Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Desene

Creat de RaduH, Mai 13, 2008, 07:14:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

RaduH

#165
Poate nu am dat exemplul cel mai bun .
Intradevar asa cum le-a desenat autorul nu se mai pot inchide , dar daca ma uit bine la electrodul ala negativ nici eu nu inteleg ce vor sa zica pentru ca una din echipotentiale e suprafata lui . Nu are cum sa fie potential numai pe o portiune din suprafata lui .
Si intradevar lipsesc elemente de asamblare intre electrodul ala si "cutiile" in care is bagate miezurile alea sau ce-or fi .
Chiar ca as vrea sa se mai implice si altcineva .
De inchis le-as inchide prin spatele electrodului dar dupa figura lor iarasi trebuie sa trec prin metal .

RaduH


Chiar ca mi-as dorii sa se implice in discutie cineva care chiar stie sa ne explice cum e .
Nu consider interesant ce-i cu miezul ( inima aia ) laminata . Iteleg ca are dielectric .
Dar cum se pot inchide daca ei le deseneaza asa ?
Sigur trebuiesc inchise ?

Electron

RaduH, din ce fel de materiale e construita piesa/sistemul din ultimul desen?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Intradevar ei obtin diferentele alea de potential din :
e = delta Fi/delta t  - sau unda electromagnetica .
Sa fie niste situatii "dezechilibrate" electrostatic ? Asta sa fie explicatia ? Fiind nepermanente ?

RaduH

Pai "inima" aia are si dielectric .
Da e introdusa intr-un cadru metalic dupa cate inteleg .

Electron

Undeva este o neintelegere la mijloc. Poti sa colorezi cu ceva culoare (galben sa zicem) partea care e de metal?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH



cam asa pricep eu ca inginer mecanic .

RaduH

In fine daca or fi niste situatii "dezechilibrate" electrostatic impuse de variatia campului magnetic renunt la exemplele mele .
In cazul meu e ceva ce nu inteleg .
La exemplul cu bilele eu am spus ca nu avem sarcina pe bila impamantata decat pe o portiune din suprafata ei .
Ati fost de acord prima data .
Ati pus echipotentialele si v-am aratat ca avem si linii de camp si ca atunci pe bila impamantata avem sarcina pe toata suprafata chiar daca cu densitate de sarcina diferita .
Sarcinile de pe bila impamantata apar prin influenta .
In cazul modelului meu fara piesa impamantata pe care am denumit-o ecran , piesele denumite electrod au proprietatea de cusca Faraday .
Nu vad influenta care ar incarca piesele impamantate denumite ecran pe toata suprafata lor .
Daca totusi e asa atunci singura solutie sa inchidem suprafetele alea echipotentiale e cea pe care am tras-o de comun acord .
Dar atunci trebuie sa punem si liniile de camp si apar sarcini si in interiorul pieselor denumite electrod . Adica nu cum le-ati pus dvs. si nu mai avem custi Faraday .
Plus ca avem o situatie pe axa de "E"-uri de sens opus pe aceeasi directie .

RaduH

Linia violeta din al doilea desen unde am zis eu "aici ce naiba se intampla" e tot din cadrul metalic desenat cu galben .
Dovada e in prima figura e la fel . Acolo ce e sectiune cu mov e metal .

RaduH


asta era vechea solutie de inchidere a echipotentialelor

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 11, 2008, 12:01:04 PM
Linia violeta din al doilea desen unde am zis eu "aici ce naiba se intampla" e tot din cadrul metalic desenat cu galben .
Dovada e in prima figura e la fel . Acolo ce e sectiune cu mov e metal .
Aici nu inteleg eu: ce potential are suprafata metalului: 0 sau 1 ?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 11, 2008, 01:13:21 PM
URL=http://img95.imageshack.us/my.php?image=vechiur0.jpg
asta era vechea solutie de inchidere a echipotentialelor
E prima data cand vad aceasta solutie. Din pacate, ea nu este corecta, deoarece asa cum ziceam, pesele nefiind inchise, nu sunt custi ale lui Faraday, ci se apropie doar.

Regula nu se modifica: suprafetele corpurilor conductoare, in electrostatica, nu pot avea decat o valoare de potential. Un conductor care e "conectat" simultan la doua puncte cu potential diferit (deci la o diferenta de potential, la o tensiune) nu este in echilibru electrostatic ci e strabatut de un curent electric. Tocmai de aceea apar distributii de sarcini (mai mult sau mai putin omogene, in functie de caz) prin influenta: ca sa se asigure acelasi potential in tot volumul conductorului si deci si pe suprafata sa.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

De acord pe suprafata piesei impamantate avem potential zero sau aproape zero Vpamant .
Daca impune potential piesa impamantata .
Solutia era fix asta numai ca din pacate am sters desenul . Era pe stanga e adevarat nu pe dreapta .
Altfel nu vad cum sa inchid suprafetele echipotentiale ale electrodului ( daca trebuiesc neaparat inchise ).
Piesa impamantata nu stiu daca are suprafete echipotentiale .
Daca ar fi incarcata nu impamantata cam asa ceva ar fi .

RaduH

#178
CitatAici nu inteleg eu: ce potential are suprafata metalului: 0 sau 1 ?
Nu spune da nu cred ca 1 . Zero e undeva o echipotentiala in miezul ala cred .
Pare sa fie 0

RaduH

#179

eu cam asa vad lucrurile .
Scuse s-or cam sters liniile .