Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema circuit oscilant

Creat de QrTY, Martie 10, 2010, 07:31:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

QrTY

Salutare! Vin si eu cu urmatoarea problema, la care as dori sa aflu o rezolvare:

Un circuit oscilant format dintr-o inductanta L=41,6 mH si un condensator plan cu aer, avand suprafata armaturilor S=1000 cm patrati si distanta dintre ele d=1,475 mm, este cuplat la rezonanta cu un circuit de antena de capacitate Ca=12 pF si inductanta necunoscuta. Determinati:

    a) frecventa proprie de oscilatie a circuitului.
    b) inductanta circuitului de antena
    c) lungimea unei antene cu priza la pamant care emite undele produse (E0=8,86 * (10 la puterea -12) F/m, c=3*10 la puterea 8 m/s)

Multumesc anticipat

QrTY

N-am nevoie de toata rezolvarea, adica toate calculele, ci doar de idei, ce formule sa aplic, cum trebuie sa ma folosesc de  faptul ca circuitele alea doua sunt cuplate la rezonanta, etc.  :)

Electron

Ce ai incercat pana acum? Unde te-ai blocat?

e-
Don't believe everything you think.

QrTY

Pai am calculat capacitatea condensatorului din primul circuit cu formula C=E0*S/d
Apoi am calculat frecventa cu formula ν=1/2π*sqrt(L*C). Si cam atat. Ma gandesc ca daca sunt cuplate la rezonanta, frecventa circuitelor e aceeasi dar asta ar insemna ca L*C= La*Ca care nu stiu cat e de adevarat. :-?

Adi

Citat din: QrTY din Martie 10, 2010, 08:07:30 PM
Pai am calculat capacitatea condensatorului din primul circuit cu formula C=E0*S/d
Apoi am calculat frecventa cu formula ν=1/2π*sqrt(L*C). Si cam atat.

Perfect pana aici. Asa ai rezolvat punctele a.

[quote author=QrTY link=topic=1861.msg31554#msg31554 date=1268244450
Ma gandesc ca daca sunt cuplate la rezonanta, frecventa circuitelor e aceeasi dar asta ar insemna ca L*C= La*Ca care nu stiu cat e de adevarat. :-?
[/quote]

Ba asa este, felicitari! Si de aici aflii ce iti cere la punctul b.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

QrTY

Super! Merci mult de asistenta. Super forum! Cand am dat peste el am crezut ca nu prea se raspunde la probleme, dar se pare ca m-am inselat. Keep up the good work!