Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

EnergiaNucleara.go.ro

Creat de Adi, Ianuarie 14, 2009, 07:11:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

manoliuval

#15
(mesaj gol ?)

Electron

Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 01:36:46 PM
iar pana cand jumatatea de gram ramasa se va dezintegra iarasi, vor mai trece alti 1590 ani
Astea sunt cuvintele tale, nu?

Vorbesti de dezintegrarea celei de-a doua jumatati de gram. Este gresit sa afirmi ca se va dezintegra in 1590 de ani. Asta am spus ca gresesti, si asta gresesti in contiunare.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 11:22:57 AM
Priviti solutia  FUZIUNEA NUCLEARA, fiind unica pe fata pamantului restul sunt ELECTROLIZA APEI GRELE si alte povesti termodinamice la temperaturi foarte mari care nu au nici o legatura cu realitatea si nu sunt utile oamenilor.
??? Nu inteleg ce vrei sa spui prin electroliza apei grele. Apa grea se foloseste ca mediu de captare a neutronilor emisi de sursa radioactiva. Cred ca faci o confuzie aici.

Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 11:22:57 AM
Nu are importanta unde am facut cercetari, ci vezi ideea, daca este buna sau nu si pe urma vorbim, dar despre fuziunea nucleara si nu alte povesti.
Pai intrebarea aia era una simpla. Eram din curiozitate, dar daca vrei sa pastrezi misterul ... fie. Se intampla sa lucrez in fizica nucleara si sunt afiliat la un institut din Romania. Ar fi fost o ocazie buna pentru tine sa vorbim. Dar vad ca nu esti interesat...

Citat din: manoliuval din Ianuarie 15, 2009, 11:22:57 AM
Important este faptul ca un INSTITUT DIN ROMANIA a inteles ideea si a dorit sa prezint fuziunea nucleara, perioada in care numeroase somitati ale stiintei se faleau ca faceau FUZIUNEA NUCLEARA, cand ei faceau ELECTROLIZA APEI GRELE.
Dumneata doresti sa discuti aici sau sa iti scrii autobiografia? Nu prea dai nume pe aici: "Un institut din Romania", "somitati din domeniu" ... etc. Mie imi miroase a inselatorie. Iar chestia cu electroliza apei grele este chiar amuzanta. Dumitale nu ai pus piciorul niciodata intr-un institut de cercetare, cu atat mai putin intr-un reactor nuclear.

HarapAlb

Cateva mostre de la EnergieNucleara.go.ro:

CitatFotoni care au produs smulgerea electronilor de pe orbitele lor se deplaseaza in zona centrala pe axa interioara a camerei de accelerare, in aceeasi directie si sens cu campul electromagnetic, deoarece au masa de repaus, dar nu au sarcina electrica.

CitatIn faza a patra, in urma proceselor amintite particulele elementare libere accelerate, inving fortele de respingere reciproca si permit unirea sau fuziunea lor.
Inainte de a vorbi de fuziunea particulelor accelerate trebuie facuta precizarea ca, in atom exista doua forte, respectiv:
- forta de atractie intre toate particulele componente, electroni, nucleul atomic respectiv, protoni si neutroni, numite forte nucleare
- forta electrostatica de respingere valabila numai intre particulele care au sarcina electrica de acelasi fel, de exemplu, proton-proton si electron-electron.
Neutronii liberi asimileaza protonii din jurul lor, avand rol de chit, tin protonii care au tendinta sa fuga unul de altul, la un loc, se formeaza un nucleu care asimileaza la randul sau electroni liberi din jurul lor, constituind o structura atomica compusa dintr-un atom format din 15 electroni, 15 protoni si 15 neutroni.
Iar ca rezultat al fuziunii nucleare dintre atomul de oxigen 168O si azot 147N obtinem atomul de fosfor 3015P.

Tu crezi ca pregatesti o supa cu galusti ?  ;D

ionut

   Neutronii au rol de chit. Asta e buna  :D

manoliuval

Citat din: Adi din Ianuarie 14, 2009, 07:11:00 PM
Am primit urmatorul email, pe care va invit sa il criticati constructiv. Emailul are si doua filme si pot forwarda mesajul catre cei care doresc aceasta.

***

Buna ziua, Am vazut Clubul fizica particulelor si m-am gandit sa va contactez. Am facut cercetari privind fuziunea nucleara, dar diferita de ceea prezentata de renumiti fizicieni.

Am facut aparate si filme in care prezint aparate care ar putea ajuta la iesirea din actuala criza de energie. In acest sens va rog sa vizitati:
http://energielibera-freeenergy.blogspot.com/
http://crizaenergie-sistemeeneregie.blogspot.com/

Am scris si o alta fizica: FIZICA SISTEMELOR ATOMICE IZOLATE SI NEIZOLATE CARE NU SE MAI AFLA IN ECHILIBRU TERMODINAMIC
http://energienucleara.go.ro

Ideea este ca doresc sa colaborez cu fizicieni din strainatate pentru a construi aceste aparate.
Cu stima Manoliu Valentin

Dl. ADI regret ca am incercat sa colaborez cu dvs.
Am observat ca nu va intereseaza lucrarile mele, pentru ca au "accentul acela puternic romanesc in engleza" cu toate ca acelasi lucru este si in limba romana.
Si cel mai rau lucru este acela ca FABRICATI si scrieti cuvinte pe care eu nu le-am spus ori scris."suntem sceptici, de vreme ce contraziceti teoria oficiala"
Puteti sa fiti ce vreti voi si sa ramaneti asa.
Care teorie oficiala contrazic?Pardon. Despre ce vorbim?

Ori ELECTRON care mai degraba s-ar numi orice, dar nu ELECTRON fiindca face de tot rasul ATOMUL.
Care la randul lui FABRICA CUVINTE si pe urma doreste sa le analizam. Pardon.

Priveste si te minuneaza.

Poate stii ce e acela timp de injumatatire, dar te exprimi in mod eronat, cand spui ca "in doua perioade de injumatatire se dezintegreaza intreaga cantitate initiala."
Lucruri pe care nu le-am spus ori scris.

"cand spui ca in doua perioade de injumatatire se dezintegreaza intreaga cantitate initiala."

Mai scriu odata, asa poate intelegi si dumneta si ELECTRONUL SERIOS.

Sa presupunem ca, avem la dispozitie un gram de radiu.
Va trece un timp bine stabilit si anume 1590 ani, pana cand jumatate din nucleele existente vor fi dezintegrate, iar pana cand jumatatea de gram ramasa se va dezintegra iarasi, vor mai trece alti 1590 ani si asa mai departe.

Cine se exprima ERONAT?
Nu pentru BASCALIE am solicitat sa colaborez cu dumneavoastra, ci pentru FIZICA, dar m-am uitat si ei pe ACOLO pe la VOI si in afara de a copia articole de la alti si sa scrieti prostii nu faceti nimic.
Asta e povestea si s-a terminat, AICI.
valentin

Electron

Citat din: manoliuval din Ianuarie 16, 2009, 09:14:19 AM
Care teorie oficiala contrazic?Pardon. Despre ce vorbim?
Contrazici teoria oficiala a fizicii cand afirmi ca navele tale ar putea depasi viteza luminii. Sau nici asta nu ai spus?

CitatMai scriu odata, asa poate intelegi si dumneta si ELECTRONUL SERIOS.

Sa presupunem ca, avem la dispozitie un gram de radiu.
Va trece un timp bine stabilit si anume 1590 ani, pana cand jumatate din nucleele existente vor fi dezintegrate, iar pana cand jumatatea de gram ramasa se va dezintegra iarasi, vor mai trece alti 1590 ani si asa mai departe.

Cine se exprima ERONAT?
Tu te exprimi eronat. Citeste cu atentie partea subliniata de mine in rosu. Vezi ce scrie? Ca "jumatatea de gram ramasa se va dezintegra" in cutare timp. Aceasta afirmatie e FALSA. Poate nu stii ce inseamna "dezintegrare", deoarece atomii se dezintegreaza doar o data, asa ca, "se va dezintegra iarasi" e ceva absolut ridicol... :D Gandeste-te si tu putin, accepta ca ai gresit si corecteaza-te (inclusiv in lucrarea aceea din care e citatul).

Daca doresti, desigur.

e-
Don't believe everything you think.

manoliuval

#22
ELECTROLIZA APEI GRELE, asta faceau fizicienii pe intreaga planeta in 1989 si ieseau pe toate posturile de TV din lume si se laduau cu FUZIUNEA NUCLEARA. Asta pentru cultura ta si a altora.

manoliuval

#23
Citeste timpul de injumatatire al RADIULUI, sunt destule lucrari si pe urma vorbeste.
Singurul gresit de AICI esti TU.
Atacuri la persoana

Electron

Citat din: manoliuval din Ianuarie 16, 2009, 09:48:33 AM
Citeste timpul de injumatatire al RADIULUI, sunt destule lucrari si pe urma vorbeste.
Singurul gresit de AICI esti TU.
Repet: Nu contest timpul de injumatatire (pentru ca nu acolo e greseala).
Contest faptul ca un atom radioactiv se poate dezintegra "iarasi", si ca jumatatea de gram ramasa dintr-un gram dupa o perioada de injumatatire, se dezintegreaza ("iarasi"  ::)) in urmatoarea perioada.

Deci, vezi ce ai scris, si corecteaza-te.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: manoliuval din Ianuarie 16, 2009, 09:44:21 AM
ELECTROLIZA APEI GRELE, asta faceau fizicienii pe intreaga planeta in 1989 si ieseau pe toate posturile de TV din lume si se laduau cu FUZIUNEA NUCLEARA. Asta pentru cultura ta si a altora.
manoliuval, in ziua de astazi nu se produce energie pe baza fuziunii nucleare. Bineinteles ca exista proiecte pentru asta dar deocamdata nici un proiect nu a reusit sa devina viabil industrial. Nimeni nu pretinde ca se produce energie prin fuziune nucleara. Reactorii nucleari folosesc fisiunea. Asa ca nu prea va inteleg afirmatia. De unde stiti ce faceau toti fizicienii de pe planeta si ca, in particular, ei fac electroliza apei grele. Si apropo, la ce ar folosi electroliza apei grele? De ce electroliza si de ce apa grea? E asa de simplu sa pui o bucata de uraniu intr-un reactor ...

In afara topicului: Domnule manoliuval, am tot respectul pentru orice persoana care discuta sau citeste acest forum de aceea solicit acelasi lucru in schimb. Atunci cand nu primesc acelasi respect incetez sa mai discut cu persoanele in cauza. Dumitale ai intrat pe acest forum ca sa discuti stiinta dupa cum ai anuntat inca de la inceput dar in acelasi timp vad scris "neutronii sunt un fel de chit" si altele intr-o lucrare cu pretentii de lucrare stiintifica. Dumitale iti dai seama ce vorbesti? Mai aveti pretentii ca teoriile dvs. sunt revolutionare si mai bune decat ce exista momentan cand de fapt nu aveti habar de lucruri de baza pe care unii le invata si la liceu. Asta eu consider o lipsa de respect la adresa mea si a celorlalti. Daca nu va schimbati atitudinea, nu va asteptati la prea mult cel putin de la mine.

Electron

Pentru cei care au urmarit discutia iata care este greseala de exprimare pe care membrul proaspat exclus de pe forum (pentru limbaj neadecvat si atacuri la persoana) nu a binevoit sa si-o corecteze:

Timpul de injumatatire se refera mereu la "cantitatea de material radioactiv" disponibila, si spune ca dupa o astfel de perioada (fiecare material radioactiv are alta valoare pentru asta), din cantitatea disponibila la inceput ramane jumatate. Adica: o jumatate din cantitate se dezintegreaza, cealalta ramane.

Deci, daca avem un gram de material, dupa o perioada vom mai avea doar jumatate de gram (prima jumatate se dezintegreaza), iar dupa inca o perioada, mai avem doar un sfert de gram, adica in a doua perioada doar un sfert de gram se dezintegreaza. (In nici un caz nu toata a doua jumatate de gram, cum afirma gresit "manoliuval".)

Iata deci cat de usor poate duce exprimarea neriguroasa la erori. Sper sa fie o lectie pentru cei care cred ca a fi riguros e doar un moft in stiinta.

e-

PS: convingerea mea este ca exprimarea gresita este rezultatul intelegerii gresite a fenomenului fizic si ca multe alte asemenea neintelegeri au dus si la "rezultatele" descrise in lucrarea lui Manoliu Valentin, unde ionizarea atomilor si desfacerea nucleelor in componentele constituente se face "la rece" in interiorul unui "solenoid de cuart", si unde energia folosita, in mod absolut incredibil, nu duce la incalzirea mediului de reactie, ci doar la ruperea fortelor intra-nucleare. :o
Eu astept sa isi realizeze practic teoriile si sa demonstreze lumii ca are dreptate. Dati-mi voie pana atunci sa fiu sceptic in ce priveste corectitudinea teoriilor respective.
Don't believe everything you think.

Adi

Intr-adevar, domnul de la EnergiaNucleara.go.ro a facut o greseala de exprimare, care a dus la o falsitate. Desi i-am explicat si eu si Electron de cateva ori, nu a inteles, ba ne-a acuzat ca facem doar bascalie, ca nu stim fizica, pe cand el stie. Pana la urma dumnealui a fost banat de pe acest forum. Este un exemplu nu doar de cum nu se face stiinta, ci si de cum nu se vorbeste.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro