Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Posibil LASER - Gros ?

Creat de RaduH, Februarie 08, 2010, 02:02:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Sa dam un buna ziua sa nu se inchida topicul .

RaduH

#61
Cu toate riscurile sa ma fac putin de ras, trebuie sa ma asigur ca inteleg eu bine.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Laser
Laserul este un dispozitiv optic care generează un fascicul coerent de lumină. Fasciculele laser au mai multe proprietăţi care le diferenţiază de lumina incoerentă produsă de exemplu de Soare sau de becul cu incandescenţă:
monocromaticitate — un spectru în general foarte îngust de lungimi de undă;
direcţionalitate — proprietatea de a se propaga pe distanţe mari cu o divergenţă foarte mică şi, ca urmare, capacitatea de a fi focalizate pe o arie foarte mică;
intensitate — unii laseri sînt suficient de puternici pentru a fi folosiţi la tăierea metalelor.
Aici recunosc eu faptul ca nu inteleg exact care e problema. Se pare ca de fapt confundam coerenta cu monocromaticicitatea.
Mai recunosc si ca sunt diferente de drum optic si la semnalul care trebuie amplificat.
Sa vedem daca problema e atat de serioasa incat trebuie sa ma gandesc la o alta varianta.
Deci de aici inseamna ca nu mai e coerent.

Concret cat de tare se afecteaza posibilitatea de a se mai focaliza sau care e problema pe care se pare ca n-o inteleg ?
Am mai gasit ceva:
Proprietatile radiatiei laser
a)COERENTA SPATIALA.Considerand doua raze provenite din doua puncte diferite ale unei surse luminoase, daca acestea pot interfera(prin suprapunerea lor obtinandu-se franje de interferenta), cele doua radiatii sunt coerente.Cele doua puncte de pe suprafata sursei se pot afla la o distanta mai mica sau mai mare, aceasta caracterizand proprietatea de coerenta spatiala.
Laserul are aceasta proprietate.
b)COERENTA TEMPORALA.Daca radiatia emisa la un moment dat de un anumit punct al sursei poate interfera cu radiatia emisa la un moment ulterior de acelasi punct al sursei, cele doua radiatii sunt coerente in timp.Unda laser prezinta aceasta proprietete.
c)INTENSITATEA LUMINOASA foarte mare care se poate obtine cu ajutorul laserului este o consecinta a proprietatii de coerenta spatiala.Toata energia emisa de un tub cu descarcare de mare lungime, care in mod normal, ar fi dispersata in toate directiile din spatiu, este concentrata intr-un fascicol de mica sectiune si unghi solid foarte mic.
d)PULSURI ULTRASCURTE.Lumina laser permite sa se obtina pulsuri cu durate de ordinul a 10-12-10-13s. Aceasta este o consecinta a coerentei radiatiei laser. Functionarea laserului pentru a obtine aceste pulsuri ultrascurte este o functionare in regim de sincronizare a modurilor.
Am inteles bine faptul ca diferentele de drum optic afecteaza coerenta temporala ?

RaduH

#62
CitatCe inseamna semnal continuu? "Semnalul continuu" e radiatie coerenta sau nu? Daca nu, atunci nu te intereseaza drumul optic.
Se pare ca nu mai e. Cel putin cand intra in primul element unde sa apara inversia de populatie.
CitatIntrebarile mele se refereau la radiatia (coerenta) pe care vrei s-o amplifici, nu la radiatia de pompaj. Daca drumurile optice nu sunt egale radiatia de la iesire nu o sa fie coerenta, chiar daca cea de intrare este.
Daca am aflat ca exista si coerenta temporala intreb eu ce vrei sa spui. Acuma de fapt nu mai sunt fotoni acuma sunt unde si nu prea se mai intalnesc cei incidenti cu centrii activi aflati pe nivelul superior? Ca exista o durata de viata a starii excitate. Conteaza totusi si diferentele de drum optic ale pompajului ? Ca nici la cel obisnuit nu cred sa fie o egalitate a drumurilor optice facute de pompaj. La varianta asta sunt probabil mai mari. Si nici coerenta temporala nu cred sa aibe pompajul.
Sau doar n-o sa rezulte la iesire ceva coerent. Asta sa insemne ca n-o sa mai aibe directionalitate ?
Daca aici apar diferentele de drum optic sa vedem ce se poate face:

RaduH

#63
Modelul acesta nu e valabil daca nu se poate face potrivirea de medii active si de lungimi de unde, pentru a se putea efectua pompaj optic de la laseri nu de la lampi. Deci avem "potriveala" :
[tex]\lambda_1<\lambda_2<\lambda_3[/tex]
[tex]\lambda_1[/tex]- pompajul in primul mediu activ
[tex]\lambda_2[/tex]- emisia primului mediu activ si pompajul din al doilea mediu activ
[tex]\lambda_3[/tex]- emisia celui de-al doilea mediu activ .

RaduH

#64
In general laserii obtin putere din :
[tex]P_{impuls}=\frac{W_{impuls}}{t_{impuls}}[/tex]
Varianta asta de laser ar avea [tex]W_{impuls}[/tex]- mare si durate ale impulsurilor acceptabil de mici totusi.

RaduH

CitatIn fine Peak-ul acela poate sa fie si mai central nu tocmai la inceputul pulsului.
Am ajuns la concluzia ca va aparea deoarece de la un etaj de amplificare la altul semnalul incident care trebuie amplificat devine din ce in ce mai intens. Amplificarea lui prin emisie stimulata "consuma" de fapt inversiunea de populatie. Daca la primele etaje intensitatea "incidenta" e foarte mica la ultimele ea va fi suficient de mare sa "consume" inversiunea de populatie in timpi mai scurti decat cel de viata al nivelului metastabil.
Cam cat se considera ca se poate reduce durata impulsului in acest fel ? Mie mi se pare ca seamana cu accelerarea in faza de la acceleratoarele de particule.

RaduH

Mai stergeti inca o data.
Pretul pentru exclusivitate NATO e dizolvarea si interzicerea masoneriei.

Electron

RaduH, tu incepi sa-ti bati joc de acest forum ?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Nu chiar ca eu am probleme serioase existentiale care voua nu v-au fost explicate intentionat.
Chiar nu am bani si mijloace nici macar sa pot breveta ceva , cu atat mai putin sa pot patenta ceva.
Ar trebui sa intelegi ce vreau sa spun si sa sa te gandesti daca nu este si posibil sa aibe cineva grija sa fie asa.

Electron

Citat din: RaduH din Decembrie 14, 2010, 10:44:21 AM
Nu chiar ca eu am probleme serioase existentiale care voua nu v-au fost explicate intentionat.
Chiar nu am bani si mijloace nici macar sa pot breveta ceva , cu atat mai putin sa pot patenta ceva.
Ar trebui sa intelegi ce vreau sa spun si sa sa te gandesti daca nu este si posibil sa aibe cineva grija sa fie asa.
RaduH, continuam discutia evantual cand vei deveni coerent.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#70
Am incercat sa fac o prezentare.
Sper sa fie cat de cat coerenta.
Sa vedem ce zice Harap-Alb despre ea.
Voi incerca s-o fac filmulet si s-o pun pe youtoube.
Sa vedem si cum iese ca propunere de actiune a scientia in acel areal.

RaduH

Vad ca HarapAlb n-are timp sa raspunda.
Poate imi spune daca e reusit filmuletul.
http://youtu.be/ssbGY47K5xs

virgil 48

Mi-am amintit de laserul gros cand am auzit ca se va realiza la noi un laser de 200 000 000 EU.
Daca exista vreo legatura iti urez succes gros!

RaduH


RaduH

Deci imi doresc sa redeschid discutia aici.
Scuze dar iarasi voi posta multiplu ca la voi nu se pot atasa decat doua poze.
Din ce am am citit eu pe ici pe colo cica se poate face cam asa ceva: