Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme cu virusi

Creat de particula, Martie 14, 2009, 09:23:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

particula

Pc-ul meu a fost infestat cu virusul "Virus.Win32.Neshta.a".Astazi am schimbat windowsul stergand tot ceea ce era in "C",dar nu am reusit sa scap de virus:(. :'(Acum nu pot intra nici me pe messenger si nici nu pot instala vreun program.Desigur as putea reinstala din nou windowsul si sterge tot sio astfel as scapa sigur de el,dar aici este marea problema,totate pozele cu familia si cu prieteni si de la evenimente importane ar trebui sterse.Nu le pot pune pe DVD sau sa le trimit unui prieten pe mess caci nu imi merge.Stie cineva cum as putea rezolva problema?

HarapAlb

Citat din: particula din Martie 14, 2009, 09:23:35 PMStie cineva cum as putea rezolva problema?
Instaleaza Linux 8)

Ca sa scapi de virus nu e suficient sa stergi fisierele, ci sa faci format. Daca mai ai si alte partitii trebuie sa le verifici si pe astea inaintea de a instala inca o data sistemul de operare.

particula

Dar vreau sa pastrez pozele si nu stiu cum sa fac asta.

HarapAlb

Te duci cu hdd-ul la cineva sa-l scaneze si sa ti-l curete de virusi. Mai sunt niste cd-uri bootabile care au niste anitvirusi incorporati dar nu stiu cat de eficient sunt. Ai o singura partitie pe disc, sau mai multe ?

particula


HarapAlb

 Atunci nu prea ai ce face. Scaneaza cu un antivirus care-l recunoaste, elimina-l de pe toate partitiile, fa-ti o copie a datelor (numai date, fara fisiere potential periculoase, .exe ...) si apoi format !
De obicei e bine sa ai o partitie numai cu date, fara nici un executabila sau alta minunatie, astfel incat un virus sa nu fie tentat sa o infesteze. Dar nici masura asta nu-i 100% sigura pentru ca mai pot intra in fisiere de tip .doc ...

particula

NU imi functioneaza antivirusul si nici un alt program:(Pozele pot fi infectate?

HarapAlb

Citat din: particula din Martie 14, 2009, 10:02:38 PM
NU imi functioneaza antivirusul si nici un alt program:(Pozele pot fi infectate?
Scanarea si devirusarea ti-o face cineva care nu are calculatorul infestat, e normal sa nu-ti mearga :)
N-am auzit sa intre virusul in poze... :) Chestia este ca daca le copiezi pe un CD sau memorie USB, virusul s-ar putea sa supravietuiasca cu ajutorul unui fisier de tip "autorun"...

particula

Pai este un autorun in fisierele cu poze:(Si de aceea nu mi-a dat voie sa le copii inainte de a reinstala windowsul.

particula

poate stiti un site care imi poate tine pozele pana imi reinstalez windowsul si sterg tot?

HarapAlb

Uita de fisierele exe, care faceau slide-sho si alte chestii ... Pentru copiere foloseste un file manager gen Total Commander care-ti permite sa vezi fisierele/directoarele ascunse (alea care incep cu . ) si copiaza exclusiv numai pozele, trebuie sa intri in fiecare director sa vezi ce ai pe acolo ca sa nu copiezi din greseala cine stie ce fisier periculos.

Lasa site-ul, copiaza-le pe un cd, e mai sigur!

particula

Nu le pot copia pe CD sau DVD

HarapAlb

#12
Poti crea fisiere imagine de tip iso ?

Ma gandeam sa poti crea o imagine de cd in care sa pui pozele, dar nu sunt sigur ca o sa te ajute... daca zici ca nu le poti copia, initial ar trebui sa indepartezi fisierele exe...

particula

Eu astazi am reinstalat windowsul si am sters tot din C.Dupa am instalat de pe un Cd niste programe,care se pare ca erau virusate:(si asa am ramas fara nici un program in PC

HarapAlb

Cel mai sigur, mergi cu hdd-ul la un prieten sa-l scanezi si sa faci o copie pe cd/dvd a pozelor.
Exista niste Antivirusuri on-line, le-ai incercat ? Kaspersky parca oferea serviciul asta.