Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Desene

Creat de RaduH, Mai 13, 2008, 07:14:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Don't believe everything you think.

RaduH

CitatRaduH, iata cum vad eu liniile: http://img296.imageshack.us/my.php?image=sarcininepunctiformeevh3.gif

Evident, nu sunt asa de "colturoase" ...  Grin

Si da, sunt de acord ca doar partea care este in apropierea sferei incarcate acumuleaza sarcini electrice prin influenta (din izvorul "de nesecat" al Pamantului).

Deci daca punem si liniile de camp perpendiculare pe curbele de la suprafele echipotentiale , ele nu trebuie sa izvorasca din sarcini si sa se termine tot in sarcini .
Asa cum ati desenat dvs. suprafetele echipotentiale eu vad toata suprafata sferei impamantate incarcata cu sarcina chiar daca ca densitate de sarcina distribuita neuniform .

RaduH


Sa punem si liniile de camp ca unde exista suprafete echopotentiale si diferente de potential trebuie sa existe si linii de camp .
Tocmai asta spuneam la modelul meu ca daca punem si liniile de camp cusca faradai cam dispare daca concluzia la care am ajuns initial impreuna e viabila .

RaduH

Scuze pentru calitatea desenului .

Electron

Citat din: RaduH din Septembrie 26, 2008, 12:57:40 PM
Asa cum ati desenat dvs. suprafetele echipotentiale eu vad toata suprafata sferei impamantate incarcata cu sarcina chiar daca ca densitate de sarcina distribuita neuniform .
De acord.

Citat din: RaduH din Septembrie 26, 2008, 01:13:13 PM
Sa punem si liniile de camp ca unde exista suprafete echopotentiale si diferente de potential trebuie sa existe si linii de camp.
Evident.

CitatTocmai asta spuneam la modelul meu ca daca punem si liniile de camp cusca faradai cam dispare daca concluzia la care am ajuns initial impreuna e viabila .
Ca sa se poata trage o concluzie despre modelul tau, trebuie sa aplici liniile de echipotential si de camp pentru configuratia propusa de tine. Ai ajuns deja sa faci acest lucru? Dat fiind ca nu avem un spatiu inchis total, "cusca lui Faraday" e doar o aproximatie.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Citat din: Electron din Septembrie 26, 2008, 01:44:29 PM
Citat din: RaduH din Septembrie 26, 2008, 12:57:40 PM
Asa cum ati desenat dvs. suprafetele echipotentiale eu vad toata suprafata sferei impamantate incarcata cu sarcina chiar daca ca densitate de sarcina distribuita neuniform .
De acord.
e-
CitatSi da, sunt de acord ca doar partea care este in apropierea sferei incarcate acumuleaza sarcini electrice prin influenta (din izvorul "de nesecat" al Pamantului).
De fapt cum o fi cu adevarat .
Va deranjeaza daca va cer ajutorul sa aflam sigur ?

RaduH

#141
CitatCa sa se poata trage o concluzie despre modelul tau, trebuie sa aplici liniile de echipotential si de camp pentru configuratia propusa de tine. Ai ajuns deja sa faci acest lucru?
Nu inteleg sigur care sunt proprietatile suprafetelor astea echipotentiale .
Adica cine pe cine genereaza . Diferentele de potential genereaza liniile de camp sau invers .Chiar si formulele pentru intensitatea campului electric si pentru potential , in cazul distributiei sferice au o hiba in sensul ca daca r tinde la zero ele tind la infinit .
CitatDat fiind ca nu avem un spatiu inchis total, "cusca lui Faraday" e doar o aproximati
Inainte sa incarce piesa denumita ecran prin influenta , ar trebui sa existe .
Depinde daca incarca toata suprafata piesei denumita ecran cu sarcini sau doar o parte a ei .

Adi

Distributia de sarcini creeaza in acelasi timp camul electric si potentialul. Filosofic, intrebarea "ce a fost mai intai, potentialul electric sau campul electric" este foarte profunda, dar practic pentru problema ta nu asa se pune problema.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Dar cum ?
Ati vazut ultimul desen ?
Am lungit intentionat piesa denumita ecran .
Ce fel de influenta o incarca pe toata suprafata ?

Electron

Citat din: RaduH din Septembrie 26, 2008, 08:06:44 PM
De fapt cum o fi cu adevarat .
Va deranjeaza daca va cer ajutorul sa aflam sigur ?
Pe mine personal nu ma deranjeaza. In plus, sper sa mai fie utilizatori interesati care sa intervina.

Pentru intrebarea recenta cu o sfera in apropierea unui conductor pamantat, am folosit doar concepte deja explicate (sper eu, suficient de detaliat) in acest topic. Ai nelamuriri in legatura cu solutia? Daca da, vino cu intrebari explicite si vom incerca sa le lamurim. Daca nu ai nelamuriri, ce te impiedica sa o aplici la conductorii tai?

Astept cu interes sa vad ca depui si tu un efort cat de cat sa intelegi si sa propui o solutie pentru problema asta. Nu te crampona pe "eu nu pot", ci incearca si tu, adu propuneri si discutand cu ceilalti pe tema asta vei avansa. :)


e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatAstept cu interes sa vad ca depui si tu un efort cat de cat sa intelegi si sa propui o solutie pentru problema asta. Nu te crampona pe "eu nu pot", ci incearca si tu, adu propuneri si discutand cu ceilalti pe tema asta vei avansa. Smiley
Din pacate is prea sarac si lipsit de posibilitati sa caut documentatie sau sa caut colaboratori . Nu vreau sa propun o prostie . Am sperat sa primesc ajutor competent pe forumul asta . De exemplu nu inteleg daca suprafetele astea echipotentiale trebuie sa fie neaparat inchise . Dumneavoastra stiti sigur ca trebuie sa fie neaparat inchise ?

RaduH

CitatPentru intrebarea recenta cu o sfera in apropierea unui conductor pamantat, am folosit doar concepte deja explicate (sper eu, suficient de detaliat) in acest topic. Ai nelamuriri in legatura cu solutia? Daca da, vino cu intrebari explicite si vom incerca sa le lamurim. Daca nu ai nelamuriri, ce te impiedica sa o aplici la conductorii tai?
Da am nelamuriri .

RaduH

#147
CitatEu nu am vazut pana acum vreo configuratie care sa ecraneze in acest fel campul electric, si nu sunt deloc convins ca in sistemul propus de tine mai sus se face acest lucru. Oricum, te asigur ca avem conservarea energiei, si energia pe care electronul "o castiga" prin accelerarea in camp (stationar) trebuie sa i se dea in prealabil prin lucrul mecanic pentru a-l duce pana la locul unde incepe accelerarea lui (in camp), adica, energia cinetica pe care o castiga prin accelerare nu o ia "de la camp" ci de la potentialul electric castigat prin consumarea lucrului mecanic folosit pentru a fi adus la acel loc unde incepe accelerarea.
Eu cata documentatie pot sa am , inteleg altfel .
F = q*E
L = F*d = q*E*d
E = U/d
L = q*E*d/d = q*U
E adevarat ca accelereaza cu valoarea q*U dar dupa mine nu U accelereaza ci E .
Daca s-ar putea introduce particula intre electrozi ecranand E-ul care s-ar opune accelerarii , intre electozi E-ul ar accelera fara sa isi diminueze valoarea sau fara sa se consume din sarcinile care il genereaza .
Parerea mea .
De exemplu in cazul tunului electronic cum de electronii nu sunt atrasi de anod dupa ce parasesc zona dintre anod si catod ?

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 01, 2008, 09:56:33 AM
Din pacate is prea sarac si lipsit de posibilitati sa caut documentatie sau sa caut colaboratori.
Problemele de linii de camp si de echipotential sunt tratate in partea de fizica numita Electrostatica. Sunt multe documente pe net despre asta, si acces la net vad ca ai. Cauta despre Legea lui Faraday, Legea lui Gauss si Legea lui Poisson in acest context.

CitatNu vreau sa propun o prostie . Am sperat sa primesc ajutor competent pe forumul asta .
Problema asta te intereseaza pe tine in primul rand. Vei primi ajutor in masura incare propunerea ta intereseaza si pe altii. Eu ma limitez sa raspund la intrebari punctuale, despre conceptele de baza, din care ar trebui sa fii capabil sa dezvolti raspunsurile pentru probleme mai complicate. Daca nu esti dispus sa faci acest lucru (macar sa incerci) nu stiu cine o va face in locul tau.

CitatDe exemplu nu inteleg daca suprafetele astea echipotentiale trebuie sa fie neaparat inchise . Dumneavoastra stiti sigur ca trebuie sa fie neaparat inchise ?
Bineinteles ca trebuie sa fie inchise. Potentialul electrostatic, ca orice marime care variaza continuu in spatiu (variatie in sensul functiilor matematice), nu admite "suprafete marginite" ci doar inchise. Ca uneori suprafetele se inchd "la infinit" e o alta problema, si asta tine de conventiile folosite ca punct de plecare in fiecare caz. (Vezi de exemplu ideea ca "la infinit potentialul electrostatic e nul" care duce automat la concluzia ca "Universul e continut intr-o suprafata de potential electrostatic zero, cu raza infinita".)


Citat din: RaduH din Octombrie 01, 2008, 10:37:10 AM
CitatPentru intrebarea recenta cu o sfera in apropierea unui conductor pamantat, am folosit doar concepte deja explicate (sper eu, suficient de detaliat) in acest topic. Ai nelamuriri in legatura cu solutia? Daca da, vino cu intrebari explicite si vom incerca sa le lamurim. Daca nu ai nelamuriri, ce te impiedica sa o aplici la conductorii tai?
Da am nelamuriri .
http://img175.imageshack.us/my.php?image=comentariihm3.jpg
RaduH, am mai spus pe aici ca cele doua conventii, cea cu "Pamantul are potential zero" si "la infinit potentialul e zero" nu sunt compatibile de fiecare data. De obicei se foloseste ori una, ori cealalta. In cazul cu conductori pamantati, vom prefera pe cea dintai. Retine ca potentialul absolut nu are nici o semnificatie intrinseca, singurul lucru care are relevanta e variatia de potential intre doua puncte. Si te asigur ca exista puncte departate intre care diferenta de potential sa fie zero, oricare ar fi valoarea potentialului lor, chiar daca nu toate punctele intermediare se afla la acelasi potential ca si ele.


Citat din: RaduH din Octombrie 01, 2008, 10:47:14 AM
Eu cata documentatie pot sa am , inteleg altfel .
F = q*E
L = F*d = q*E*d
E = U/d
L = q*E*d/d = q*U
E adevarat ca accelereaza cu valoarea q*U dar dupa mine nu U accelereaza ci E .
Nu se poate "accelera" cu valoarea "q*U". Energia (lucrul mecanic in acest caz) nu este echivalenta cu "accelerarea". Apoi, nu U accelereaza, ci fortele. Intre E, V (potentialul, a carui variatie detla este U) si F exista evident o interdependenta, dar exprimarea "E accelereaza ceva" e incorecta.

Mi se pare mie ca folosesti termenii fizici in mod incorect, ceea ce pe de o parte te duce la niste concluzii incoerente (pentru Fizica) si pe de alta parte n-o sa te inteleaga nimeni ce vrei sa zici si sa faci. Invata prima data limbajul stiintific, si apoi vei vedea cat de usor te vei intelege pe tine si pe altii. :)

CitatDaca s-ar putea introduce particula intre electrozi ecranand E-ul care s-ar opune accelerarii , intre electozi E-ul ar accelera fara sa isi diminueze valoarea sau fara sa se consume din sarcinile care il genereaza .
Parerea mea .
Trebuie sa intelegi ce inseamna "sa ecranezi E-ul" si ce posibilitati practice exista pentru asta. Nu de alta, dar daca vorbim doar speculativ, si eu iti spun ca daca am ecrana gravitatia, am putea face masinile sa zboare fara nici un efort. Evident, nu-i asa?

CitatDe exemplu in cazul tunului electronic cum de electronii nu sunt atrasi de anod dupa ce parasesc zona dintre anod si catod ?
Pentru sarcinile in miscare situatia se complica, deoarece un corp se poate deplasa intr-un sens (pe o directie data) chiar daca fortele (si deci acceleratia sa) sunt orientate in sens opus. Daca vorbim doar de "atractie si respingere" (adica de orientarea fortelor) atunci e suficienta Electrostatica. Daca vrobim despre miscarea sarcinilor in camp, e implicit nevoie de Electrodinamica.


e-
Don't believe everything you think.

RaduH


Daca suprafetele echipotentiale trebuie sa fie neaparat inchise eu nu stiu sa le inchid la modelul meu .
Nu cum ati pus dvs. sarcinile .