Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Motor anti gravitational

Creat de Anatol, Iulie 18, 2009, 02:53:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anatol

In sistemul de incalzire dintr-o casa de locuit in timpul unei ploi ,  a nimerit o sageta , de la descarcarea norilor. Sistemul de incalzire nu avia legatura cu pamantul si mai multi martori au vazut cum dintr-un colt a caloriferului sa format o sfera cu diametrul de aproximativ 5 centimetri si a inceput sa pluteasca prin casa , apoi a disparut cu incetu. OZN nu este o exagrare , si aciasta poate fi doar o ionizare de careva gaze la o anumita activare , ori un surplus de electroni, ... ???
Daca de folosit tehnologiile inalte , sar putea de amagit sageata de electroni descarcata de nouri, sa fie atrasa si deconectata legatura cu pamantul la timp. Apoi formand diferente de potential  la distanta (Poate in anumite gaze) sa fie scos surplusul de electroni din capacitatea prevazuta. Acest volum de electroni sa fie izolat cu izolator de inalta tensiune, si numaidecat acest obect nu se va supune legilor gravitationale, ci din contra va avia respingere.
   

cris


Electron

Citat din: Anatol din Iulie 18, 2009, 02:53:49 PMAcest volum de electroni sa fie izolat cu izolator de inalta tensiune, si numaidecat acest obect nu se va supune legilor gravitationale, ci din contra va avia respingere.
De unde vine concluzia asta, pe care am subliniat-o cu rosu?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

 Studiez aciasta natura a materiei active ,  http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1395.0
Un motor anti-gravitational trebue sa fie la constructie asemanator motorului gravitatiei adica nucleului pamantului.

Adi

Citat din: Anatol din Iulie 18, 2009, 09:34:34 PM
Studiez aciasta natura a materiei active ,  http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1395.0
Un motor anti-gravitational trebue sa fie la constructie asemanator motorului gravitatiei adica nucleului pamantului.

Gresesti in aceea ca presupui ca exista un "motor" gravitational in centrul Pamantului. In realitate, fiecare particica de materie care are masa e atrasa de orice alta particula de materie cu masa din Univers. Exista o forta gravitationala si atat. Nu exista nici un motor gravitational.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anatol

Adi stiu ca stiinta zice asa dupa cum zici si tu, dar eu consider ca gravitatie apare acolo unde materia este activata, adica ea nu este in stare de atomi. Eu in punctul 3  din modelul meu vorbesc numai de nuclee, fie a pamantului ori a atomului.Daca sa urmarim analiza spectrala a corpurilor ceresti ,atunci numai unde este nucleu acolo este forma sferica. Cometele sant o stare cristalizata undeva, ia niciodata nu o sa capete orbita fie cat de mare nu ar fi.  Picatura de apa are diametrul mic fiindca nucleele din atomi au energia mica .
Cand o teorema se incepe ,se spune "fie ca..." asa ca raman eu cu pozitia mea si o sa vedem care si unde ajunge.

Adi

Anatol, daca teoria actuala functioneaza perfect, de ce te mai chinui tu cu alta? Iar daca tot cauti alta teorie, de ce nu stidiezi fizica sa inveti cum sa te exprimi stiintific si apoi sa revii pe forum? Eu unul ma retrag si de la discutia asta. Mult succes mai departe!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata ce fusese scris intre timp pe celalalt server.

Citat din: Anatol
Nu studiezi ca am note foarte rele, iar formulele celea ale lui Niwton asa si nu le-am mai inteles ca nu am gasit cei aceia constanta ceia din formula.

Citat din: mircea_p
Nu e cumva invers? Ai note rele pentru ca nu studiezi?

Dar asta e o informatie foarte utila pentru a ne ajuta sa te intelegem.
Am observat ca de multe ori cand cineva nu intelege ceva incearca sa discrediteze acel ceva.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul


convair

#9
<eliminat mesaj duplicat fara rost>

<M1>

Chadmama

Yes, please do recommend some sites. I try to 'filter' the ideas that I read, understanding that most are theories. I like facts that I can try out in my own back yard. That's why magnet research was an interesting concept to me. If you could only see the bucket-o-magnets on my porch that I've been playing with. I like to fabricate and manipulate these new ideas. 'See' it with my own eyes so to speak...maybe it's because I'm a visual thinker.






Méthode Assimil - punaise

 pana la traducerea fragmentului din engleza

valangjed

#11
Citat din: Chadmama din Noiembrie 09, 2009, 09:42:30 AM
Yes, please do recommend some sites. I try to 'filter' the ideas that I read, understanding that most are theories. I like facts that I can try out in my own back yard. That's why magnet research was an interesting concept to me. If you could only see the bucket-o-magnets on my porch that I've been playing with. I like to fabricate and manipulate these new ideas. 'See' it with my own eyes so to speak...maybe it's because I'm a visual thinker.
If you can try a "LHC" in your own back yard ,call me (daca poti testa un "accelerator de particule gen LHC in curtea ta ,suna-ma).Sory for my bad english (imi pare rau ca nu vorbesc bine engleza).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

valangjed

Anatol chiar daca ai progresat in vorbirea romaneasca ,tot nu inteleg.Te referi la aceeasi idee cu sfere si sistemul planetar dus de la "infinitul mic" la infinit?

P.S.Felicitari pentru progresele in invatarea limbii romane.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

#13
Chadmama, te afli pe un forum romanesc si nu se accepta fragmetne in limba straina fara traducere. Daca la urmatorul mesaj nu traduci ce ai scris, nu vom mai permite alte mesaje de la tine pe forum.

e-
Don't believe everything you think.

Skolon

Electron, poate nu ştie limba română.

Eu aş spune să traduci şi în engleză avertizarea ta (cred că e un caz special şi se poate accepta).