Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

road warrior

#450
Edit: nu-i nevoie sa repeti ce s-a spus deja.

Am spus ca nu am nimic personal cu nimeni de aici; si am indicat adresa de message de mai sus, pentru ca utilizatorii sa fie mai bine informati, mai ales cei care citesc mesajele lui sandokhan; si faptul ca am citit cam toate paginile de la acest thread, ca sa-mi dau seama despre ce s-a intamplat aici...

Electron

Citat din: road warrior din Noiembrie 13, 2008, 05:41:23 PM
Din ce am vazut eu, din ce am citit, dumneata ignori toate dovezile care sunt prezentate, si ridici tot felul de probleme secundare, pentru a devia de la subiect.

De exemplu, in poza asta http://gal.neogen.ro/galleries/pictures/5/v/000e97gt_5vn6mais.jpg chestiunea primara si de importanta vitala este faptul ca se vede clar varful acoperisului cladirii cu numele Sky Dome, fapt imposibil pe un pamant de forma globulara/geoida;
- adaugat sublinierea cu albastru -

sandokhan, iti mai aduci aminte de formula f(s,h) ? Cu ajutorul ei am aratat faptul ca de la o inaltime (h) suficienta, se poate vedea domul respectiv chiar si in intregime, nu doar varful sau, de pe celalalt mal al lacului Ontario. Ca atare, afirmatia ca vizibilitatea sa este imposibila este falsa.

Citatfaptul ca cladirile sunt taiate la baza este o consecinta normala a fenomenului descris aici inca de la primele pagini, echivalent cu disparitia corpului corabiei inaintea catargului.
Aici gresesti. Argumentul* lui Parallax nu raspunde la cerinta mea de a explica cum distanta focala limitata a aparatului optic folosit (atentie, lentilele au simetrie cilindrica!) poate taia o fasie din centrul pozei pe orizontala, dar nu si pe alta directie. Asta se vede in pozele cu cladirile taiate la baza. Ai alta explicatie pentru asta sau nu?

*argumentul lui Parallax este in plus eronat deoarece foloseste "unghiul de vizibilitate" al obiectelor, masurat gresit la "orizont" in loc sa fie masurat la nivelul ochiului observatorului. Eroarea este si mai clara prin faptul ca argumentul respectiv e strans legat de orientarea orizontului, si este incapabil sa explice ce se vede pe alte directii de observatie (cum ar fi un balon cu aer cald care urca pe verticala).

CitatLa pasii intitulati 1, 2, 3, 4, 5, 6, electron (adica dumneata) a comis greseli de tot felul care arata cat de corecta este teoria expusa de profesorul S. Rowbotham [...]
sandokhan, te intreb direct: este vreo obiectie de-a ta, la pasii mei, la care nu am raspuns deja? Daca da, te rog sa o citezi aici (ca te pricepi foarte bine la copy/paste).

Si inca ceva: daca eu am gresit pe undeva in pasii mei, asta nu implica automat ca Parallax avea dreptate sau ca teoria expusa de el era corecta. ;)


e-
Don't believe everything you think.


Electron

Imi pare rau dar eu nu mai intru pe neogen, sunt prea multe lucruri acolo care nu au legatura cu ce se intreaba aici.

Asa ca, daca tot esti clona de-a lui sandokhan, te rog sa citezi aici doar fragmentele care raspund la intrebarile puse, la obiect. Subliniez: daca nu raspunzi la obiect ci aduci aici injurii si repetitii nesfarsite, voi recomanda stergerea respectivelor mesaje si inlocuirea lor cu eticheta <SPAM>.

e-
Don't believe everything you think.

road warrior

electron, sunt citate in limba engleza din manual de arta fotografica care nu pot fi incluse aici...despre ce ai intrebat tu...comentariul #2...

Electron

De ce nu traduci fragmentele relevante ca sa poata fi aduse aici? Suntem pe un forum romanesc, si poate ar fi mai multa lume care ar fi interesata sa cunoasca ideile respective. Te ascunzi in spatele unor pretexte de acest fel? Halal argumente!

Repet, ori aduci citatele care raspund la intrebarile puse aici, ori abtine-te sa tot umplii acest sir de discutii cu lucruri irelevante si repetitii interminabile. In caz ca nu tii cont de aceasta cerinta, vei ajunge la nivleul 2 de avertisment, nivel la care moderatorii se pot asigura ca doar mesajele pertinente apar aici. Ori parcitipi activ la discutii si raspunzi la intrebari la obiect, ori nu mai posta. Am suportat destul injuriile, calomniile si interminabilul <SPAM> de la sandokhan pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

road warrior

#456
La nivel de Masterat/Doctorat, electron, limba engleza este obligatorie...sper ca stii asta deja...si cunoastem aceasta limba straina cu totii aici...materialul prezentat este mult prea voluminos pentru traduceri...iar citatele din engleza iti arata clar despre ce e vorba in legatura cu comprimarea pe verticala in fotografii...

***

 Aceasta clona a lui sandokhan continua sa aduca injurii, in loc sa participe la discutiile de aici la subiect.

Moderator1

Citat din: road warrior din Noiembrie 14, 2008, 04:02:39 PM
La nivel de Masterat/Doctorat, electron, limba engleza este obligatorie...sper ca stii asta deja...si cunoastem aceasta limba straina cu totii aici...materialul prezentat este mult prea voluminos pentru traduceri...
@road warrior: Acest forum nu e destinat exclusiv celor de nivel "Masterat/Doctorat", ci tuturor vorbitorilor de limba romana interesati de stiinta.

Si pentru ca insisti sa aduci injurii pe acest forum, iti ridic nivelul de avertizare la 2.

<M1>

Electron

Citat din: road warrior din Noiembrie 14, 2008, 04:02:39 PM
...iar citatele din engleza iti arata clar despre ce e vorba in legatura cu comprimarea pe verticala in fotografii...
sandokhan, nu e vorba de o comprimare pe verticala. Ceea ce se vede in poze este ca lipseste cu desavarsire o fasie orizontala din centrul pozelor, in timp ce la varfurile cladirilor se vad detalii mai mici decat segmentele care nu se vad (de fapt din cauza curburii Pamantului, dar atribuite gresit de tine distantei focale limitate).

Apropo, tu sustii ca toate pozele prezentate in acest topic au fost facute cu lentile speciale pentru imagini panoramice (lentile rectiliniare extrem de largi) si nici una dintre ele nu e facuta cu lentile normale, cu simetrie cilindrica? Chiar asa de naiv ma crezi?

Mai mult, in explicatiile date pe neogen in engleza se specifica faptul ca rezolutia scade spre extremitatile de sus si de jos ale imaginii, si ca este mai buna in centru! Exact acolo unde in pozele de aici a disparut o fasie orizontala semnificativa. Dumneata chiar nu citesti ce postezi (sau nu intelegi engleza din fragmentele respective) ? ???

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Daca textele in engleza sunt lungi, fa un sumar al lor intr-un paragraf de cateva randuri, in romana. Forumul nu este intr-adevar la nivel de masterat/doctorat, ci pentru orice roman interesat de stiinta. In special, il dorim atragator pentru liceeni.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

corsarul negru

#460
Contul road warrior a fost blocat; a incercat sa posteze un raspuns ieri, fara succes.

Raspuns (1063) pe:

http://www.neogen.ro/group/16833/view-posts/197505


 corsarul negru este aceeasi persoana cu road warrior/sandokhan, i-am pus nivel de avertizare 2 (cod galben). La urmatoarea incercare propun sa banam ip-ul.

Moderator1

Citat din: corsarul negru din Noiembrie 15, 2008, 04:13:52 PM
Contul road warrior a fost blocat; a incercat sa posteze un raspuns ieri, fara succes.
@ corsarul negru/road warrior: conturile nu sunt blocate, doar ca au nivel 2 de avertisment, nivel la care mesajele apar pe forum doar daca moderatorii de valideaza. Ca atare, poti continua sa scrii daca respecti regulile forumului, si mesajele care
se conformeaza cu normele vor fi acceptate.

@sandokhan: in loc sa-ti faci atatea clone, vino cu un cont de pe care sa participi la discutii si sa raspunzi la intrebari. Daca vei continua in acest stil iti vom interzice total postarea pe acest forum.

<M1>


Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

hix

#463
Domnule Sandokhan,

NU o sa zic nimic despre majoritatea *** pe care le-ati postat. Vreau doar sa va atrag atentia ca heliocentrismul si geocentrismul se refera strict la pozitia corpurilor in Sistemul Solar nu si la forma lor. Astfel conform heliocentrismului Soarele este in centrul Sistemului Solar si conform geocentrismului Pamantul este in centrul Sistemului Solar. Un om extrem de inteligent ca dumneavoastra nu poate face astfel de greseli nu ?

Electron vreau sa te felicit SINCER pt. atitudinea ta. Ai rezistat incredibil !
Domnule Sandokhan va rog sa-mi explicati scurt si la obiect cauza fortei Coriolis in conceptia dvs.


Cred ca ar fi bine sa cotizam si sa-l trimitem pe Sandokhan putin prin spatiu : http://www.virgingalactic.com/flash.html

spadasin

#464
***

 Clona a lui sandokhan care nu participa la discutii pe forum.