Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.


Electron

Stimabile neudi, am inteles ca nu doresti sa comentezi mai mult pasii mei, deoarece consideri ca restul grupului satonek a raspuns in mod satisfacator (pentru tine) pana acum. E dreptul tau la opinie. Opinia mea este ca raspunsurile voastre nu sunt satisfacatoare si refuzul de a raspunde va face voua deservicii, nu mie.

Totusi, ai adus ca argument nou povestea complet falsa despre efectul distantelor focale limitate, si eu iti cer o demonstratie sau macar o explicatie mai detaliata. Daca refuzi sa raspunzi la aceste intrebari, demonstrezi in mod implicit ca nu ai o asemenea demonstratie, ceea ce arata credibilitatea pe care trebuie sa o acord afirmatiilor tale "initiatice".

Astept in continuare raspunsul dumitale.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

  Foarte sugestiva prima poza(cu surferul) din postarea ta precedenta Electron. Nu este o poza insotita de specificatii tehnice, dar aceasta poza are exact ceea ce pozele prezentate de membrii gen Sandokan nu au, si anume, siguranta ca ele sunt facute de la nivelul apei. Banuiesc ca vor spune ca aceasta poza este trucata pentru ca nu prea cred ca au liberul arbitru necesar recunoasterii evidentei. Oricum, toata lumea poate vedea acum destul de clar efectul curburii Pamantului. Il felicit pe Electron ca a gasit o poza asa de elocventa.

Electron

Ionut, multumesc, dar sa stii ca nu eu am gasit poza respectiva, acelasi grup satonek a dat-o cu un link.  :D

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Am gasit aceste "perle" despre forma Pamantului in topicul "versiunea Turbo", aduse de "neudi" (cel mai nou membru al grupului satonek):
Citat din: neudi din Iulie 28, 2008, 08:30:50 AM
Cum arata orasul Grimsby fata de lacul Ontario:
[...]
O poze si mai clara:
Iata poza indicata de el printr-un link:


Acum, cateva intrebari:
1) Oare ce relevanta crezi tu ca are aceasta poza? Crezi cumva ca tot oraselul se reduce la ceea ce se vede in poza?
2) Daca in poza se vede doar portiunea de pe malul lacului, ce garantie ai tu ca restul orasului nu e la altitudine mai mare, adica, cum excluzi tu existenta unor dealuri in partea care nu se vede in poza ?
3) De la ce inaltime crezi tu ca s-a facut poza de mai sus? Ca doar nu a fost facuta la nivelul lacului, nu? Si daca a fost facuta de la inaltime, cum a urcat fotograful la acea inaltime? A folosit catargul unei barci de pe lac? Sau cum?

Intreb pentru ca trebuie sa fie imposibil ca poza sa fi fost facuta de la bordul unui elicopter, nu de alta, dar daca e posibil sa zboare elicopterele la inaltime deasupra orasului, ar fi posibil ca fotograful in loc sa pozeze oraselul de pe malul apropiat, sa se intoarca spre malul celalalt si sa faca poze cu cladirile de dincolo... Si apoi, probabil ca va afirma ca pozele sunt facute din Grimsby, chiar daca inaltimea elicopterului era de 100m sau mai mult... ::)


CitatOrice poza facuta sub inaltimea obstacolului vizual de 55 metri va indica si arata precis exact acest lucru; daca poza ar fi facuta de la o inaltime de 55 de metri am vedea doar varful curburii + detaliile cladirilor de peste 55 de metri,
Oare tu ai vazut poza cu surfer-ul in care se vede doar varful cladirilor inalte de peste lac? Ce coincidenta extraordinara trebuie sa fie la mijloc, daca exact in pozele in care se poate observa mica inaltime a fotografului, cladirile sunt taiate la baza, iar in toate pozele cu claidirle inalte de peste lac unde se vede mai mult din baza, nu se poate determina direct inaltimea fotografului ... ::)

Citatchiar si de la o inaltime de 110 metri am vedea clar curbura, aceasta nu exista, iata fotografia facuta chiar de pe Balmer Falls, inaltime 80-125 de metri, fara curbura care ar fi trebuit sa existe:
iata imaginea propusa:

Aha, deci admiti ca poza de mai sus e facuta de la 80-125 m (oare cum ai scos valorile astea?). De ce nu se vad cladirile taiate atunci, ca si in poza cu surfer-ul? Nu mai comentez despre "curbura care nu exista" deoarece am vazut ca nu ai stat niciodata sa te gandesti cum se vede de la inaltime un deal care are raportul intre inaltime si baza sub un 1%.

Continua sa traiesti in lumea ta de vis, cu Pamant plat si Soare la 25 km distanta, sustinut pe cer de forte necunoscute, si disparand dupa orizontul apei oceanelor desi e imposibil, daca ramane mereu deasupra suprafetei plane. Crezi in maiestria lui sandokhan, si fa-te de ras pe aici, ca probabil iti face multa placere. :)

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: neudi din Iulie 31, 2008, 12:52:55 PM
In primul rand, sandokhan nu a votat deloc pana acum la pamantul plat; la acea sectiune cu votul...pe nici un fel de cont...si au fost vreo 5-6 pana acum...felicit pe cei care au facut-o...
Grupul satonek poate contine mai multe persoane, nu e redus doar la sandokhan. Iar votul acela umflat (5 din 9 sunt coturi create exclusiv pentru asta) denota onestitatea intelectuala care va caracterizeaza. Felicitari.  ::)

CitatElectron, nu ai reusit sa aduci un singur argument care sa adauge macar vreun metru de curbura; tot nu intelegi ce se discuta. Deci trebuie sa postez din nou acele poze. Spui vorbe goale, care nu aduc nimic credibil in discutia noastra; asta se astepta de la tine.
Nu am cum sa modific curbura existenta a Pamantului, si nici nu am intentia sa o fac. Iar daca eu aduc doar vorbe goale, si voi sunteti atat de valorosi, de ce nu raspunde nimeni la intrebarea legata de apusul soarelui pe Pamantul presupus plat de initiatii ca voi? In topicul cu ancheta, este o poza cu soarele ascuns jumatate dupa orizont. Astept explicatia acestui fapt observabil in natura, daca suprafata e intr-adevar plata. Voi sunteti cei cu vorbe goale, pentru ca nu raspundeti la intrebari, ci repetati intr-una fragmente din "maestrul" sandokhan (si el citand din alte surse), fragmente care nu raspund deloc la intrebare. Si va credeti inteligenti si valorosi. Felicitari. ::)

CitatPozele sunt clare si explicatiile la fel, ai la dispozitie tot tacamul (conspiratia respectiva, 40 de pagini de discutii) ca sa vezi cum stau lucrurile.
Era vorba ca nu vorbim de conspiratii NASA si altele de genul, de aceea ne limitam aici la poze facute la suprafata Pamantului. Si aceste poze (aduse chiar de voi) sunt suficiente pentru a arata lumii intregi ca Pamantul e curb. Dovada e legata de faptul ca in pozele facute de la inaltime joasa cladirile indepartata sunt taiate la baza, dar in cele facute la inaltime nu. Iar asta nu e posibil pe o suprafata Plana. Argumentul legat de distantele focale e gresit, deoarece o asemenea limitare nu se poate manifesta doar pe orizontala, lasand neafectate obiectele fata de o linie verticala.

Citatde la atractia gravitationala complet inexistenta inventata de Newton,
Newton nu a inventat atractia gravitationala, ci o teorie prin care incerca sa explice cantitativ observatiile directe. E ca si cum ai spune ca prima persoana care a vazut Luna, a inventat satelitul Pamantului. ::)

Citatla conceptul de spatiu-timp, complet fals, inventat de rosicrucianul Minkowski si demontat de N. Tesla.
Si cum a demontat Tesla conceptul de spatiu-timp? Poti explica tu, fara citate? Desigur ca nu poti, pentru ca habar nu ai ce vorbesti. Repeta citatele din sandokhan, sa vedem cat de incompetent e si el!

CitatAsta e situatia; sandokhan este mult mai inteligent si mult mai bine pregatit decat tine; nu te descurci deloc, si ai nevoie sa folosesti invective, desi sandokhan nu te-a jignit deloc la inceput, si ti s-a adresat cu [...]
A compara nivelul de inteligenta a lui sandokhan cu cel al lui Ionut e absolut ridicol. Nu avem nevoie sa ne spui tu cine e mai inteligent, ce a scris fiecare aici e cartea de vizita pe acest forum. Iti mai aduci aminte cand a venit sandokhan sa-mi povesteasca faptul ca traiectoriile parabolice ale corpurilor aruncate pe oblica in camp gravitational se pot ilustra cu traiectorii formate din segmente de dreapta in unghi, cu unul din segmente vertical? Asta e inteligenta maestrului vostru, copiata cu copy/paste din cartea inestimabilului Parallax? Cu asta te mandresti dumneata?  :o

CitatDumneata esti elevul din spatele clasei care sa straduieste sa treaca materia, iar sandokhan, profesorul care iti demonstreaza, pe intelesul tau, si iti prezinta misterele universului.
Halal "demonstratii". Nu tu raspunsuri la intrebari, nu tu argumetne logice, nu tu rationamente. Doar fragmente duplicate si citate aiurea de pe internet. Halal profesor! Sa-ti traiasca, daca cu asa profesor ai invatat tu ce stii, nu ma mira unde ai ajuns.

CitatDaca N. Tesla ar fi avut de ales intre tine si sandokhan pentru un asistent personal, l-ar fi ales pe sandokhan, tu ai fi ajuns, poate, sa aprinzi si sa stingi lumina din laborator; nu ai har sau talent, se simte asta [...]...nu poti deveni geniu cu forta...nu ai studiat destul pentru talentele pe care vrei sa le arati...
Serios? si de unde stii tu ce ar fi ales Tesla? La cate ineptii a debitat sandokhan despre forma Pamantului, m-ar mira sa fi putut colabora cu Tesla, care ajunsese (conform celor sustinute de insusi Tesla) sa trimita unde prin scoarta Pamantului, care faceau ocolul lumii, si se intorceau de unde au plecat, in mod ciclic, pana la atenuarea completa! Prin acest simplu experiment, Tesla a verificat forma aproape sferica a Pamantului, si orice aberatii ale lui sandokhan desper forma plata (cum se intorc undele pe Pamantul plat ???) ar fi aratat cat de ridicola e ignoranta sa (si a restului grupului satonek). :)

CitatTitanii de care amintiti erau toti rosicrucieni-evrei; cu informatii absolut false, de la Planck la Heisenberg; aceste teorii complet false au fost demolate de marele Nikola Tesla.
Cum a demontat Tesla teoriile respective? Poti sa explici? Faptul ca nu vei explica nici tu, nici vreun alt membru al grupului satonek, denota "inteligenta" voastra. Felicitari. ::)

CitatAdevaratii oameni de stiinta germani, V. Schauberger, W. Schumann si altii, au fost scosi din manualele de fizica, desi in perioada 1936-1945, contribuisera din plin la construirea de UFO, si la alcatuirea motoarelor pe baza de aether.
Motoare pe baza de aether? Cum functioneaza ele? Ce stii tu despre ele? Daca tot ce stii e continut in lipsa ta de raspunsuri, atunci degeaba de tot strofoci sa pari inteligent pe aici.

Citat


Este o poza care arata clar cum ar arata curbura respectiva, nici atata nu intelegi?
Ok, deci tu in poza asta vezi curbura. Ma bucur. Ce-ar fi sa-l intrebi pe "maestrul" sandokhan de ce a afirmat aici de mai multe ori ca el vede cladirile intregi, cand face zoom de 800% ? Chiar nu vezi ce aberatii aveti la activ?

CitatZERO CURBURA PESTE LACUL ONTARIO, ASTA E SITUATIA PE TEREN; FANTEZIILE CU UN PAMANT DE FORMA SFERICA NU VALOREAZA ABSOLUT NIMIC IN REALITATE...
Ramane sa explici de ce pozele facute de la joasa inaltime contin cladiri taiate la baza (vezi mai sus), pe cand de la inaltime mare permit vizualizarea respectivei baze, daca pamantul ar fi plat. Reamintesc faptul ca aberatiile optice legate de distanta focala a lentilelor s-ar manifesta pe orice directie (orizontal, vertical, oblic) in mod identic, asa ca respectivul argument denota incompetenta voastra in ale otpicii, logicii si fizicii in particular.

Felicitari! ::)

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: neudi din August 05, 2008, 08:52:10 AMPe http://club.neogen.ro/aharddaysnight/2 veti gasi toate dovezile necesare sa intelegeti cum am fost pacaliti cu o cronologie absolut falsa a vechimii pamantului, cu un sistem planetar heliocentric absolut inexistent, fotografiile va infatiseaza exact care este forma pamanatului: plata si nu sferica.
Iar faci afirmatii gratuite. De ce continui sa repeti intr-una miniciunile astea, in loc sa raspunzi la intrebarile simple care ti se adreseaza?

Iat-o pe cea pe care o ocolesti de fiecare data, in mod absolut ridicol: Cum e posibil sa se vada Soarele jumatate ascuns dupa orizontul oceanului, daca Soarele ramane mereu la inaltime mare (vreo 25 km, sic) de suprafata presupusa plana a Pamantului?

e-
Don't believe everything you think.

neudi

Ti s-a explicat deja...cu detalii...despre ce e vorba...vezi linkurile cu Discul Solar...ai tot ce vrei la dispozitie acolo...

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/discul-solar-sun-paradoxes/76839/2

Inceteaza sa mai intrebi in mod prosteste...sandokhan a avut grija de toate detaliile...

Electron

Citat din: neudi din August 06, 2008, 09:02:41 AM
Ti s-a explicat deja...cu detalii...despre ce e vorba...vezi linkurile cu Discul Solar...ai tot ce vrei la dispozitie acolo...

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/discul-solar-sun-paradoxes/76839/2

Inceteaza sa mai intrebi in mod prosteste...sandokhan a avut grija de toate detaliile...
Stimabile, pe link-ul propus se gasesc o groaza de ineptii, dar nimic despre cum se explica disparitia Soarelui dupa orizontul oceanului. Ce-ar fi sa indici cu ... copy/paste [sic] partea care raspunde la intrebarea mea? Scurt si la obiect, sitmabile! Cu valuri nesfarsite de imbecilitati mai venise si unul despre care zici tu ca a avut grija de toate detaliile, nu dau nume :D

Iar faptul ca nu vei fi in stare sa precizezi fragmentul care sustii ca raspunde la intrebarea mea, va arata in mod implicit nu doar ca nici nu stii ce este in spatele link-ului pe care ni-l bagi pe gat, dar nici ca nu stii care e respectivul raspuns. Asta e nivelul tau!

Crezi ca sandokhan a raspuns la toate intrebarile? Asta ti-a spus el? Si-a batut joc de tine, imi pare rau sa-ti spun. Iar daca tu crezi toate minciunile lui, nu ma mira ca crezi si ca a studiat suficient toate aberatiile pe care le sustine. Doar ignoranta celor mai elementare notiuni de geometrie, logica si fizica pot produce nivelul "initiatic" impresionant de fantastic al "maestrului" tau (si ca atare al restului grupului satonek). Felicitari! ::)

e-
Don't believe everything you think.

ionut

#279
   Sustin ce a spus Electron. Am intrat pe link-ul dat de Neudi mai sus si nu am gasit nici o explicatie referitoare la apusul si rasaritul Soarelui. Imi pare rau Neudi, teoria ta pica daca nu vii cu ceva explicatii. Dar nu te simti incoltit, mai degraba ar trebui sa-ti pui intrebari si sa meditezi un pic.
    Ca sa nu fim invinuiti iarasi ca nu ne-am facut temele si ca nu am inteles ce am citit, invit pe toti userii si cititorii acestui forum sa citeasca link-ul dat de Neudi mai sus ca sa vada daca intr-adevar exista o explicatie la apusul si rasaritul Soarelui. Apoi va rog sa scrieti aici daca ati obtinut vre-un raspuns. Daca voi gasiti o explicatie data de Sandokan acolo, va rog sa ii dati copy/paste aici.

Abel Cavaşi

Am intrat în linc, dar am văzut o groază de text acolo şi nu am timp să-l citesc. Dacă sandokhan nu se sinchiseşte să ne dea numai pasajul relevant, eu n-am să fac efortul de a căuta printre atâtea prostioare. Sunt convins că nu există acolo nicio explicaţie la problemele foarte bine puse de Electron.

Adi

Si eu am intrat, dar fiind lung, nu am avut timp sa citesc ... Trebuie sa ne dea link exact ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

neudi

Chiar sunteti atat de nestiutori? Trebuie sa va indrepte omul cu lumanarea? Off...raspuns la celalalt sir de discutii...

ionut

  Mda, nimic si de data asta. Deci nu sunteti in stare sa sustineti un argument aici pe forum? Nu puteti face si altceva decat sa scuipati link-uri? Slabut baieti ...