Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electromagnetism - tensiune electromotoare

Creat de alex.alex, Martie 03, 2010, 06:36:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alex.alex

          Am nevoie mare astazi sa ma ajutati sa rezolv o prob. la fizica pentru maine.Imi place mult fizica,doresc sa studiez fizica vreau sa devin meteorolog.Datorita altor probleme nu am timp sa rezolv pana maine prob. data ca tema.Asa ca va rog daca se poate sa o rezolvati astazi.Nu vreau sa imi stric media la fizica,pt. ca ne verifica tot timpul si ne noteaza daca nu o avem.

         "Un conductor rectiliniu cu lungimea l=3cm face parte dintr-un circuit dreptunghiular inchis notat cu "c".Conductorul se poate misca uniform cu vit. v=6 mm/s sub actiunea unei forte exterioare F-0,4 N in camp mg de inductie B=0.01T normala pe planul circ.In circuit apare o tensiune electromotoare.Sa se afle acea tensiune. 

         Multumesc!

Adi

Buna Alex! Bine ai venit pe forumul Stiinta Azi! Te vom ajuta cu placere sa rezolvi problema, dar numai dupa ce intai incerci sa rezolvi tu singur. Nu o rezolvam noi pentru tine pentru ca tu nu ai timp sa o rezolvi si nu vrei sa iti strici media. In schimb daca ne spui ce ai incercat si unde te-ai blocat iti putem oferii sugestii ca sa te repuna pe drumul cel bun.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alex.alex

        Inteleg situatia,si aveti dreptate era mai bine pentru mine daca in timpul pe care l-am pierdut scriind postul si inregistrandu-ma pe site mai bine incercam sa o rezolv.Am crezut ca o sa ma ajutati.Daca asi putea sa imi fac problema printre tipetele si certurile din familia mea care e pe cale sa se destrame ar fii minunat,dar se pare ca nu.Nu va doresc sa va aflati in situatia mea.Asta este...maine probabil voi capata un 2 in catalog,nu merge nicio scuza la doamna profesoara.
        Scuzati de deranj'!         

b12mihai

Mai, @alex.alex - poate situatia ta e pe bune, poate nu, scuze am mai auzit destule cand e vorba de "probleme grele". Sa stii ca noi te ajutam (te-am fi ajutat), dar vrem (am fi vrut) sa vedem ce ai incercat, la ce te-ai gandit si ce stii!!! Tu nici macar nu ai incercat sa rezolvi problema, nu ne-ai zis in ce clasa esti, ce lectii ai invatat si care crezi ca au legatura cu problema - elemente cheie pentru noi, care ne ajuta sa stim ce "limbaj", ce notuinu sa folosim in a iti rezolva problema, ca poate profesoara te punea sa explici la tabla problema!

Pentru ca nimeni nu o sa iti dea mura in gura, nici macar cel mai bun prieten - ca nu asa se invata fizica, ci incercand sa faci corelatii si sa gandesti singur. 

Si sa stii ca sunt si altii care au probleme poate la fel de grave ca ale tale, nu esti singurul.

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

#4
Citat din: alex.alex din Martie 03, 2010, 07:48:17 PM
       Inteleg situatia,si aveti dreptate era mai bine pentru mine daca in timpul pe care l-am pierdut scriind postul si inregistrandu-ma pe site mai bine incercam sa o rezolv.

Nu ti-a luat mult timp sa te inscrii pe forum si sa scrii postul si este o buna investitie de viitor, caci aici gasesti o comunitate de pasionati de stiinta care te pot ajuta nu doar la teme de fizica, ci si la sfaturi despre studii in strainatate, despre ce zice stiinta de ultima generatie si asa mai departe.

Citat din: alex.alex din Martie 03, 2010, 07:48:17 PM
Am crezut ca o sa ma ajutati.

Si o sa te ajutam, dupa ce incerci tu intai. Nu o sa rezolvam problema pentru tine. Ar fi o trisare si noi ajutam copiii sa inteleaga fizica, nu sa ia note nemeritate. Aceasta este mentionat clar in regulile de a scrie pe acest forum, acel post de sus de la rubrica aceasta de "Intrebari si probleme de fizica", pe care din pacate nu ai citit-o intai.

Citat din: alex.alex din Martie 03, 2010, 07:48:17 PM
Daca asi putea sa imi fac problema printre tipetele si certurile din familia mea care e pe cale sa se destrame ar fii minunat,dar se pare ca nu.Nu va doresc sa va aflati in situatia mea.

Ne pare rau sa auzim de situatia ta. Insa nu are de-a face cu trisarea la teme pentru scoala. Eventual ia un caiet si creion si mergi pe afara (acum e si mai cald) si rezolv-o acolo, departe de tipete.

Citat din: alex.alex din Martie 03, 2010, 07:48:17 PM
Asta este...maine probabil voi capata un 2 in catalog,nu merge nicio scuza la doamna profesoara.

Pai daca nu rezolvi problema, aia si meriti.

Citat din: alex.alex din Martie 03, 2010, 07:48:17 PM
       Scuzati de deranj'!        

Nu ne-ai deranjat. Sper sa mai revii cu intrebari de stiinta si sa urmaresti stirile noastre de stiinta la StiintaAzi.ro. Si sa vii cu probleme dupa ce incerci intai le rezolvi.

Mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Don't believe everything you think.