Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aici se poate critica paradigma stiintifica actuala

Creat de admin, Martie 12, 2008, 01:08:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

raul

si eu mi-am pus o intrebare asemanatoare : daca un bec se deplaseaza cu viteza luminii, atunci lumina becului cu ce viteza s-ar deplasa? lumina provenita de la bec se deplaseaza cu vit luminii . dar faptul ca si becul se deplaseaza cu vit luminii (sau cu o vit apropiata, ca stiu ca un obiect nu are cum sa atinga vreodata viteza luminii) nu influenteaza oare viteza cu care se deplaseaza lumina provenita de la bec?

Electron

Citat din: gasparRadu din Iunie 29, 2008, 01:38:16 PM
să presupunem că atingem viteza luminii cu ceva navă şi aprindem un bec în dosul navei... dacă lumina acelui bec ajunge la noi, asta nu înseamnă implicit ca viteza luminii este defapt mai mare decât o credeam noi?
Unul din principiile (premisele) pe care se bazeaza Teoria Relativitatii este constanta vitezei fotonilor (in vid), fata de orice reper. Pare contra-intuitiv, dar din toate masuratorile facute pana acum, nici una nu contrazice acest principiu.

CitatPentru că fotonii ăia ar trebui să se depaseze cu viteza navei (viteza luminii) plus încă ceva mărunţiş de viteză ca să ajungă la noi... mă rog, ăstea sunt lucruri pe care putem specula cât vrem, dar până nu atingem viteza aia cumva... speculăm degeaba ;D
gasparRadu, fizica teoretica are deja un raspuns la aceasta intrebare. Nu trebuie decat sa aplici legea de compunere a vitezelor asa cum e ea dedusa in Teoria Relativitatii (nota: legea compunerii vitezelor relativiste a fost dedusa din premisele teoriei). Cand vei aplica acea lege, vei gasi viteza fata de orice reper doresti, si vei vedea ca nu se depaseste in nici un caz viteza limita.

Citat din: raul din Iunie 29, 2008, 02:39:23 PM
si eu mi-am pus o intrebare asemanatoare : daca un bec se deplaseaza cu viteza luminii, atunci lumina becului cu ce viteza s-ar deplasa? lumina provenita de la bec se deplaseaza cu vit luminii . dar faptul ca si becul se deplaseaza cu vit luminii (sau cu o vit apropiata, ca stiu ca un obiect nu are cum sa atinga vreodata viteza luminii) nu influenteaza oare viteza cu care se deplaseaza lumina provenita de la bec?
raul, faptul ca viteza luminii emise nu depinde de starea de miscare a sursei, este un fapt acceptat de comunitatea stiintifica de azi (este versiunea "oficiala", daca vrei), fiind o consecinta directa a principiului constantei vitezei luminii (in vid) fata de orice sistem de referinta.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Foarte frumos ai explicat, Electron, chiar mai bine decat as fi explicat eu. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

gasparRadu

OK, bună explicaţie, dar... când un corp se apropie de viteza luminii... masa acestuia creşte. Odată atinsă această viteză, masa corpului este infinită. Fotonii se deplasează cu viteza luminii, asta înseamnă că masa lor este infinită? :-\

Electron

Citat din: gasparRadu din Iunie 30, 2008, 05:33:00 PM
când un corp se apropie de viteza luminii... masa acestuia creşte.
Corect.

CitatOdată atinsă această viteză, masa corpului este infinită.
Aici pui carul inaintea boilor. Teoria spune ca, daca ar ajunge la viteza luminii, ar avea masa infinita. Dar, cum e si normal, cu cat creste masa unui corp, cu atat e mai greu (e nevoie de mai multa energie) pentru a-l accelera mai departe (a-i creste viteza). Si energia necesara pentru fiecare "pas inainte" tinde la infinit pe masura ce viteza tinde la viteza luminii. In termeni practici, prin accelerare nu se poate ajunge la viteza luminii, din cauza cresterii masei.

CitatFotonii se deplasează cu viteza luminii, asta înseamnă că masa lor este infinită? :-\
Fotonii au masa de repaus zero, de aceea ei (si doar ei) pot calatori cu viteza limita. (Nu uita ca fotonii nu sunt altceva decat perturbatiile campului electromagnetic, deci "un foton in repaus" nu mai e "foton" ci doar energie.)

e-
Don't believe everything you think.

gasparRadu

aaa... ok, am înteles acum. Scuze... ciudat sau nu, la poli n-au intrat prea mult în teoria relativităţii. E drept că nu eram pe profil de fizică. Merci Electron  ;)

Electron

Nu ai pentru ce, gasparRadu. Eu am expus ce stiu eu, altii vor explica (sau nu) ce stiu ei. Aici nu facem decat sa punem in comun experienta noastra, si fiecare invata ce poate de la ceilalti. :)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Si gluonii au masa de repaus zero si calatoresc cu viteza luminii. E drept, pe distante tare tare scurte, in interiorul protonilor si neutronilor. Gluonii sunt particulele mesager ale fortei nucleare tari, adica protonii si neutronii stau impreuna in un nucleu, facandu-l pe acesta stabil, tocmai schimband mereu intre ei gluoni.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

jimmy

#38
Citat din: raul din Iunie 29, 2008, 02:39:23 PM
si eu mi-am pus o intrebare asemanatoare : daca un bec se deplaseaza cu viteza luminii, atunci lumina becului cu ce viteza s-ar deplasa? lumina provenita de la bec se deplaseaza cu vit luminii . dar faptul ca si becul se deplaseaza cu vit luminii (sau cu o vit apropiata, ca stiu ca un obiect nu are cum sa atinga vreodata viteza luminii) nu influenteaza oare viteza cu care se deplaseaza lumina provenita de la bec?

se aplica legea normala,adica viteza becului se aduna la viteza luminii,
numai pentru *** enstein nu se intampla asta.

<M1: indepartat formula injurioasa>

Electron

Citat din: jimmy din Iulie 07, 2008, 11:13:59 PM
Citat din: raul din Iunie 29, 2008, 02:39:23 PM
si eu mi-am pus o intrebare asemanatoare : daca un bec se deplaseaza cu viteza luminii, atunci lumina becului cu ce viteza s-ar deplasa? lumina provenita de la bec se deplaseaza cu vit luminii . dar faptul ca si becul se deplaseaza cu vit luminii (sau cu o vit apropiata, ca stiu ca un obiect nu are cum sa atinga vreodata viteza luminii) nu influenteaza oare viteza cu care se deplaseaza lumina provenita de la bec?

se aplica legea normala,adica viteza becului se aduna la viteza luminii, [...]
Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Ce inseamna "legea normala"? Cum se aduna cele doua viteze?
Ai si ceva demonstratie cu argumente, sau doar autoritatea ta irefutabila?

e-
Don't believe everything you think.

jimmy

e legea mecanicii clasice electronule,le-ai uitat pe alea?

Electron

jimmy, cand vitezele implicate sunt apropiate de viteza luminii (sau e vorba chiar de viteza luminii ca in acest caz), nu se mai aplica mecanica clasica, ci mecanica relativista. Iar ecuatiile pentru sumarea vitezelor in mecanica relativista au fost confirmate experimental foarte precis. Asta daca nu cumva crezi ca o conspiratie mondiala face ca versiunea oficiala sa fie o minciuna gogonata.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Adi din Iulie 01, 2008, 12:56:27 AM
Si gluonii au masa de repaus zero si calatoresc cu viteza luminii. E drept, pe distante tare tare scurte, in interiorul protonilor si neutronilor. Gluonii sunt particulele mesager ale fortei nucleare tari, adica protonii si neutronii stau impreuna in un nucleu, facandu-l pe acesta stabil, tocmai schimband mereu intre ei gluoni.

Din cate stiam eu rezulta din teoria propusa de Yukawa ca purtatorii de interactiune ce au masa zero de repaus nu actioneaza pe distante scurte ci la distante lungi (vezi exemplul fotonilor). A nu se confunda forta nucleara exercitata intre nucleoni (protoni si neutroni) cu forta de interactiune tare (exercitata intre cuarci).

jimmy

#43
Citat din: Electron din Iulie 08, 2008, 09:45:34 AM
jimmy, cand vitezele implicate sunt apropiate de viteza luminii (sau e vorba chiar de viteza luminii ca in acest caz), nu se mai aplica mecanica clasica, ci mecanica relativista. Iar ecuatiile pentru sumarea vitezelor in mecanica relativista au fost confirmate experimental foarte precis. Asta daca nu cumva crezi ca o conspiratie mondiala face ca versiunea oficiala sa fie o minciuna gogonata.

e-

Stiu si eu povestea,nu cred ca este o cospiratie mondiala ci o *** mondiala.
Nu exista nimic magic la viteza luminii,si legea aceea se aplica la orice viteza.

<M1: indepartat termen injurios>

Electron

Citat din: jimmy din Iulie 08, 2008, 11:54:07 AM
Nu exista nimic magic la viteza luminii,si legea aceea se aplica la orice viteza.
Nu te preocupa chiar deloc faptul ca teoria asta a ta e contrazisa experimental? Nu stiai ca fizica e o stiinta experimentala prin excelenta?

e-
Don't believe everything you think.