Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre distributia valorilor sarcinilor electrice

Creat de Teodor Sarbu, Martie 20, 2012, 06:08:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 24, 2012, 05:53:26 PM
Aproape tot ce există în univers este diferit.
Gresit. Vrei sa spui ca aproape tot ce exista in Univers este o combinatie de particule elementare, iar aceste combinatii sunt diferite. E o mare diferenta.

CitatDar văd că mai repede trebuie să mă întreb: De ce a fost schimbat titlul iniţial al articolului cu acesta care nu prea are nici în clin nici în mânecă cu subiectul tratat?
Problema pe care o ridici in acest topic este legata de distributia valorilor sarcinilor electrice. Sau nu iti dai seama ce scrii?

CitatEvident că nu aştept răspuns şi nici nu mă interesează, la fel cum nu mă interesează argumentele respective. Le cunosc prea bine, eu ştiu să adun unu plus unu.
Daca ai aceasta atitudine, de ce-ti mai pierzi vremea pe acest forum?


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 24, 2012, 05:53:26 PM
Alexandre. Cred că priveşti problema cam pe dos. Nu trebuie să demonstrezi de ce sunt două lucruri diferite. Aproape tot ce există în univers este diferit. Aşa că dacă găseşti ceva care încalcă aceasta trebuie să-ţi pui întrebarea: De ce? Dacă am avea în lumea aceasta aproape numai lucruri identice şi ar apărea ceva diferit m-aş întreba la fel: De ce?

Bun, totuşi particulele elementare nu sunt deloc "la fel", numai o parte din proprietati sunt identice. În plus, aşa cum a amintit şi Electron, combinaţiile de particule elementare sunt cele diferite; particulele care compun atomii de hidrogen şi de heliu sunt în fond aceleaşi, dar rezultatul e destul de diferit...

Teodor Sarbu

Alexandre. Te îndepărtezi puţin de subiect. Sigur că prin diverse combinaţii de protoni şi neutroni se obţin diverşi atomi. Nu acesta este subiectul. Ceea ce întreb eu este de ce există o sarcină electrică elementară şi care este aceiaşi pentru toate particulele elementare încărcate electric? De ce toate particulele elementare de acelaşi fel, precum şi antiparticulele lor au aceiaşi masă? Da aici şi până la distribuţia valorilor sarcinilor electrice este o distanţă ca de la cer la pământ. Te rog frumos să-mi spui şi mie în ce carte de fizică găsesc o apropiere între subiectul meu şi noul titlu impus arbitrar. 

Scientia

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 25, 2012, 05:51:58 PM
Alexandre. Te îndepărtezi puţin de subiect. Sigur că prin diverse combinaţii de protoni şi neutroni se obţin diverşi atomi. Nu acesta este subiectul. Ceea ce întreb eu este de ce există o sarcină electrică elementară şi care este aceiaşi pentru toate particulele elementare încărcate electric? De ce toate particulele elementare de acelaşi fel, precum şi antiparticulele lor au aceiaşi masă? Da aici şi până la distribuţia valorilor sarcinilor electrice este o distanţă ca de la cer la pământ. Te rog frumos să-mi spui şi mie în ce carte de fizică găsesc o apropiere între subiectul meu şi noul titlu impus arbitrar. 

V-am explicat şi printr-un email că "Şi totuşi..." nu poate fi titlu de subiect pe acest forum. Prin urmare, modificarea acestuia de către un moderator este binevenită. Dacă titlurile stabilite de moderatori nu vă sunt pe plac, vă rugăm pe viitor să vă străduiţi să scrieţi titluri care au sens.
Mulţumim.

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 25, 2012, 05:51:58 PM
Alexandre. Te îndepărtezi puţin de subiect. Sigur că prin diverse combinaţii de protoni şi neutroni se obţin diverşi atomi. Nu acesta este subiectul. Ceea ce întreb eu este de ce există o sarcină electrică elementară şi care este aceiaşi pentru toate particulele elementare încărcate electric? De ce toate particulele elementare de acelaşi fel, precum şi antiparticulele lor au aceiaşi masă? Da aici şi până la distribuţia valorilor sarcinilor electrice este o distanţă ca de la cer la pământ. Te rog frumos să-mi spui şi mie în ce carte de fizică găsesc o apropiere între subiectul meu şi noul titlu impus arbitrar. 

N-am niciun raspuns la intrebarea asta, dar nici nu mi se pare ca ar fi normal sau anormal. E o constatare experimentala, prin urmare nu vad de ce n-ar fi normal sa fie asa.

Teodor Sarbu

Alexandre. Absolut adevărat că este normal să fie aşa. Ceea ce spun eu este că trebuie să se găsească o explicaţie pentru aceasta. Explicaţie care poate să schimbe complet fizica actuală fundamentală. Până ce ne se găseşte o asemenea explicaţie orice teorie despre particulele elementare este departe de a fi cât de cât plauzibilă.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 22, 2012, 06:42:05 PM
Eu am încercat foarte simplu să susţin că nu este normal, atâta cât se înţelege prin normalitate acum, ca toate particulele elementare să aibă aceiaşi sarcină elementară [...]
vs.
Citat din: Teodor Sarbu din Martie 27, 2012, 05:28:10 PM
Absolut adevărat că este normal să fie aşa.

Teodor Sarbu, ce-ar fi sa te hotarasti? Nu-ti dai seama ca prin faptul ca te auto-contrazici nu faci altceva decat sa demonstrezi ca vorbesti doar ca sa te aflii in treaba? De cate ori trebuie sa ti se spuna ca acesta este un forum dedicat stiintei si nu balivernelor?

CitatPână ce ne se găseşte o asemenea explicaţie orice teorie despre particulele elementare este departe de a fi cât de cât plauzibilă.
O fi parerea ta personala, dar fara argumente serioase aceste abureli nu au nici o relevanta.


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 27, 2012, 05:28:10 PM
Până ce ne se găseşte o asemenea explicaţie orice teorie despre particulele elementare este departe de a fi cât de cât plauzibilă.

De ce ar fi neplauzibilă? Cunoşti vreo lege sau vreo teoremă care contrazice această posibilitate, sau un experiment care o infirmă?

Teodor Sarbu

Alexandre, Alexandre. Brânză bună în burduf de câine. De ce nu încerci cu argumentele astea să desfiinţezi şi 1+1=2? Doar este posibil cu astfel de logică.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 28, 2012, 10:22:53 AM
De ce nu încerci cu argumentele astea să desfiinţezi şi 1+1=2? Doar este posibil cu astfel de logică.
Iar faci afirmatii fara acoperire? Cum se poate desfiinta 1+1=2 cu "astfel de logica" ? Hai, concret, nu tot fabula degeaba.

e-
Don't believe everything you think.