Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ipoteză cu privire la universul spaţiu-timp in care timpul are trei dimensiuni.

Creat de ilasus, August 10, 2009, 03:03:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: ilasus din August 16, 2009, 07:33:49 PM
Te-am prevenit că ipotezele dualiste nu sunt uşor de înţeles!
Am inteles perfect ca ipotezele tale se bazeaza pe inconsistente logice. Mi se pare mie ca tu nu ai inteles acest lucru.


CitatEu am prezentat nişte idei care reprezintă o descriere în mare a unei eventuale teorii despre Univers şi nu am pretins că am elaborat o teorie definitivă. Nici nu am de gînd să mă străduiesc s-o definitivez, pentru că o astfel de încercare nu se poate face de unul singur (poate încercam, dacă mă ajutai tu...).
Necazul e ca nici macar nu ai inceput sa o definesti, ci fabulezi aiurea, cel putin in ceea ce ma priveste. La inconsistentele logice cu care ai inceput, fii sigur ca nu ma intereseaza sa particip la o asemenea aberatie. Comentariile mele au menirea sa te ajute, dar asa cum bine se stie, nu poti ajuta pe nimeni cu forta.


CitatVezi desenul din Fig.2 "Deplasarea TS", dacă doreşti să înţelegi afirmaţia mea din celălalt topic la care te referi. Aşa cum rezultă din acest desen, nava O' şi fotonul M străbat aceeaşi distanţă s=1 500 000km în intervale de timp diferite, t1=2s şi respectiv t=5s.
Tocmai, asemenea "fenomen" e demosntrabil fals, cu simplul experiment pe care ti l-am propus. Chiar asa greu e de inteles?

e-

PS: ilasus, nu ai raspuns la intrebarea: Cine a prezentat pe aici argumente "de tip Cehov" ? Astept inca citate.
Don't believe everything you think.

ilasus

CitatPS: ilasus, nu ai raspuns la intrebarea: Cine a prezentat pe aici argumente "de tip Cehov" ? Astept inca citate.


Ai înţeles greşit: m-am referit la viitor, adică la ce s-ar putea întîmpla, şi nu la trecut, adică la ce s-a întîmplat.


Electron

Don't believe everything you think.