Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

fizica relativista

Creat de emanuel, Februarie 01, 2010, 03:57:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: emanuel din Februarie 08, 2010, 06:07:53 PM
ok. Am sa arat cum am inteles TRR , apoi am sa trec la studiul TRG ca si asta vreau sa o inteleg. Si mai am vreo doua saptamani pana cand raman fara net ca ma mut la munte si ..... nu mai zic ca o sa credeti ca glumesc iar. Imi place mie sa glumesc uneori dar daca nu e bine nu mai glumesc ...

Oho, nu vreau sa te demoralizez, dar nu termini tu TRR in 2 saptamani. Incepe prin a demonstra formula dilatarii timpului.

Iar TRG nu iti e suficient jumate de an sa o intelegi. Exista insa o carte foarte bune, de Wheeler, unde explica cu minimul de formule si fara formalismul tensorial, ci doar cu un pic de algebra. Insa intai trebuie sa intelegi bine teoria relativitatii restranse. Daca mergi la munte si nu ai internet, cu atat mai mult iti recomand sa cumperi un manual!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: emanuel din Februarie 08, 2010, 06:07:53 PM
ok. Am sa arat cum am inteles TRR , apoi am sa trec la studiul TRG ca si asta vreau sa o inteleg.
Nu uita de mecanica clasica. Multe chestii inca de explorat si inteles acolo.