Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mistere ale Pamantului - Curbura la Suprafata [2.0]

Creat de Electron, Aprilie 10, 2008, 10:08:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionut

   Poate ai dreptate Electron. Ineptiile tipilor gen Parallax trebuie combatute undeva pentru ca altfel exista pericolul de creare a noi si noi victime in randul celor mai slabi de inger.

Adi

Da, e bine ca au fost explicate aici detaliat greselile facute de grupul Santonek.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

policolor

#212
Numele meu (cel putin pe net) este Policolor, ma aflu pe neogen de peste patru ani, si sunt aici la rugamintea lui sandokhan, care nu mai poate accesa acest forum.

L-am intalnit pe sandokhan pentru prima data pe forumul solaris2012.org (acum dezactivat), unde timp de aproape un an, a existat cea mai interesanta dezbatere pe tema pamantului plat, cu participari diverse, de la profesori de fizica, la astronomi amatori.

D-le electron (sper sa-mi permiti sa-ti spun asa), cred ca sintagma TOTI, din mesajul lui spellbound, se refera la TOTI cei care au studiat cu perseverenta, ani si ani, astrofizica, matematica si alte subiecte similare, si ale caror rezultate se vad pe acest forum, vorbesc aici, la critici ale paradigmei actuale, de sandokhan si Abel Cavasi; se refera la TOTI aceia care posteaza in mod serios, mesaje informative, si nu copilarii. Daca ai fi facut si dumneata la fel, nu ar mai fi fost nevoie sa iesi cam ciufulit din Nu exista gauri negre, Explicatia miscarii de precesie, si alte siruri similare; nu cred ca ai citit macar vreo carte serioasa despre gauri negre in viata dumitale, sau sa accesezi zeci de linkuri similare pentru a putea conversa in mod inteligent cu Abel Cavasi.

Dar sa lasam aceste aspecte, si sa revenim la postarile dumitale.

De la bun inceput, ai lasat impresia unui tanar care nu cunoaste macar datele de baza din geometria proiectiva si din desen tehnic, altfel nu se poate explica lansarea la apa a pasului #1, cu comentariul despre:

http://www.sacred-texts.com/earth/za/img/fig73.jpg

Ca sa intelegi si dumneata, odata pentru totdeauna, desenele din cartea lui S. Rowbotham sunt menite sa fie un ajutor vizual, niste schite desenate de mana, si atata tot; fara vreo scara de masura. Este o copilarie sa tragi concluzii sau sa oferi argumente bazate pe schite facute de mana.

Toate schitele desenate (de mana) de pe http://www.sacred-texts.com/earth/za/za32.htm nu pot fi folosite pentru a argumenta ceva despre ele, care ar cuprinde distante/masuratori, cum ai facut dumneata aici:



Iata rationamentul meu:

Analizam desenul original si observam ca trunchiul reprezinta aproximativ un sfert din inaltimea totala, asa cum se arata cu segmentle rosii verticale desenate de mine.

De asemenea, in desenul original, in punctul H, pare ca a disparut doar trunchiul, deoarece coroana atinge (aparent) solul (intentia inestimabilului Parallax). Voi arata ca asta nu se conformeaza cu propria sa lege!

Iata: Noi putem desena lina FH, echidistanta cu CD fata de linia de vizibilitate EH, si observam ca punctul F se situeaza aproximativ la jumatatea inaltimii pomului ,,etalon".
Ca atare, aplicand LPP, asa cum o explica el insusi mai sus, legat de imaginea cu pomii, deducem ca toata zona hasurata cu galben converge inainte de punctul H, adica, orice detaliu care ar fi vizibil in acea zona, mai apropiat decat H, ar fi invizibil in H sau mai departe (imposibil de distins cu aparatul optic prin care se vede scena asa cum edesenata).


De aceea spellbound ti-a atras atentia ca ai gresit, teribil si inadmisibil (cel putin pentru felul cum abordezi pe ceilalti pe acest forum).

S. Rowbotham a efectuat toate acele experimente, reale si in timp real, dupa care a desenat, pentru ajutor vizual, niste scheme sau schite, fara vreo scara de masura, de aceea exemplele pe care ti le-a dat spellbound, cu turnul Eiffel, sau cu caramida de pe acel dig, sunt perfect valabile in cazul dumitale: exemplifica aceeasi greseala pe care ai comis-o.

De exemplu, o alta schita este:



CUM sa tragem concluzii despre vreo distanta de pe acea schema, fara vreun indice de masura? Ar fi de tot rasul...

Pentru domnul Ionut: se pare ca nu ati citit celelate mesaje, sandokhan a postat fotografiile cu formele de relief, tarmul celalalt (cel marocan) al stramtoarei Gibraltar, pe:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/no-curvature-over-the-strait-of-gibraltar/74370/2

Sa vedem impreuna cum arata celalalt tarm:

http://www.flickr.com/photos/svcnt/1509119815/
http://www.flickr.com/photos/svcnt/1509125375/

http://www.flickr.com/photos/gaspars/1893875553/



EXACT acelasi lucru ca si pe poza postata de spellbound, care arata clar ca nu exista vreo curbura peste stramtoarea Gibraltar, 3.3 metri, in cazul unei distante de 13 km:



La fel si pe:

http://gal.neogen.ro/galleries/pictures/c/p/000e97gt_cp2813cl.jpg
http://gal.neogen.ro/galleries/pictures/5/v/000e97gt_5vx0to21.jpg

Deci, afirmatiile dumitale sunt complet neserioase si arata cat de superficial tratezi acest subiect...

Cele doua documentare care confirma cele spuse mai sus:

Documentarul The Barbarians hosted by Terry Jones:

http://video.google.com/videoplay?docid=-811260411880444286&q=barbarians+terry+jones&total=22&start=10&num=10&so=0&type=search&plindex=1

Intre 38:28 - 38:35, se poate vedea clar tarmul african peste Stramtoarea Gibraltar, fara nici un fel de curbura vizuala (in acest caz de 3.3 metri).

Din nou si documentarul Islamic History of Europe, iarasi nici un fel de curbura vizuala, autorul filmat chiar pe plaja spaniola, se poate vedea clar tarmul african (which shows between 2:53 and 3:55, the author filmed on the beach (Spain), and with clear images of the opposite shoreline (Morocco), we can see the trees and waves splashing onto the shores):


http://www.youtube.com/watch?v=DRSEFMCqK7I

Cat despre refractia atmosferica/reflexia optica, deja aceste subiecte au fost adresate, cu detalii, pozele din mesajele precedente cu exemple de refractie atmosferica, si fenomenul ice blink/reflexia optica pe: http://club.neogen.ro/aharddaysnight/no-curvature-from-black-sea-to-ceahlau-bucegi-mountains/74381/2

Tot acolo veti afla ca varful Toaca (1907 metri) a putut fi vazut, de secole, de sute de mii de oameni, tocmai din Mangalia, unde ar fi fost o curbura de 3.1 km, cititi documentatia ca sa va lamuriti...

Folosesti prea des apelativul tampenii; din ce ai scris d-ta pana acum, habar nu ai de foarte multe subiecte, noroc cu sandokhan sa te lamureasca ca la gradinita...

PS D-le electron, pana acum sandokhan nu a postat o singura minciuna; ar fi putut insa sa numeasca multe din postarile dumitale cu apelativul utilizat de d-ta (minciuna ordinara) de atatea ori...nu mai vorbim de felul in care vi sa adresat Abel Cavasi pe celelalte siruri de discutii...

PPS Domnule Adrian, cred ca invidia si faptul ca nu cunoasteti nici macar vreo 5% din informatiile lui sandokhan, va indeamna sa va comportati intr-o asemenea maniera; diferenta dintre dumneata si mesajele cam saracacioase pe care le scrii, si mesajele senzationale postate de sandokhan este de la cer la pamant...pacat ca v-ati comportat asa, ati fi avut ce invata de la sandokhan...

PPPS D-le electron, comiti aceleasi greseli copilaresti si la cea mai recenta analiza pe care o postezi; ai nevoie grabnic de cursuri intensive de desen tehnic...Rowbotham nu a comis o singura greseala, spre deosebire de d-ta...nu poti face comentarii pe baza unor schite desenate de mana...

Temari

Policolor, bine ati venit.
Nu ma bag la topicul asta, dar nu cred ca sunteti in stare sa ii jigniti pe unii membrii ai acestui forum. Au terminat o facultate si nu ar posta ceva daca nu ar sti despre ce e vorba. E o dovada de lasitate din partea lui sandokhan sa faca magaria asta.
Atat am avut de spus. Eu sunt administrator la  unele forumuri din Romania, si daca as fi aici as bloca contul dvs. din start pt asta.
Multumesc

Adi

Temari, foarte interesant, tu esti deja administrator pe forumuri din Romania?

Sandokhan, bine ai revenit, sub alt nume. Ai grija, actiunile tale vor fi monitorizate atent.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Da, mai mult moderator...dar nu asta conteaza. De obicei se da warn, dar in cazul asta se ban-eaza direct. Macar de ar fi vorbit frumos, dar nu sa inceapa sa judece pe nedrept. Normal, e mai usor sa judeci pe altii decat pe tine insuti...si e si mai usor sa spui ca "persoana X stie mai putine decat persoana Y" ...

Electron

Policolor ... bine ai venit! :)

Inainte sa raspund la ... provocarea ta (adica mesajul in care ma "domnesti" de mai sus), as avea o mica intrebare:

Esti dispus sa-ti aperi punctul de vedere, si sa raspunzi la intrebarile si obiectiile care se aduc teoriei Pamantului plat, sau esti doar o masina de duplicat mesaje de-ale grupului "satonek" (din care faci de acum, in mod oficial, parte) ?

Te anunt din start ca daca incepi si tu sa te repeti ca o moara stricata, partile duplicate ti se vor curata fara preaviz si vor fi inlocuite cu <SPAM>, conform regulilor acestui forum.

Sper sa putem purta o discutie cat mai civilizata pe viitor, si sper sa te ridici la mai mare inaltime decat au reusit membrii grupului "satonek" pana acum. :)

e-
Don't believe everything you think.

policolor

#217
D-le electron, eu nu fac parte din vreun grup anume; am intrat pentru a posta cat timp sandokhan nu poate accesa acest forum; cat despre amenintari, imi pare rau sa te dezamagesc, sunt obisnuit cu ele...cat despre inaltime, cred ca abel si sandokhan te privesc din balon (din acela cu minibar instalat), de acolo se vede clar ca nu exista curbura...dumneata nu ti-ai repetat un intreg sir de pasi, fara sa fi avertizat cu nimic? Ar trebui sa fii fericit ca ai ocazia sa afli chestii si informatii noi, nu sa ameninti cu spam...pana acum nu am vazut un singur argument (macar unul) credibil din partea dumitale...doar copilarii...

D-le temari (sau d-na, nu stiu), va repeziti cam repede la jigniri gratuite; eu nu am jignit, inca, pe nimeni pe acest site, doar am atras atentia ca desene realizate pe schite sau scheme de mana nu valoreaza DOI BANI, atata tot.

Si eu, inainte sa intru pe solaris2012, credeam, la fel ca si voi, in teoria care mi-a fost predata la scoala/univ.; dupa ce am vazut dovezile lui sandokhan, mi-am schimbat parerea...

<M1: indepartat tangente. A se vedea acest topic de catre cei interesati.>

Temari

#218
CitatFolosesti prea des apelativul tampenii; din ce ai scris d-ta pana acum, habar nu ai de foarte multe subiecte, noroc cu sandokhan sa te lamureasca ca la gradinita...

PS D-le electron, pana acum sandokhan nu a postat o singura minciuna; ar fi putut insa sa numeasca multe din postarile dumitale cu apelativul utilizat de d-ta (minciuna ordinara) de atatea ori...nu mai vorbim de felul in care vi sa adresat Abel Cavasi pe celelalte siruri de discutii...

PPS Domnule Adrian, cred ca invidia si faptul ca nu cunoasteti nici macar vreo 5% din informatiile lui sandokhan, va indeamna sa va comportati intr-o asemenea maniera; diferenta dintre dumneata si mesajele cam saracacioase pe care le scrii, si mesajele senzationale postate de sandokhan este de la cer la pamant...pacat ca v-ati comportat asa, ati fi avut ce invata de la sandokhan...

PPPS D-le electron, comiti aceleasi greseli copilaresti si la cea mai recenta analiza pe care o postezi; ai nevoie grabnic de cursuri intensive de desen tehnic...Rowbotham nu a comis o singura greseala, spre deosebire de d-ta...nu poti face comentarii pe baza unor schite desenate de mana...
Consider ca dvs. ati venit cu astfel de argumente agresive, ca sa spun asa. Noi toti intelegem, sunteti nou-venit pe forum, daca postati fara a incepe a-i jigni pe ionut, electron si adi, nu aveam nimic cu dvs. Nu am nimic cu incercarea dvs. de a explica ca pamantul este plat, dar una sunt explicatiile si alta este sa incepeti sa faceti afirmatii necivilizate despre ei. Si de unde stiti dvs ca Adrian nu are nici macar 5% din informatiile lui sandokhan? Da pana la urma, cine este acest sandokhan? O fi vre-un descoperitor al unei alte fizici sau ce? Nu cred ca are nimic in plus fata de cei ce se ocupa cu fizica de pe acest forum, asa ca ar fi bine sa nu va mai bateti joc de ei. Suntem totusi pe un forum de stiinta, unde vorbim civilizat, altfel o sa fiti ban-at de admin. Inteleg ca nu sunteti de acord cu ei, dar il preaslaviti cam mult pe sandokhan...
Atat am avut de spus, eu nu mai postez aici. Sper ca de acum incolo discutia sa decurga normal.
P.S: Daca administratorul considera ca ceea ce am spus este neadevarat sau o jignire la adresa cuiva, rog sa fiu ban-ata.

Moderator1

@Temari: multumesc pentru interesul aratat activitatii de "moderator". Eu si Administratorul urmarim atent activitatea noului inscris, si vom lua masurile necesare, de indata ce vedem daca are sau nu de gand sa respecte regulile acestui forum. :)

<M1>

Abel Cavaşi

OT:
Citat din: policolor din Iunie 22, 2008, 04:31:08 PMcred ca abel si sandokhan te privesc din balon (din acela cu minibar instalat)
Sandokhane, trebuie să te contrazic aici. Nu-l privesc pe Electron de sus pentru că, în ciuda micilor probleme de comunicare şi de orgolii pe care le are, îl apreciez pentru foarte multele sale calităţi pe care le-a scos în evidenţă pe acest forum.
EOT.

De asemenea, aş prefera să nu mă mai incluzi în asemenea discuţii deoarece nu vreau să laşi impresia că eu aş fi în asentimentul tău în legătură cu forma Pământului.

Eu am declarat direct că nu sunt de acord cu tine când susţii că Pământul este plat. Am încercat împreună cu ceilalţi să discutăm cu tine pe această temă, dar tu nu vrei să ne convingi de forma Pământului, ci ai alte interese (pentru că dacă ai vrea să ne convingi ai ţine seama de întrebările noastre şi ai răspunde la ele).

Electron

Citat din: policolor din Iunie 21, 2008, 10:04:45 PM
Numele meu (cel putin pe net) este Policolor, ma aflu pe neogen de peste patru ani, si sunt aici la rugamintea lui sandokhan, care nu mai poate accesa acest forum.
Salut, sper sa nu te comporti ca el pe acest forum, deoarece pe langa reclama ... "pozitiva" pe care a facut-o pentru proponentii Pamantului plat, acest comportament a dus si la excluderea lui de pe forum. Nu ideile sale "stiintifice" au fost de vina, ci modul in care a inteles sa si le prezinte. Eu ma bucur ca un nou proponent vine pe forum, si abea astept sa discutam pe indelete chestiunea formei Pamantului, asa cum e observabila la suprafata (deci fara teorii ale conspiratiei NASA si altele de acest gen).

Din raspunsul dat la intrebarea mea directa (sau mai degraba din lipsa raspunsului) vad ca va fi greu sa se poarte o discutie constructiva cu tine, dar eu sunt dispus sa-ti acord o sansa deocamdata. :)

CitatL-am intalnit pe sandokhan pentru prima data pe forumul solaris2012.org (acum dezactivat), unde timp de aproape un an, a existat cea mai interesanta dezbatere pe tema pamantului plat, cu participari diverse, de la profesori de fizica, la astronomi amatori.
Nu ma impresioneaza istoria lui sandokhan, ce ma intereseaza pe mine este modul in care isi apara ideile. Nu numarul celor care cred intr-o anumita teorie conteaza, ci argumentele pe care le aduc.Te invit sa discutam cu argumente si nu cu atacuri la persoana. Daca vei accepta aceasta invitatie a mea, poate vei spala intr-o oarecare masura imaginea vulgara pe care a lasat-o grupul "satonek" pe aici pana acum.

CitatD-le electron (sper sa-mi permiti sa-ti spun asa), cred ca sintagma TOTI, din mesajul lui spellbound, se refera la TOTI cei care au studiat cu perseverenta, ani si ani, astrofizica, matematica si alte subiecte similare, si ale caror rezultate se vad pe acest forum, vorbesc aici, la critici ale paradigmei actuale, de sandokhan si Abel Cavasi; se refera la TOTI aceia care posteaza in mod serios, mesaje informative, si nu copilarii. Daca ai fi facut si dumneata la fel, nu ar mai fi fost nevoie sa iesi cam ciufulit din Nu exista gauri negre, Explicatia miscarii de precesie, si alte siruri similare; nu cred ca ai citit macar vreo carte serioasa despre gauri negre in viata dumitale, sau sa accesezi zeci de linkuri similare pentru a putea conversa in mod inteligent cu Abel Cavasi.
Poti sa ma numesti cum doresti, in limitele decentei. Prefer sa mi te adresezi cu aliasul pe care mi l-am ales, adica "Electron", nu e nevoie sa ma "domnesti" chiar deloc. Adreseaza-te per tu, asta e conventia pe internet. Spun asta in eventualitatea ca iti pasa de ce prefer eu in acest sens. ;D

Despre grupul "TOTI" ... In numele lor vorbeste sandokhan? Ce-ar fi sa aduci aici o lista, cu numele celor care accepta sa fie reprezentati de sandokhan? Cere-i sa faca o colecta de semnaturi, si sa o publice aici, pentru ca vreau sa vad cine se inscrie in cunostinta de cauza pe respectiva lista. Ca asa din vorbe in vant, tot degeaba ma "ametesti cu apa rece". ;)

Apropo, zici ca Abel Cavasi e in acest grup? Poate ca nu ma mira prea tare... Pe vremea cand citeam posturile sale, afirmase ca nu e de acord cu grupul "satonek", dar mai apoi a inceput sa-l laude si el pe sandokhan si sa se bucure de laude reciproce (pe tema gaurilor negre). In fine, e alegerea sa, eu nu comentez mai mult.

CitatDar sa lasam aceste aspecte, si sa revenim la postarile dumitale.
Da, chiar te rog sa te rezumi la tematica acestui topic, si anume la forma Pamantului asa cum e ea observabila de la suprafata sa. In continuare voi lua pe rand obiectiile si argumentele tale, si le voi dezbate pe indelete. Sper sa ai integritatea intelectuala suficienta sa raspunzi la intrebari pe viitor, si sa folosesti cuvintele tale, si nu citate din repetitiile pana la plictis ale grupului satonek. :)

CitatPS D-le electron, pana acum sandokhan nu a postat o singura minciuna; ar fi putut insa sa numeasca multe din postarile dumitale cu apelativul utilizat de d-ta (minciuna ordinara) de atatea ori...nu mai vorbim de felul in care vi sa adresat Abel Cavasi pe celelalte siruri de discutii...
Sandokhan, si prin extensie grupul satonek, a facut o multime de afirmatii false si acuzatii fara baza, la care am raspuns de fiecare data. Daca vei avea bunavointa sa citesti acest topic in intregime, vei vedea la ce ma refer.
Daca tu gasesti "minciuni ordinare" in posturile mele, te rog sa le citezi si sa demonstrezi ca am mintit. Daca te bazezi doar pe ce a spus grupul satonek pe aici, dovedesti ca nu esti cu nimic mai original ca ei, si asta va fi doar in detrimentul tau in aceasta discutie.

CitatPPPS D-le electron, comiti aceleasi greseli copilaresti si la cea mai recenta analiza pe care o postezi; ai nevoie grabnic de cursuri intensive de desen tehnic...Rowbotham nu a comis o singura greseala, spre deosebire de d-ta...nu poti face comentarii pe baza unor schite desenate de mana...
Voi reface argumentul meu, pentru ca vad ca nu te-ai obosit sa citesti Pasul 2[8] din acest topic.

Legat de folosirea desenelor de mana, imi pare rau sa-ti spun, dar daca Parallax le-a folosit gresit, eu pot sa arat acest lucru. Daca nu se pot face comentarii pe ele, de ce le-a mai desenat Parallax? Ca sa se afle in treaba? Pe scurt, iti voi arata ca in desenele sale nu a respectat propriile sale teorii (gresite si ele) si ca rezultatul e o serie intreaga de inconsistente care din pacate nu demonstreaza altceva decat incompetenta sa in ale logicii, geometriei, opticii si fizicii, pentru inceput. Stai pe aproape si vei vedea. :)

Ca tu consideri ca el nu a comis greseli, si spui ca gresesc eu "copilareste", e foarte putin surprinzator. Iti spun si tie cum le-am spus si celorlalti membri ai grupului satonek: faptul ca imi desconsiderati argumentele fara sa aduceti obiectii relevante, ma lasa rece si chiar ma distreaza, deoarece in acest fel demonstrati pentru toata lumea "valoarea voastra exceptionala". :D

e-
Don't believe everything you think.

ionut

     Nu ma voi chinui sa scriu prea mult pe topicul asta pentru ca Policolor nu e venit aici sa discute ci sa insulte. A pus iarasi niste link-uri dubioase. Sandokhan nu a binevoit sa raspunda direct la replicile mele asa ca nici eu nu ma voi mai chinui sa ii raspund lui sau oricarui user care vorbeste in numele lui. Daca se doreste sa repornim discutia, il rog pe Policolor sa se uite pe topic si sa-mi raspunda folosind argumente logice la ce am spus eu.

Citat din: policolor din Iunie 21, 2008, 10:04:45 PM
Pentru domnul Ionut: se pare ca nu ati citit celelate mesaje, sandokhan a postat fotografiile cu formele de relief, tarmul celalalt (cel marocan) al stramtoarei Gibraltar, pe:
Nu imi pasa unde au mai fost postate poze. Aici suntem pe alt forum. Am cerut o discutie logica si omul, ca si tine, continua sa afiseze poze a caror detalii tehnice nu le stie nimeni. Tu esti in stare sa-mi spui exact aceste detalii? Esti in stare sa le si confirmi? E clar (o recunoasteti si voi) ca pozele sunt luate de pe internet din diverse surse care nu au nici o legatura cu acest subiect (documentare de televiziune, etc.).

Citat din: policolor din Iunie 21, 2008, 10:04:45 PM
Deci, afirmatiile dumitale sunt complet neserioase si arata cat de superficial tratezi acest subiect...
Domnule Policor, ma faci sa folosesc expresii neadecvate pe forum. Arata-mi un citat unde sunt complet neserios si superficial. Da argumente. fa-ma sa vad, justifica. Ajuta-ma sa inteleg religia ta ca poate sunt orb acum si o sa-ti fiu recunoscator dupa aceea. E greu sa faci noi adepti daca doar atat stii sa prestezi.

policolor

Abel, din cauza ta, de fapt, s-a ajuns la problemele de aici; ai tratat cu superficialitate subiectul, nu ai citit de fapt nimic din pasii lui electron, si nu ai detectat greselile copilaresti, de aceeasi natura cu acelea comise pe sirurile tale de discutii, pe care le-a facut.

Temari, cercetarea lui sandokhan pe tema fizica/matematica-fizica si multe subiecte care tin de ezoterism este extraordinara, dovada cele 40 de siruri de discutii de pe site-ul sau, precum si alte site-uri.

Este printre putinii care au descoperit cum Newton si-a copiat toate informatiile din matematica si fizica din analiza matematica indiana, greselile incredibile ale lui Einstein din teoria relativitatii; a construit, de unul singur, aproape, folosind cea mai completa documentare la ora actuala de pe net sau din vreo carte, teoria aetherului, cu toate detaliile necesare.

IONUT, te rog sa intri urmatoarele siruri de discutii (vom continua discutia la Misterele Pamantului, versiunea Turbo, pe care il voi deschide in curand):

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/no-curvature-over-the-strait-of-gibraltar/74370/2

ZERO CURBURA INTRE SPANIA SI MAROC, AI LA DISPOZITIE DOCUMENTARE VIDEO CLARE, PRECUM SI POZE, CU TOT CU INFATISAREA DETALIATA A TARMULUI MAROCAN; nu exista curbura de 3.3 metri, nici macar vreun centimetru.

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/no-curvature-over-the-english-channel/74376/2

ACELASI LUCRU PE CANALUL MANECII; nu exista curbura de 22.6 metri, nici macar un centimetru.

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/no-curvature-over-lake-ontario-toronto/74386/2

ZERO CURBURA PESTE SUPRAFATA LACULUI ONTARIO, NU EXISTA CURBURA DE 55 DE METRI (INTRE GRIMSBY SI TORONTO) preconizata de teoria heliocentrica.

Esti superficial cand faci afirmatii contrare bunului simt si evidentei fotografice; NU EXISTA CURBURA PESTE STRAMTOAREA GIBRALTAR, DACA NU CREZI ESTI LIBER SA VIZITEZI ACEA REGIUNE, CU O LUNETA/BINOCLU, VEI VEDEA, LA FEL CA IN DOCUMENTARE, CELALALT TARM.

Te rog Ionut sa citesti si:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/originea-sistemului-planetar-heliocentric/74585/2

adica cine au fost cei care au originat teoria heliocentrica...

electron, tot te faci ca nu intelegi; diagramele desenate de mana nu sunt menite decat sa fie un ajutor vizual, nicidecum sa faci calcule/desene pe ele; asta tine de educatia ta, foarte precare, din punctul de vedere al desenului tehnic.

Pasii tai includ, toti, informatii gresite, exprimari confuze, sunt bune pentru un material umoristic pentru revistele Urzica sau Soparla, nu pentru vreun forum stiintific.

Deci, discutia noastra se inchide aici; eu voi deschide un nou sir, Misterele Pamantului, versiunea Turbo, unde voi prezenta, pentru prima data, RESTORING FORCES PARADOX, UNDE VA VOI DEMONSTRA, folosind traiectoria norilor, ca pamantul este imobil, ca nu se roteste in jurul propriei axe.

TOT ACOLO, ELECTRON, VOI RASPUNDE LA EVENTUALELE TALE COMENTARII, aici e ca intr-o inchisoare, nu-mi plac amenintarile si faptul ca limitezi discutia asa cum vrei tu, de acord?

Deci, te las aici, cu colegii tai, ca sa discuti mai departe; te rog mult, ca un prieten, studiaza inainte sa postezi, lasa superficialitatea, ca nu-ti vrea nimeni raul, da?

ionut

     Policolor, la fel ca si Sandokhan si cine o mai fi, sunteti fara speranta. Continui cu aceeasi banda, nu zici nimic constructiv asa ca nu o sa-ti raspund la nimic. Iti urez succes cu teoriile tale.