Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema fizica clasa a-XI-a circuit electric in complex

Creat de ZaBest92, Aprilie 26, 2010, 08:26:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ZaBest92

Sal! Ma poate ajuta cineva cu problema asta. Am aplicat Kirchhoff dar nu am ajuns la rezultatul de la raspuns. Va rog sa ma ajutati in rezolvarea acestei probleme. Multumesc!

Adi

Pai spune-ne ce ai incercat ca sa vedem ce ai gresit. Nu o vom rezolva noi cap coada pentru tine. Spune-ne cum ai gandit si scrie aici legile lui Kirchoff pe care le-ai aplicat. Poate le-ai scris bine si nu ai rezolvat apoi bine sistemul. Sau poate nu le-ai scris bine. In Latex poti scrie ecuatii aici pe forum fara probleme. Dar chiar si fara Latex, poti scrie asa in stilul obsnuit. Sau scrie pe hartie si fa poza si pune pe forum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ZaBest92

I3=I1+I2
E1=I1*Z1+I3*R1+I3*Z2
E2=I2*R+I3*R1+I3*Z2
Sunt in complex, am facut sistem.

AlexandruLazar

Nu mi-e imediat evident ce ai notat cu Z1 si Z2 (presupun ca Z1 = R si Z2 = [tex]X_L[/tex]) mai ales ca nu vad pe figura aia R1, R2 si R3 ca in enunt (probabil e o greseala de tipar). Oricum, daca astea sunt notatiile, atunci ecuatiile lui Kirchhoff sunt scrise bine, vezi sa nu fi gresit la trecerea in complex la tensiunilor.

mircea_p

Dupa cate greseli sant in enuntul problemei, nu m-as baza pe raspunsul lor prea mult. Pare ca problema a fost scrisa cu ochii legati. Pe desen nici nu apar R2 si R3 ci doar R si R1. Daca presupui ca indicele se refera la curentul care trece prin rezistor, curentul i3 trece prin R1. Sau poate e R_L si nu R1?
Impedanta interioara e 50Hz?  Cred ca lipseste un rand acolo.
"originea timp absorbita"?
Pare ca nu se mai face corectura la editarea de culegeri.