Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Posibil LASER - Gros ?

Creat de RaduH, Februarie 08, 2010, 02:02:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Avem probleme tehnice referitor la continuarea discutiei.
Prima : Eu nu prezint ce prezint nici macar pe gratis ci mai mult pe cersit de la anturajul meu.
As avea nevoie de niste confirmari sa pot cersi mai departe. Sa rezulte macar ca ar putea fi si important.
Sunt si oarecum paranoic si nu dau mai departe fara confirmarile pe care le consider necesare. Nu inseamna ca nici nu discut acest aspect sau ca nu accept ca nu vorbesc prostii daca mi se poate si dovedi acest fapt sa pot accepta.

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 18, 2010, 10:43:44 AM
As avea nevoie de niste confirmari sa pot cersi mai departe. Sa rezulte macar ca ar putea fi si important.
RaduH, daca nu prezinti clar care e scopul acestei discutii, cum poate cineva sa iti "confirme" ca ar putea fi "important" ? Te exprimi atat de haotic incat eu nici macar nu inteleg despre ce vorbesti, ce urmaresti si care sunt pasii pe care ii propui. Pana nu pui intrebari clare nu ai cum sa primesti raspunsuri relevante.

CitatSunt si oarecum paranoic si nu dau mai departe fara confirmarile pe care le consider necesare.
Atunci poate ca locul tau nu este pe un forum public unde se discuta stiinta la modul serios. Daca nu esti in stare sa fii obiectiv si riguros, nu aduci nimic relevant pe forum. Vorbarie goala se face destul pe internet, acest forum tocmai asta vrea sa evite.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#17
Ok.Hai sa transam.
Chiar nu se intelege nimic din ce spun sau pot interpreta si altfel acest fapt.
Eu pot avea si scuza ca realmente nu am mijloacele pentru prezentarea pe care as vrea sa o fac.
Nu inteleg faptul ca totusi nu se trage nici o concluzie din nimic. Util pentru mine. E chiar asa de greu ar putea fi important ?
Sau de aceea este gresit. Dar de aceea sa nu pot dovedi ca e o greseala ?
CitatDaca nu esti in stare sa fii obiectiv si riguros, nu aduci nimic relevant pe forum. Vorbarie goala se face destul pe internet, acest forum tocmai asta vrea sa evite.
Ceea ce-mi reprosezi tine de mijloacele pe care nu le am la dispozitie, sau poate de faptul ca sunt realmente un prost.

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 18, 2010, 11:15:38 AM
Ok.Hai sa transam.
Ok.
CitatChiar nu se intelege nimic din ce spun sau pot interpreta si altfel acest fapt.
Uite chiar un exemplu de exprimare care este un non-sens. Ce inseamna in romaneste ce ai spus mai sus? E o intrebare, e o concluzie, e altceva? Problema este ca nici macar in romaneste nu te exprimi clar, ce sa mai zic de exprimare stiintifica si logica. Pai daca nici macar atat efort nu faci, sa recitesti ce scrii inainte sa postezi, sa vezi daca are vreo logica lexicala macar, atunci cum vrei sa te inteleaga lumea?

CitatEu pot avea si scuza ca realmente nu am mijloacele pentru prezentarea pe care as vrea sa o fac.
Pai poti sa ai scuze cate vrei. Intrebarea care se pune este: daca nu ai mijloace sa te exprimi clar, cum poti astepta de la altii sa te inteleaga? Pot eu sa fiu clar in locul tau?

CitatNu inteleg faptul ca totusi nu se trage nici o concluzie din nimic.
Pai daca nu scrii nimic cu cap si coada, ce concluzii sa se traga, RaduH? Postezi un desen si astepti o "discutie"? Dar pana nu explici ce vrei sa reprezinte desenul, la ce crezi ca ar folosi, si cum "functioneaza" ce iti imaginezi tu, cum vrei sa isi imagineze restul lumii ce e in capul tau, si sa iti ofere concluzii? Chiar nu stai sa te gandesti la acest aspect?

CitatUtil pentru mine. E chiar asa de greu ar putea fi important ?
Alta exprimare fara sens in romaneste! Scrii propozitii fara predicat si fraze fara conjuntii. Nici macar gramatica nu sti?

CitatSau de aceea este gresit. Dar de aceea sa nu pot dovedi ca e o greseala ?
Este asta o intrebare retorica? Se adreseaza cuiva de aici? Realizezi ca aici esti pe un forum public si nu in jurnalul tau personal?

Citat
CitatDaca nu esti in stare sa fii obiectiv si riguros, nu aduci nimic relevant pe forum. Vorbarie goala se face destul pe internet, acest forum tocmai asta vrea sa evite.
Ceea ce-mi reprosezi tine de mijloacele pe care nu le am la dispozitie,
Sa fim seriosi. Eu nu-ti reprosez nimic, doar iti atrag atentia ca nu te explici suficient de clar incat sa se poata discuta rational pe subiectele pe care le abordezi. Nici macar nu se intelege care e subiectul, care e finalitata, care e capul si coada ideilor tale. Pune-ti prima data ordine in gandire (asta cred ca nu-ti cere mijloace exorbitante) si apoi, in masura timpului pe care il ai in fata calculatorului, prezinta frumos, fraza cu fraza, ce vrei de fapt. Tu incepi cu sfarsitul amestecat cu mijlocul si fara sa amintesti macar de inceputul ideilor, ceea ce face sa fie complet ininteligibil ce prezinti aici. Imi pare rau, dar logica e pe gratis, la asta nu ai scuza ca nu ai mijloace.

Ia frumos idelie de la cap spre coada si prezinta-le simplu, eventual in episoade, cu desenele pe care le ai si fraze explicative pe langa. Nu trebuie 1000 de figuri noi pentru fiecare idee. Doar precizari cand lipsesc pasi logici, cum e modul de reflexie pe con pe care l-am cerut eu mai devreme. Daca doar tu intelegi ce reprezinta imaginile facute de tine, la ce folosesc ele?

Citatsau poate de faptul ca sunt realmente un prost.
Nu re rost sa te lamentezi atat de jalnic. Nu e vorba de inteligenta aici. E vorba de coerenta. Ori esti coerent si atunci poti spera sa discuti cu altii la modul relevant, ori nu esti coerent si cu asta basta. Pe un astfel de forum se cere seriozitate si rigoare, dar se presupune implicit ca mesajele incep prin a fi coerente. Noi te putem ajuta la nivel de rigoare indicand "gaurile" din rationamente, dar daca nici macar rationamente nu exista, ce sa facem pentru tine? Cum sa participam, cum sa te ajutam in eforturile tale?


e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#19
Am inteles. Voi lua o pauza de pe aceste topice pana voi putea sa fac prezentari de care macar eu sa pot fi multumit.
Daca nu le voi putea face poate ca o sa mai discut doar pseudo stiinta si o sa si recunoc faptul ca doar asta fac.
Totusi la acest laser mai mult aspectul geometric consider ca e important. Multe din "neintelegeri" insa nu le pot intui.

Pana la acest nivel ; se poate intelege ce am vrut sa spun prin conceptul de Supapa Optica sau nu se poate intelege pana nu prezint si cum ar fi folosit ?

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 18, 2010, 05:00:59 PM
Totusi la acest laser mai mult aspectul geometric consider ca e important. Multe din "neintelegeri" insa nu le pot intui.

Pana la acest nivel ; se poate intelege ce am vrut sa spun prin conceptul de Supapa Optica sau nu se poate intelege pana nu prezint si cum ar fi folosit ?
Eu deocamdata nu am inteles care e drumul optic al unei raze prin inventia ta. Apoi, nu am inteles care sunt caracteristicile fascicolului rezultat, fata de fascicolul incident. Poti sa faci o descriere simpla a acestor aspecte?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: RaduH din Februarie 18, 2010, 11:15:38 AM
Ok.Hai sa transam.
Chiar nu se intelege nimic din ce spun sau pot interpreta si altfel acest fapt.
Ar ajuta mult o descrire in cuvinte a fiecarui dispozitiv din imaginile alea 3D: ce rol are si cam cum ar functiona.

Eu as prefera sa pui imaginile pe forum ca sa le accesam mai usor.

RaduH

#22
CitatAm inteles. Voi lua o pauza de pe aceste topice pana voi putea sa fac prezentari de care macar eu sa pot fi multumit.
Sa raspund acuma se poate considera derogare de la faptul ca nu prea ma tin de cuvant ?
CitatEu deocamdata nu am inteles care e drumul optic al unei raze prin inventia ta.
Odata ca nu o vezi pe toata. M-am razgandit asupra unor aspecte si de-abea astept si eu sa pot redesena. Pentru a se putea explica mai usor. Eu nu inteleg ce nu intelegi. La supapa optica chiar ca e desenat. Sunt reflexiile acelea pe acel profil stelat. Problema e ca nu stim care din raze se relfecta si care sunt absorbite de mediul activ. N-avem cum sa cunoastem pozitia centrului activ dopat(difuzat) in mediul activ transparent. Cam asta ar fi mediul activ al unui laser cu mediu activ solid. Pana la urma s-ar absorbi cam toate. E chiar important la supapa optica sa nu se treaca de densitatea de energie spectrala de prag, sa nu se creeze suficienta inversie de populatie si sa nu prea apara emisia stimulata. De plecat afara din supapa optica "razele" pleaca datorita emisiei spontane care e in toate directiile nu dupa directii preferentiale ca cea stimulata. Deocamdata atat pot sa ofer ca sa explic restul vreau sa redesenez.
CitatApoi, nu am inteles care sunt caracteristicile fascicolului rezultat, fata de fascicolul incident.
Desenul pe care scrie Ipoteze de Refulare. Cu mentiunea :Ipoteza a doua e desenata cat se poate desena cu un program de proiectare 3D, adica nu e vorba de o refulare paralela. Probabil interfranje.
CitatEu as prefera sa pui imaginile pe forum ca sa le accesam mai usor.
Nu inteleg. O parte sunt deja puse. Vreu sa pun altele sa explic mai usor si abia astept sa o pot face si eu. Sau sa nu le mai pun de pe imageshac? Daca pot sa mai pun o fac cu ocazia punerii celor care vor urma.

RaduH

Cum se pun imaginile direct pe forum ca nu reusesc ?

Adi

Citat din: RaduH din Februarie 20, 2010, 10:12:41 AM
Cum se pun imaginile direct pe forum ca nu reusesc ?

Ai doua posibilitati. Le poti atasa ca atasament cu optiunea din stanga jos din postul de unde scrii (Additional Options). Sau poti sa le pui pe un server undeva si apoi sa incluzi url-ul intre (fara spatii).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Daca pana aici se considera a fi cat de cat corect ce vorbesc(desi vad ca nimeni nu zice nimic)  se considera ca Laserii+injectoarele conice de reflexie totala+supapa optica=pompa spectrala, adica poate sa efectueze un pompaj optic fortat in volumul alocat ei din urmatorul element.

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 24, 2010, 11:05:39 AM
[...]  se considera ca Laserii+injectoarele conice de reflexie totala+supapa optica=pompa spectrala, adica poate sa efectueze un pompaj optic fortat in volumul alocat ei din urmatorul element.
RaduH, eu inca astept o prezentare/explicatie inteligibila pentru fiecare "element" din fraza de mai sus.

Citat din: RaduH din Februarie 24, 2010, 11:05:39 AM
Daca pana aici se considera a fi cat de cat corect ce vorbesc(desi vad ca nimeni nu zice nimic)  [...]
Cum adica nimeni nu zice nimic? Faptul ca ti se cere sa prezinti inteligibil elementele despre care tot vorbesti nu inseamna nimic pentru tine? Iti bati cumva joc de noi?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#27
CitatCum adica nimeni nu zice nimic? Faptul ca ti se cere sa prezinti inteligibil elementele despre care tot vorbesti nu inseamna nimic pentru tine? Iti bati cumva joc de noi?
Nu dar incep sa am eu probleme mari in a pricepe ce totusi nu se intelege. Nu ca ar fi neaparat corect ce vorbesc.
CitatRaduH, eu inca astept o prezentare/explicatie inteligibila pentru fiecare "element" din fraza de mai sus.
Laserii sut laseri care emit impulsuri scurte si de mare putere. Am desenat acolo laseri cu obturatoare electrooptice.
Injectorul e piesa optica prin care se realizeaza reflexia despre care am discutat deja. Cea cu conul.
Supapa optica e placa aceea stelata despre care iarasi cred ca am mai discutat.
Toate trei la un loc, dupa cum cred ca e desenat, denumesc eu pompa spectrala. Al patrulea desen ar fi.
Puteti sterge sau nu lua in considerare desenele 6,7,8.

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 25, 2010, 12:40:44 PM
Nu dar incep sa am eu probleme mari in a pricepe ce totusi nu se intelege. Nu ca ar fi neaparat corect ce vorbesc.
RaduH, ca sa putem clasifica ceva in categoriile "corect" / "incorect", acel ceva trebuie sa fie prima data inteligibil. Trebuie sa aiba un cap si o coada, sa fie clar ce si despre ce vorbesti.

Citat
CitatRaduH, eu inca astept o prezentare/explicatie inteligibila pentru fiecare "element" din fraza de mai sus.
Laserii sut laseri care emit impulsuri scurte si de mare putere. Am desenat acolo laseri cu obturatoare electrooptice.
Injectorul e piesa optica prin care se realizeaza reflexia despre care am discutat deja. Cea cu conul.
Supapa optica e placa aceea stelata despre care iarasi cred ca am mai discutat.
Toate trei la un loc, dupa cum cred ca e desenat, denumesc eu pompa spectrala. Al patrulea desen ar fi.
"Pompa spectrala" ? In fine, nomenclatura iti apartine si pana nu explici ce e in "spatele" ei este complet irelevanta. Acum ca ai reusit sa spui in cuvinte ce inseamna, sper sa putem trece la pasul urmator:

Dupa ce ajung razele laser in "pompa spectrala" cea minunata, ce faci cu ele? Se vor reflecta pe suprafata aceea stelata pana vor fi absorbite de mediul activ (incalzindu-l) sau vor ajunge pe conul care le va scoate afara pe unde au venit. Si ce-i cu asta? Ce are asta cu titlul topicului "LASER Gros" ?

e-

Don't believe everything you think.

RaduH

#29
CitatDupa ce ajung razele laser in "pompa spectrala" cea minunata, ce faci cu ele? Se vor reflecta pe suprafata aceea stelata pana vor fi absorbite de mediul activ (incalzindu-l) sau vor ajunge pe conul care le va scoate afara pe unde au venit.
[/color]
Nu, vor fi reemise prin dezexcitare. Ar avea rol de schimbator de directie, daca nu exista vre-o regula de care nu stiu care sa ceara reemiterea "spontana" pe aceeasi directie cu absorbtia. Vor parasi "Supapa Optica" prin suprafata frontala ramasa libera.
Despre ce e scris cu verde vom mai discuta. Despre ce e scris cu rosu sper sa reusesc sa lamuresc.
CitatCe are asta cu titlul topicului "LASER Gros" ?
Urmeaza da o sa va implor sa aveti si rabdare. Numai sa lamurim ce nu se intelege pe parcurs.