimensional absolut gol, care nu poate fi nici antrenat in miscare, nici "contractat, nici nu ne putem face ca nu exista, ca nu are nici o importanta. El este cadrul fundamental in care se misca universul. Ca universul se contracta e alceva, dar nu spatiul, asta e aberatia pe care am sesizat o eu la fizica actuala. 

marinescuvvv



CitatCel putin eu asta inteleg.
Stai linistit, ca ai inteles foarte gresit aceste subiecte. Asta daca cumva te omoara grija pentru "milioanele de oameni" care au  "confuzii" din cauza teoriei relativitatii.

e-
[/quote]
  Sunt curios sa aflu ce am inteles gresit?

marinescuvvv

va pun o intrebare simpla: ce isi schimba bara de un metru in relatia cu observatorul in diverse siteme de referinta? nu se schimba doar perceptia observatorului din cauza vitezei in care primeste informatiile pe cale vizuala? asta nu e o iluzie optica? Nu e ca si cum ar vedea cu incetinitorul un obiect indepartat fata de situatia in care ar fi langa el?

cris

Citat din: marinescuvvv din August 08, 2010, 03:37:03 PM
  Sunt curios sa aflu ce am inteles gresit?
O particula elementara de materie aflata in vid trebuie privita ca o variatie de campuri care se propaga pe o traiectorie inchisa astfel ca fiecare punct al campului are aceeas viteza de propagare anume c.
Acum poti intelege ca daca o aduci aproape de viteza luminii se turteste si ca ea are si o propietate ciudata inertia.

marinescuvvv

Citat din: cris din August 08, 2010, 04:45:17 PM
Citat din: marinescuvvv din August 08, 2010, 03:37:03 PM
  Sunt curios sa aflu ce am inteles gresit?
O particula elementara de materie aflata in vid trebuie privita ca o variatie de campuri care se propaga pe o traiectorie inchisa astfel ca fiecare punct al campului are aceeas viteza de propagare anume c.
Acum poti intelege ca daca o aduci aproape de viteza luminii se turteste si ca ea are si o propietate ciudata inertia.

Apreciez interventia dvs desi nu  inteleg prea bine ce inseaman variatie de campuri. eu nu am pretentia sa cunosc mai bine decat fizicieni , meseria lor ,totusi cand apar aberatii (pentru mine) de genul , spatiul se contracta si timpul se dilata ma simt dator sa intervin.   Ca nu stiu eu ce e aia variatie de campuri e alceva dar spatiul  si materia le vad si eu . Si vad ca se contracta doar materia nu si spatiul in care sta .

cris

Presupunand ca eu calatoresc cu o viteza apropiata de cea a luminii toate procesele fizice din incinta respectiva incetinesc.Asa ca pot spune ca timpul trece mai greu pentru mine.

cris

Cel mai bun exemplu ca relativitatea e adevarata il reprezinta corectia ceasurilor GPS deoarece ceasurile de pe sateliti o iau inainte fata de cele de pe pamant.

valangjed

Citat din: marinescuvvv din August 08, 2010, 12:55:56 PM
Daca timpul nu exista atunci cum se poate deriva in raport cu timpul pentru a obtine viteza?" sau nici viteza nu exista si miscarea e doar asa ... o chestie?

Viteza evident exista dar nu si  timpul. Adica matetia se poate misca mai repede sau mai incet in raport cu un sistem de referinta. Timpul e doar o comparatie pentru miscare.  Nimic alceva.
Cum poate viteza (care exista) sa fie raportu dintre ceva ce exista (spatiul) si ceva ce nu exista (timpul)
Citat
secunda este:
durata a 9 192 631 770 de perioade ale radiației ce corespunde tranziției dintre cele două niveluri hiperfine ale stării fundamentale ale atomului de cesiu 133 în repaus la temperatura de 0 K
Stiu definitia , sunt metrolog ,dar daca timpul are unitate de masura exact definita inseamna ca e marime fizica deci exista.
Citat
ce m-a facut pe mine sa scriu ca  teoria relativitatii e absurda, este confuzia creata in mintile a milioane de oameni.

Pentru ca nu s-a spus clar de la inceput ca  observatorul depinde de viteza cu care ajunge lumina la el
daca el se misca cu 1/2 din viteza lumini evident ca o sa percepa divers lucrurile adica, acele lucruri nu  ar fi diverse daca s-ar duce langa ele si le-ar masuar, pur si simplu are o iluzie optica din cauza vitezei sale de deplasare .

Toata lumea in inteles insa ca Einstein zica ca materia isi schimba substanata la viteze mari. E vorba doar de o percetie  iluzorie in functie de viteza la care se deplasarea observatorului.
Cu alte cuvinte teoria relativitatii pune in evidenta iluziile care sunt percepute de observatori in momentrul in care se deplaseaza cu viteze mari. Cel putin eu asta inteleg.
Materia nu isi schimba substanta ci doar masa si dimensiunile.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

marinescuvvv

Citat din: cris din August 08, 2010, 06:20:28 PM
Presupunand ca eu calatoresc cu o viteza apropiata de cea a luminii toate procesele fizice din incinta respectiva incetinesc.Asa ca pot spune ca timpul trece mai greu pentru mine.
Nu contest , doar ca timpul nu trece mai greu, poate exista si explicatia intuitiva ca procesele fizice isi incetinesc miscare afectate de campul graviational sau magnetic extern , la o asemenea viteza, campul gravitational ( care pentru mine e ceva fizic neinteles inca suficient), afecteaza miscare interna a particulelor subatomice. Nu timpul trece mai greu, ci miscare e mai lent in interiorul atomilor respectivi. De ce nu ar fi valabila o astfel de idee?

chimistul

CitatCel mai bun exemplu ca relativitatea e adevarata il reprezinta corectia ceasurilor GPS deoarece ceasurile de pe sateliti o iau inainte fata de cele de pe pamant.

o iau inainte sau raman inapoi?

eu zic ca o lasa ma  moale ca se deplaseaza cu viteza mai mare. nu?

florin_try

Citat din: marinescuvvv din August 08, 2010, 10:58:19 PM
Nu timpul trece mai greu, ci miscare e mai lent in interiorul atomilor respectivi. De ce nu ar fi valabila o astfel de idee?

Si nu e exact acelasi lucru? In definitiv noi masuram timpul prin miscare...