Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Constanta gravitationala a lui Einstein;

Creat de Virgil, Noiembrie 13, 2022, 10:13:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


calahan

Dl Virgil
Ecuatia de camp si cu dimensiunile fizice ale tensorilor din ecuatie, sunt date la linkul de mai jos:
https://physics.stackexchange.com/questions/34977/what-are-the-units-of-the-quantities-in-the-einstein-field-equation
Asteptam de la dumneata sa vezi analiza dimensionala a termenilor din ecuatie si sa te pronunti in cunostinta de cauza, daca ecuatia relativista a gravitatiei, este o ecuatie cu adevarat fizica sau cumva este o ecuatie metafizica, fara o legatura clara cu mecanismul gravitatiei. Dar cred ca pe dumneata chiar nu te intereseaza vreun mecanism dinamic al gravitatiei. Fiindca ai o teorie arhimedica a mecanismului gravitatiei. Teorie care nu implica nicio dinamica a spatiului, ci implica doar densitatea stratificata a spatiului. Acum vreau sa spun ca am vazut la -cercetare- , intrebarea pusa de - vizitator.- De ce se misca corpurile daca F=0?. Intrebare care a venit ca replica la explicatia dumitale, referitoare la lucrul mecanic consumat la accelerare si eliberat (restituit) la franare. Eu cred ca aici este obligatoriu sa introduci  presiunea spatiului asupra substantei. Presiune transferata, pe durata accelerarii, de la un sistem la altul. Fiindca miscarea rectilinie uniforma, adica miscarea fara acceleratii, este asigurata de echilibrul dintre forta propulsoare si forta de inertie.