Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Justificarea conspiratiilor

Creat de Electron, Martie 13, 2008, 12:14:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Eu personal, promit sa nu mai folosesc pentru satonek decat apelativul "stimabil" care cred ca nu e jignitor. As vrea sa vad daca el e dispus sa promita ca va inceta cu limbajul sau vulgar si cu jignirile, pe viitor.

Abel, esti dispus ca continuam discutiile pe mail?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Buna Electron! "Stimabile" e OK, "schizofrenic" nu este. Incearca si tu sa mai domolesti tonul, asa cum aveai la inceput. Stiu ca ai comentat asa de mult ca pana la urma usor usor orice om isi pierde din rabdare. Cand imi fac timp, o sa cenzurez din ultimele parti de mesaje ale lui Sandokhan, acum sunt insa prins cu ceva treburi. Ca idee, nu vom tolera astfel de jigniri. In plus, Sandkokan isi terminase expunerile, cred ca e mai bine sa nu fie dat afara oficial, asa va raspunde din cand in cand (ma intereseza mai ales viziunea lui despre fizica particulelor, ceea ce studiez eu), dar l-am rugat si il voi mai ruga sa raspunda politicos, daca nu promit (dar cand imi fac timp) sa ii cenzurez jignirile. Abel, te rog sa nu pleci pentru asta.

Cu bine,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sandokhan

Adi, sa cenzurezi ceva deja postat (si am avut grija sa nu prea depasesc limita) e tardiv; sa cenzurezi atunci si portiunile care contin jignirile celelalte, carora le-am raspuns de fapt; pentru cenzura poti avea incredere in mine, am fost moderator pe forum-uri cu sute de utilizatori, si stiu bine ce fac, daca asta doresti am sa intru si sa schimb acolo setarile, daca vad mai intai ca dispar invectivele celelalte, de acord?

Adi, eu sunt de acord cu tine, dar daca tu nu pastrezi ordinea pe aici, trebuie sa o faca cineva, iar singurul lucru pe care il intelege electron, la varsta lui, este nuiaua; dupa o pauza de vreo 10 zile, a intervenit cu jignirile pe care le-ai enuntat deja, fara ca eu sa-l fi provocat cu ceva...

Nu stiu cat timp ai la dispozitie, dar am sa te rog sa citesti, macar de curiozitate, greselile copioase pe care acest electron le-a comis inca de la Mistelere Pamantului 1.0; era datoria ta, chiar daca nu esti de acord cu TPP, sa-l faci sa inteleaga ca nu are ce sa caute aici, ca nu stie ce spune, ca nu dispune de un nivel de maturitate suficient pentru a posta mesaje.

Sa citesti despre greselile pe care le-a comis, ai sa descoperi ca a desenat DIRECT pe o schema sau diagrama care nu continea vreo scara de masura, numindu-si astfel prostia fara margini drept demonstratie. Era de datoria ta sa-l atentionezi si sa-i spui ca asemenea greseli nu sunt tolerate aici.

Eu am intrat pe forum-ul tau ca sa discut cu oameni inteligenti (Harap Alb, tu, chiar si Abel daca invata vreodata engleza), nu ca sa-mi pierd timpul cu inculti ca electron.

Pentru orice decizie exista si consecinte; pentru ca nu ai intervenit la timp sa stopezi mesajele fara rost semnate electron (care ar fi fost sterse pe alte forum-uri, sau cel putin atentionat sa-si schimbe stilul), nu mai avem cum sa continuam discutia noastra pe tema fizicii particulelor, si am fi avut ce discuta cu siguranta.

Efectul Compton poate fi explicat, in mod stralucit, prin teoria aetherului, la fel si rezultatele din laboratoarele de fizica; nu uita ca Tesla isi contruise primul accelerator de particule din lume in 1893, fara nici un fel de teorie a relativitatii.

Gandeste-te putin: Newton a emis o ipoteza, pe baza unor masuratori care ar fi indicat cu siguranta si alte posibile cauze; din nefericire ipoteza lui, cu toata opozitia de la acea vreme, a fost prezentata drept lege; dar existau de la bun inceput alte doua posibile explicatii...

1. Presiunea etherica, prezentata chiar de cel mai bun prieten al lui Newton, Nicolas Fatio de Duillier, si continuata de Le Sage si chiar de H. Poincare, si

2. Faptul ca materia vizibila, fiind mult mai putin densa decat aetherul, luam ca exemplu marul, nu va putea fi sustinut de aether, cazand jos sub propria greutate; tachionii care formeaza electronul/pozitronul dand nastere la inertia/vortexurile care compun materia.


Bai Abel, dar la prostie de ce nu iei atitudine? De ce ai fost de acord cu greselile imense comise de electron, cand etica si integritatea cu care te lauzi te-ar fi indemnat sa-l atentionezi ca greseste? Nu ai contribuit si tu la acest circ? Uita-te cat de mult il critici pe electron, dincolo, pe sirurile tale, folosind cuvinte destul de grele, eu m-am bagat in treburile tale? Mai bine invata engleza; amenintarile tale cu plecarea nu impresioneaza pe nimeni, pentru ca nimeni nu-ti va simti lipsa mesajelor tale, le putem gasi in orice manual prapadit de fizica...
"An important scientific innovation
rarely makes its way by gradually
winning over and converting its
opponents: What does happen is that
the opponents gradually die out."
M. Planck