Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Geometria initiatica si orbitalii din atomi

Creat de Electron, Aprilie 21, 2008, 06:08:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

In discutiile de pe aici cu stimabilul satonek, s-au amintit cateva notiuni de "geometrie sacra/initiatica" si legatura lor cu forma orbitalilor electronilor in atomi. Cand am cerut detalii, mi s-a spus sa caut pe internet, adica sa "ma documentez". Ei bine, cautand diverse chestiuni, am dat peste pagina asta, unde se vorbeste despre Solidele Platonice si forma orbitalilor.

Reproduc cateva fragmente, pertinente pentru intrebarea mea:

CitatThe individual aether torus doughnuts can be nested inside each other. Nesting torus doughnuts requires that the vortex cones of the torus are aligned with the faces of the Platonic solids.
The flat bottom of a vortex cone should touch the face of a Platonic solid.
As an example we show the cube that contains 3 vortex pairs or 3 torus doughnuts aligned perpendicular to each other in a cube and 5 nested torus doughnuts in a dodecahedron.

Cube (3 doughnuts)  &  Dodecahedron (5 doughnuts) (Courtesy of Dan Winter, www.soulinvitation.com)

[...]

The electrons in the electron shells correspond with the vortexes that are nested in Platonic symmetries. According to Daniel Winter, physics has mistaken these vortex waveforms for electron particles. Within the atom, the electrons orbit the nucleus at a fixed distance from the nucleus. The sphere that describes the orbital plane of the electron is called the electron shell. There are different types of shells in the make up of the atom that were given the names s,p,d and f shells and they contain respectively 2, 6, 10 and 14 electrons maximum.

Each vortex pair in the doughnut corresponds with 2 electrons and when the doughnuts are organized inside a Platonic Solid we get the equivalent of an electron shell. Here's the correspondence:
1 vortex pair (1 torus) corresponds with the 2 electrons of the s shell.
3 nested vortex pairs in a cube correspond with the 6 electrons of the p shell.
5 nested vortex pairs in a dodecahedron correspond with the 10 electrons
   of the d shell
7 nested vortex pairs in an icosahedron correspond with the 14 electrons
   of the f shell.

So matter is the stable flow form pattern emerging from the aether. It takes on geometrical shapes from a formless energy, creating the illusion of separate electron particles in the electron shells and the particles that make up the nucleus.
Mainstream physics has never been able to explain why the atom has these 'random' numbers of 2, 6, 10 and 14 electrons in its electron clouds, the orbital shells around the nucleus. Daniel Winter's model of the atom now explains exactly why these number show up in the period table of the elements! These numbers are related to the geometrical properties of the Platonic Solids! Also for the very first time we have an explanation as to why the electron does not crash into the nucleus and how it's radiated energy is replenished. Electrons are not particles that encircle the nucleus instead they are standing wave patterns at discrete distances from the nucleus! The aether simply replenishes these standing waves eternally.

As intreba pe cei care au mai multa documentatie pe aceasta tema (aviz stimabilul satonek) daca este aceasta pagina corecta, si daca sunt "pe drumul cel bun", sau este o pagina care vrea sa discrediteze ideile "initiatice" respective...

Multumesc,

e-
Don't believe everything you think.

Electron

#1
Dat fiind ca stimabilul satonek nu a binevoit sa raspunda la intrebarea mea, desi am gasit o sursa care confirma ce a afirmat el in alte topicuri, legat de solidele platonice si orbitalii atomici, consider "tacerea" sa o acceptare tacita a sursei, la care nu voieste sa adauge nimic, falindu-se ca "fara el nu ajungem nicaieri".

Ei bine, stimabile, dupa ce te-ai dat in stamba cu *** despre forma Pamantului, si ai decis sa nu vezi cum partea inferioara a obiectelor indepartate este ascunsa de curbura apei (cf. poza marita cu 800% peste lacul din Canada), aici demonstrezi ca habar nu ai ce este acela un dodecaedru si un icosaedru, si ce simetrii au aceste Solide Platonice.

Pentru informatia ta, si a ineptului care a scris randurile pe pagina de pe care am citat in primul mesaj, un dodecaedru are exact 12 fete, si nu 10, astfel incat, daca perechile de conuri (vortexuri de eter, sic) corespund cu fetele dodecaedrului, ar fi 6 asemenea perechi si nu 5*, in timp ce al treilea orbital (d) are exact 5 perechi de electroni. Iar in cazul celui de-al patrulea orbital (f), acesta are 7 perechi de electroni, si nu 10, cate ar fi produse de simetria unui icosaedru.

*fiti atenti la desenul din mesajul anterior: sunt desenate 6 perechi de conuri, dar autorul "vede" doar 5.  ::)


Stimabile satonek, *** ta in ale geometriei, face ca tot ceea ce debitezi, sa fie afectat la nivel de credibilitate. Daca ai putea si demonstra afirmatiile tale *** (demonstrand in acelasi timp ca eu gresesc) ai putea sa te falesti ca ai depasit un om simplu si potential bolnav psihic - asa cum nu ai ezitat sa ma etichetezi. Pana atunci insa, oricat de bune ar fi intentiile tale, esti un *** si un *** si traiesti intr-o lume imaginata in care esti mai destept (si mai "initiat") decati cei din jurul tau.

Oare ce inseamna cand toti in jurul tau sunt "nebuni", si doar tu esti "sanatos" ?

e-

<M1: inlaturat injurii>
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Superbe observaţii, Electron! Să vedem ce alte argumente mai are ,,satonek" cu care să poată justifica asemenea erori grosolane :) .

sandokhan

"An important scientific innovation
rarely makes its way by gradually
winning over and converting its
opponents: What does happen is that
the opponents gradually die out."
M. Planck

Electron

spellbound, cand o sa postezi pe neogen ceva despre orbitalii atomilor?  Abea astept sa vad linkul aici. ;D

Sau si acolo te impiedica cineva sa te exprimi?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

policolor, tu stii ceva despre orbitalii atomilor, din teoria lui sandokhan? Te invit aici sa-ti expui cunostintele in acest domeniu!

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Iata ca in sfarsit ne arata stimabilul sursele sale.

Citat din: Mihai
Raspunsul lui sandokhan:
http://club.neogen.ro/saba/raspuns-801/195812/1
(comentariul #2)

Iata si una din imaginile despre orbitali:

(am adaugat, direct pe poza "fara scara de masura" cele doua sageti rosii :P)

Cat de ridicol e cel care a produs aceasta imagine si a pus imagini peste text, sa nu se vada cat de incompetent era autorul textului orginal ?  :D

Daca pe asemenea surse se bazeaza "initiaticul" sandokhan ca sa revolutioneze fizica atomului, poate Adi sa stea linistit, ca tocmai a demnonstrat stimabilul ca "orbitalii cu simetrii ale solidelor platonice" sunt aberatii totale. Dar, foarte amuzante, terbuie sa recunosc!  ;D

e-
Don't believe everything you think.


Electron

Stimabile sandokhan, nu credeam sa ajung aici, dar iti recomand cu cadura sa inveti sa citesti.  :'(

In pasajele citate de tine, in obositoarele tale repetitii, nu scrie despre forma orbitalilor electronice si relatia lor cu solidele platonice. Cel mai aproape de asta s-a apropiat imaginea prezentata de mine mai sus, si nici acolo nu se specifica acea relatie.

Simetriile de care aminteai cand promiteai sa "revolutionezi" fizica atomului cu geometria ta initiatica nu se afla in aceste texte, in primul rand pentru ca sunt imposibile: 10 electroni (orbitalul d) nu pot avea simetrie de dodecaedru si 14 electroni (orbitalul f) nu pot avea simetrie de icosaedru. Daca ai sti cat de cat geometrie, ai evita sa faci afirmatii atat de ridicole.

Asadar, mai citeste, si mai multa grija in afirmatii, ca deja incompetenta ta define penibila.

e-
Don't believe everything you think.


Electron

Citat din: Mihai din Septembrie 14, 2008, 08:35:51 PM
[...] aici am fost intrebat despre cum ar arata modelul platonic solids/geometria orbitala, si am postat informatiile necesare.

Tocmai ca simetria aceea, 10/dodecaedru, 14/icosaedru, exista si a fost expusa pe:

http://club.neogen.ro/saba/raspuns-704/195778/1 (vezi explicatia + diagramele), orice alt comentariu fiind de prisos...
Poate ca pe tine textele respective te-au lasat fara replica, dar daca citeai mai atent vedeai ca nu se sustin nicaieri asemenea simetrii, nici prin explicatii textuale nici prin diagrame. Si asta nu e surprinzator, deoarece asa ceva nu exista. Cu cat vei repeta aici contrariul, pe baza unor texte care nu confirma afirmatiile tale, vei arata pe acest forum cat de incompetent esti. Nici macar nu intelegi ce scrie in textele in engleza, iar la geometrie ai lacune atat de grave incat devii penibil. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar la atitudinea pe care o ai nu este remediu.

Poti arata ca eu gresesc, daca gasesti vreun fragment care sa explice simetriile respective, si mai bine, niste diagrame relevante. Iti spun eu de pe acum ca nu o vei putea face niciodata, pentru ca afirmatiile tale sunt complet eronate.

Mai invata sa citesti, si mai invata ceva geometrie, inainte sa te dai in stamba pe internet in general si pe acest forum in special.


e-
Don't believe everything you think.


Electron

Mda, iar repetitii fara sfarsit. Chiar crezi ca acesta e modul cel mai eficient de a-ti apara ideile, repetitia incapatanata si inutila? E ca si cum ti-ai baga degetele in urechi si ai incepe sa canti "la-la-la-la-la ..."

Eu te-am intrebat direct: poti sa izolezi fragmentul in care se explica simetria 10/dodecaedru si 14/icosaedru, si eventual figurile demonstrative? Se vede treaba ca nu.  ::)

A repeta toata poliloghia aceea pe care nici macar nu ai citit-o sa vezi ca nu contine asa ceva, nu face decat sa sublinieze cat de incompetent esti. Da-i inainte, repeta ca o moara stricata citatele acelea irelevante!

Asa un exemplu (negativ) de dezbatere nu cred sa mai avem ocazia sa intalnim, asa ca, cu cat insisti mai mult in ignoranta, ne faci un mare serviciu. ;)

e-
Don't believe everything you think.


Electron

Stimabile, am inteles deja ca nu faci distinctia intre protoni (care intra in constituirea nucleului) si electroni (care ocupa orbitalii atomului). Esti atat de incompetent incat insisti in continuare sa afirmi ca textele contin lucruri care de fapt nu sunt prezente. Si am mai spus-o: nu e de mirare ca nu vorbesc textele despre orbitali cu simetrii de solide platonice, pentru ca asa ceva e imposibil geometric.

Pune mana pe un dictionar englez-roman, si pe o diagrama care sa-ti prezinte constitutia atomului, sa vezi ce aberatii sustii.

e-
Don't believe everything you think.