Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Datarea cu izotopul C14 - un mare fals stiintific

Creat de sandokhan, Martie 11, 2008, 09:29:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Noi petrecem timp pe forum ca sa ajutam pe altii sa inteleaga stiinta. Nu este timp pierdut, dimpotriva, societatea are nevoie de popularizatori de stiinta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Dr. Manhattan din Mai 19, 2009, 06:33:13 PM
Din cate am observat pe acest forum esti "cel ce le stie pe toate", esti ceea ce numai aici in aceasta lume virtuala poti fi
Din pacate ai observat gresit.  ::)

Citatsi cu stima si respect te-as ruga sa lasi deoparte aroganta juvenila.
Ma acuzi ca dau dovada de "aroganta juvenila" ? Pe ce se bazeaza, mai concret, aceasta acuza? Te rog, tot cu stima si respect, sa indici cateva fragmente care justifica aceasta acuza din partea ta. Acuzatiile gratuite nu sunt apreciate pe acest forum.

CitatDaca ai fi ceea ce vrei sa pari aici si in realitate cu siguranta nu ti-ai pierde timpul cu persoane inferioare "geniului" tau sau nu ti-ai pierde deloc timpul pe forumuri.
Foarte interesanta analiza. Sincer nu dau nici doi bani gauriti pe ea. Fac exact ce poftesc cu timpul meu. Iar tu, culmea ironiei, in loc sa participi cu ceva la subiect, bati campii cu gratie.


e-
Don't believe everything you think.

Dr. Manhattan

Sunt perfect de acord cu tine. Insa nu cred ca raspunsurile acre si putin jignitoare sunt solutia. Adica ma astept ca reactia celorlalti  sa fie de sprijin si nicidecum de repulsie. In fine. Alte raspunsuri nu prea stii sa dai. Pace.

Electron

Citat din: Dr. Manhattan din Mai 19, 2009, 07:29:02 PM
Adica ma astept ca reactia celorlalti  sa fie de sprijin si nicidecum de repulsie.
Sprijin pentru ce, pentru nesimtirea de care a dat dovada sandokhan? Daca ar raspunde la intrebari, daca ar participa la discutie, fara jigniri si vulgaritati, nu ar fi nici o problema. Din pacate pentru a afla teoriile sale trebuie sa inghitim si o tona de nesimtire. E un pret mult prea mare si deloc justificabil. Deci, asta e. Sa vina altul care stie sa dialogheze, si va fi tratat altfel.

CitatAlte raspunsuri nu prea stii sa dai.
Multumesc pentru apreciere. Tu ce raspunsuri stii sa dai?

e-
Don't believe everything you think.

Dr. Manhattan

Eu nu m-am inscris pe forum pentru a da ci pentru a gasi raspunsuri de la cei ce sunt in masura. Eu unu nu cred ca am gresit cu ceva pentru ca mi-am spus parerea in ceea ce-l priveste pe sandokhan. Ceea ce m-a deranjat a fost "tonul" raspunsului tau.

Electron

Citat din: Dr. Manhattan din Mai 19, 2009, 07:51:02 PM
Eu nu m-am inscris pe forum pentru a da ci pentru a gasi raspunsuri de la cei ce sunt in masura.
Bine ai venit. Sper sa nu iti pierzi timpul pe degeaba pe aici.

CitatEu unu nu cred ca am gresit cu ceva pentru ca mi-am spus parerea in ceea ce-l priveste pe sandokhan.
Nu ti-a reprosat nimeni acest lucru. Poti sa il apreciezi cat doresti.

CitatCeea ce m-a deranjat a fost "tonul" raspunsului tau.
Curios ca nu te-a deranjat "tonul" jignirilor si vulgaritatilor cu care a venit sandokhan. Dar vorba aceea, gusturile nu se discuta. Am luat la cunostinta ca te-a deranjat tonul meu. Asta e, nu se poate sa-i multumesti pe toti.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Dr. Manhatan, daca simti nevoia sa discuti despre altceva decat datarea cu C14 deschide alt topic. Incurajam numai off-topic-ul constructiv.

Fenris

Citat din: Adi din Ianuarie 20, 2009, 06:03:39 PM
Iar s-a intors Sandokhan. Daca are cineva timp de pierdut sa studieze aceste linkuri si sa isi spuna impresiile pe forum, va rog mult ..

Nu cred ca se poate pierde timpul cu un concept care domina literatura universala, arta si religia popoarelor.
Mie imi face placere sa trec in revista principalele dovezi paleografice care, in cel mai rau caz, ne pot pune pe ganduri.


Pictura rupestra: Bernifal Cave, Franta



Ishtar Gate: palatul lui Nabucodonosor



Pictura din Sumatra: Bodrogi, Tibor, Art of Indonesia, plate #10, 1973



Statuete de bronz: Zhou dynasty Fong, Wen ed., The Great Bronze Age of China, Metropolitan Museum of Art, 1980, p. 285



Statuete de jad: Shang dynasty



Desen din Mesopotamia 3300 i.e.n.: Moortgart, Anton, The Art of Ancient Mesopotamia, 1969, plate 292



Mosaic Roman: 200 e.n.



Mosaic Palestrina: Finley, The Light of the Past, 1965, p. 93



Petroglif: North American Anasazi Indians



Kuku Yalanji aboriginal tribe of Far North Queensland, Australia: CEN Technical Journal, Vol.12, No. 3, 1998, p. 345



Stegozaur: Ta Prohm temple, Cambodgia



Sculptura de lemn, Franta



Tribul Bambara, Mali



Nazca tombs, South America pottery



Moche tribe pottery



Acambaro figurines, Mexico



Manitou Springs, Colorado: Indian prayer figurines



Château de Blois tapestry



Desene din Athanasius Kircher's 1678 book Mundus Subterraneus



1496, Carlisle Cathedral


 clona a lui sandokhan

ccipp

Draga sandokan (nu cred ca am scris bine numele dar se intelege cui ma adresez) ai atitudine foarte ciudata.
Iar apoi nu cred ca stapanesti prea bine metode de datare geochimica ca sa nu mai spun ca modul de sintetizare a "informatiei" e talmes ... Ca omul nu le stie pe toate nu e asa grav, dar cand nu stie si isi da cu parerea si mai cu seama insulta unii oameni de stiinta atunci e mai grav.
Se stie si se stia de mult ca o datare de genul asta cu carbon de exemplu si alti izotopi cu viata scurta ca nu pot fi buni pentru perioade lungi de timp. clar ca nu poti sa te duci mai mult de 60.000 (asta in cel mai fericit caz) cu carbonul si asta se stie. Nu stiu pe unde ai invatat tu dar daca se face vreo aluzie la vreun om fie el si Libby se face pentru ca erau primii si sunt cei care au pus bazele, iar sa pui bazele la ceva e greu mai ales cand sunt multi ca tine.
cat priveste o variatie a unui element nu cred ca te intereseaza asa mult pentru ca de obicei o metoda de datare se bazeaza nu pe variatia elementului in mediul din care vine extras, in cazul asta de fiinte vii ci pe raportul intre fiica/mama cum se foloseste in datare izotopica. Important e ca orice fenomen extern sa nu modifice rata de dezintegrare radioactiva nu se bazeaza pe variatia elementului mama. Totdeauna se vorbeste de cuplu a doua elemente de obicei unul radioactiv si unul stabil.
Aici nu ai inteles tu si apoi ai dat totul peste cap si curios multi de aici ti-au dat titlul de expert.
POTASIU/IRIDIU ??? Nu am auzit de un asa ceas. Ceasul corect e K/Ar sau Ar/Ar fiind acelasi. Intai informeaza-te si apoi umple eventual cu critici un forum care se vrea stiintific, bineinteles criticile trebuie sa fie fondate.
Prezentandu-te in felul asta in fata oricarui geolog, geochimist sau chimist te spulbera si numai scoti nasul din pamant, ba mai mult ai vrea sa bagi si capul pana la gat...

Electron

Citat din: ccipp din Octombrie 07, 2009, 09:54:43 PM
Draga sandokan (nu cred ca am scris bine numele dar se intelege cui ma adresez) [...]
Aici nu ai inteles tu si apoi ai dat totul peste cap si curios multi de aici ti-au dat titlul de expert.
ccipp, ai putea sa indici cine face parte din acei "multi de aici" ?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

#25
Citat din: sandokhan din Martie 12, 2008, 07:26:53 PM
Sunt un adept al stiintei adevarate care nu se bazeaza pe povesti de adormit copiii, gen teoria relativitatii sau big bang sau superstring theory.




Si care este stiinta asta asa "de adevarata" daca teoria relativitatii este o poveste de adormit copii? Si mai ales ce argumente ai tu ca sa afirmi faptul ca TR este o poveste de adormit copii....

stradivarius

ccip, nu ai adresat nimic din mesajul initial; daca iti doresti sa dezbati cu mine acest subiect, stii unde sa ma gasesti. Ce parere ai de dovezile arheologice prezentate putin mai sus care atesta existenta dinozaurilor doar acum 4500 de ani? Tonul tau deranjeaza putin; sa fii sigur ca daca am avea ocazia sa discutam chiar si aici, sunt capabil sa-ti arat unde gresesti. PS Potasiu/iridiu insemna datarea cu fiecare element separat, nu impreuna, cum incerci tu sa speculezi...stiu bine de tot ce scriu...
 clona sandokhanica

Electron

Se vede treaba ca incompetentul cu 100 de clone citeste in continuare (cu interes !!) acest forum, neputandu-se abtine sa mai rabufneasca din cand in cand. Foarte amuzant.  :D

Mai putin amuzanta este incompetenta sa si refuzul de a raspunde problemelor care i s-au ridicat. Evitarea discutiei dovedeste de fiecare data cat de slab este clonatu' la dezbateri.

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Sandokhan din post-urile tale ar trebui sa intlgem ca lumea a fost creata acum cca. 8000 de ani (probabil de dumnezeu) , Einstin a fost un dobitoc , pamantul este plat , soarele e un cuptor in care cineva baga carbuni din ora in ora , stelele sunt legate cu sfoara de toartele cerului si alte astfel de aberatii?
Avand "prostul obicei" de a gandi ,imi este greu sa cred asa ceva.
Datara cu C14 are anumite limite , adevarat ,da de la asta la ce afirmi tu e drum lung.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Holmes

#29
Citat din: valangjed din Octombrie 08, 2009, 08:36:36 PM
Sandokhan din post-urile tale ar trebui sa intlgem ca lumea a fost creata acum cca. 8000 de ani (probabil de dumnezeu) , Einstin a fost un dobitoc , pamantul este plat , soarele e un cuptor in care cineva baga carbuni din ora in ora , stelele sunt legate cu sfoara de toartele cerului si alte astfel de aberatii?
Avand "prostul obicei" de a gandi ,imi este greu sa cred asa ceva.
Datara cu C14 are anumite limite , adevarat ,da de la asta la ce afirmi tu e drum lung.

[SPAM]

electron, in regulament este mentionat faptul ca daca nu mai exista jigniri sau alte chestii, ridicarea banarii sau suspendarii este posibila; de peste un an eu nu am mai jignit pe nimeni aici, si atunci a fost un episod la care ai contribuit si tu, daca iti aduci aminte.

Poti sa lasi acest cont deschis, si voi dialoga doar cu ccpri, ca sa-i raspund, fara nici un fel de incalcari ale regulamentului, e bine asa?

[SPAM]
 clona sandokhanica