Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre aether/ether

Creat de sandokhan, Martie 11, 2008, 09:21:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mm

Imi pare rau d-le sadang, dar nu am mai accesat de f. multa vreme acel forum. Si pe aici sunt doar sporadic intrucat m-am convins ca nu poate exista cooperare intre romani. Sunt de acord, sugerati-mi modalitatea de dialog.

Electron

Citat din: mm din Noiembrie 06, 2008, 10:04:31 AM
m-am convins ca nu poate exista cooperare intre romani.
Ati incercat sa cooperati cu toti romanii din lume, sau macar cu majoritatea lor? ::)

e-
Don't believe everything you think.

sadang

Buna ziua!

Deoarece nu sunt adeptul discutiilor publice, as dori sa purtam discutia intr-un cadru relativ privat, folosind email-ul sau messengerul, indiferent care - yahoo, msn, skype. Adresa mea de email o puteti lua din profilul meu care este public. Sau daca doriti o alta forma de comunicare va rog sa o sugerati.

Va multumesc,
Danut

Electron

sadang, esti dispus sa ne prezinti si noua rezultatele discutiei cu mm, in cazul in care ajungi la ceva concluzii concrete?


e-
Don't believe everything you think.

sadang

Desigur, in masura in care si dumnealui va fi de acord.

Electron

Ok. Mult succes si spor. :)

e-
Don't believe everything you think.

mm

CitatAti incercat sa cooperati cu toti romanii din lume, sau macar cu majoritatea lor?
De ce sunteti absurd, d-le electron? E un pacat pe care il reprosati permanent preopinentilor dvs. Sa inteleg ca dvs. va este permis?

Electron

Eu sunt absurd!?  :o Cine face generalizari insultatoare?

Citat din: mm din Noiembrie 06, 2008, 10:04:31 AM
m-am convins ca nu poate exista cooperare intre romani.

::)

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: mm din Noiembrie 08, 2008, 12:36:59 PM
De ce sunteti absurd, d-le electron? E un pacat pe care il reprosati permanent preopinentilor dvs.
Apropo: daca nu-mi puteti arata unde am reprosat cuiva ("permanent" sau punctual) ca este absurd, va rog sa va retrageti aceasta acuzatie mincinoasa, si sa va cereti scuzele de rigoare.

e-
Don't believe everything you think.

kamarad

Cred ca se pot remarca cel putin vreo 15 citate unde electron a folosit termenul de absurd/absurditate pentru a descrie orice teorie alternativa stiintifica, si asta in pofida faptului ca aceste teorii alternative au fost prezentate de oameni de stiinta precum Nikola Tesla (teoria eterului).


Electron

Citat din: kamarad din Noiembrie 09, 2008, 02:14:50 PM
Cred ca se pot remarca cel putin vreo 15 citate unde electron a folosit termenul de absurd/absurditate pentru a descrie orice teorie alternativa stiintifica, si asta in pofida faptului ca aceste teorii alternative au fost prezentate de oameni de stiinta precum Nikola Tesla (teoria eterului).
Te rog sa dai citatele aici, sa le vad si eu. Daca nu, ar fi cazul sa-ti retragi acuzatiile.


e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: kamarad din Noiembrie 09, 2008, 02:14:50 PM
Cred ca se pot remarca cel putin vreo 15 citate unde electron a folosit termenul de absurd/absurditate pentru a descrie orice teorie alternativa stiintifica, si asta in pofida faptului ca aceste teorii alternative au fost prezentate de oameni de stiinta precum Nikola Tesla (teoria eterului).
kamarad, oamenii de stiinta mai gresesc si ei.
Iti recomand sa urmaresti cu atentie derularea topicul inainte de a face afirmatii.

kamarad

Am observat ca discutia despre experimentul Michelson - Morley a fost deja postata, cu informatii remarcabile:

http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=127.0

Cred ca sirurile de Misterele Pamantului sau alte cateva dezbateri de aici includ multe exprimari de genul Absurd/Absurditate facute de dl .electron la adresa altor argumente, invit pe oricine sa le acceseze.

D. Harap Alb, aici este buba: tocmai ca oamenii de stiinta gresesc si ei, dar greselile savarsite de Newton, de Einstein si de altii nu sunt dezbatute deloc (exceptand pe acest site dni. Abel Cavasi si Sandokhan). De exemplu, insusi I. Newton a afirmat, in scrisori private catre unii din colegii sai, ca este o absurditate (sa-l parafrazam pe electron) sa crezi ca exista doar vid absolut in spatiul cosmic, contrazicand ceea ce a prezentat publicului in Principia.




Moderator1

Citat din: kamarad din Noiembrie 09, 2008, 02:40:47 PM
Cred ca sirurile de Misterele Pamantului sau alte cateva dezbateri de aici includ multe exprimari de genul Absurd/Absurditate facute de dl .electron la adresa altor argumente, invit pe oricine sa le acceseze.

@kamarad: E a doua oara cand iti expui credintele fara sa aduci vreo dovada. Daca nu areti ce citate semnate de Electron ai gasit cu cuvantul "absurd" in ele, si nici nu iti retragi acuzatiile, se vor lua masuri.

<M1>

kamarad

Credintele pot lua multe forme; problema dumitale este ca prezinti anumite pareri conventionale sau acceptate (urasc sa folosesc cuvantul oficial) care nu au nici un fel de dovada in spatele lor si care din nefericire au devenit dogma pentru tinerii studenti fizicieni (si nu numai).

Iti doresti (dl. M1) sa iau sirurile acelea la rand pentru a aduce dovezi?

Din Mistere 1 paginile 5,6,7,8, din mistere 2 aproape toate paginile, din Nu exista gauri negre si altele discutii (numesc aici doar discutii despre critici ale paradigmei curente in stiinta).

Vorbesti ( dl. electron) despre credinta, si este interesant sa arat un citat din gandirea ta: Eu personal nu pot, asta e drept. Dar oameni mai inteligenti ca mine au demonstrat aceste lucruri, la un nivel care ma depaseste, asa ca tot ce pot sa-ti spun este sa mai citesti pe tema asta, in speranta ca la un moment dat vei vedea cu ochii tai ce si cum.

Daca nivelul acela te depaseste CUM stii sau deduci ca acele informatii sunt false sau adevarate? Nu iti pui credinta (oarba) in acele lucrari stiintifice, fara sa ai posibilitatea de a le citi pe indelete si de a vedea posibilele erori? De ce te infurii cand altcineva, care a citit si studiat acele lucrari, vine aici cu dovezi si alte lucruri care le contrazic pe primele?