Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Opportunities of studying abroad !!!

Creat de Mihai Paclea, Martie 01, 2009, 08:51:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihai Paclea

Dear friend,

Have you dreamed about friends all around the world or interesting educational programs taught by recognised professors? It is all closer than you can imagine giving that Dream Foundation opened its doors for Romania also.

As of now, you have a chance to go and study in selected universities in Denmark, the Netherlands, Greece, France, or United Kingdom. Studies are conducted in English and programs provided are often free of charge or cheaper than in Romania.

You can choose from different educational programs to continue your studies in bachelor or master level, or complete the final year in bachelor level.

As the next step, fill an online application on the Dream Foundation web page www.dreamfoundation.eu till 12th of March. In addition you can find there a lot of useful information related to studying abroad.

Grab this opportunity and invite your friends to join!
For any kind of information that you might need or any questions that you might have, do not hesitate to contact me.

Good luck with the application process!

Ioana Axinte

Dream Foundation Romania
Representative
+40 0765 644 224
ioana.axinte@dreamfoundation.eu
www.dreamfoundation.eu

Dream Foundation is a cross-European not-for-profit organisation which main field of activity is to create opportunities, provide information and support studies within European Union, helping youth to fulfil their dreams.

   

Adi

Salut! In mod normal nu permitem postari in engleza pe acest forum in romana, dar sa zicem ca facem o exceptie. Ce oferiti voi concret? Ajutati elevi sa formeze dosarul lor de aplicatie pentru acele universitati? Oferiti burse? Este doar pentru undergraduate, sau si pentru master si doctorat?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihai Paclea

In primul rand tin sa va multumesc pentru faptul ca mi-ati permis postarea pe acest forum.

Dream Foundation este o organizatie Europeana non guvernamentala si non profit care ajuta tinerii sa studieze in strainatate. Acest ajutor presupune asistenta studentilor pe parcursul aplicarii care, prin Dream Foundation este online, fara ca studentii sa trebuiasca sa trimita documente prin posta.

Inafara de asta datorita colaborarilor pe care le avem cu unele universitati din Europa (U.K., Danemarca, Franta, Creta, etc.) Canada si Brazilia, studentii care aplica prin Dream Foundation beneficiaza de programe de invatamant gratuit, ceea ce inseamna ca singurele costuri pe care trebuie sa le suporte aplicantul sunt cele de intretinere (costuri pentru care sunt incurajati si ajutati chiar de unversitati sa isi gaseasca un job part-time). Mai mult decat atat, aceste colaborari cu unele universitati mai presupun si faptul ca acestea cer si recunosc testul de limba engleza dat prin Dream Foundation care, spre deosebire de alte teste de limba engleza, este gratuit. Pe langa toate cele mentionate mai sus, ma simt obligat sa specific de asemenea ca taxa de program DF este una modica tinand cont de faptul ca vorbim despre o organizatie non profit.

Dream Foundation ofera peste 500 de programe de studiu atat pentru top-up si undergraduate cat si pentru master.

Pentru mai multe informatii, puteti contacta oricand doriti reprezentantul in Romania al fundatiei:

Ioana Axinte

Dream Foundation Romania
Representative
(+4) 0765 644 224       
ioana.axinte@dreamfoundation.eu
www.dreamfoundation.eu

Adi

Multumesc mult pentru completari. Avem multi liceeni care urmaresc acest forum si aceasta sectiune, sunt sigur ca vor gasi propunerea dumneavoastra foarte utila. Si noi tot non profit suntem, ca si voluntari lucram la promovarea interesului pentru stiinta si popularizarea stiintei. Mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

@Adi - Dream Foundation Romania a fost si la mine in liceu (nr: C.N. "Gh. Sincai") si au pus niste postere. Din cate am observat sunt ceva asemanator cu ucas.com , numai ca au legaturi cu mai multe tari.

E interesant ce ne ofera.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Mersi pentru completari, Ghotik. Nu cunosc toate astea, dar daca poti tu raspunde cand mai intreaba elevii la noi pe forum despre studii in strainatate, este bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihai Paclea

#6
O cercetare facuta la nivel european a dezvaluit faptul ca tinerii romani sunt mai intreprinzatori decat cei din celelalte tari ale Uniunii Europene.


Mai mult de 5000 de tineri  din Europa Centrala si de Est au participat la testele de cariera organizate de Dream Foundation in Februarie si Martie 2009. Scopul testului a fost sa ajute tinerii sa se inteleaga pe sine si sa isi inteleaga mai bine caracteristicile personale pentru a face alegerile care tin de educatie si cariera intr-un mod mai calculat si mai bine gandit.

Testul a avut ca si baza tipologiile de personalitate identificate de John Holland (tipul artistic, intelectual, realist, conventional, social si antreprenorial). Rezultatul a fost o anumita tipologie insa si prezentarea domeniilor de lucru posibile si mediul in care un anumit tanar s-ar potrivi in functie de personalitatea detinuta.

Majoritatea testelor au fost facute in Romania (mai mult de 900), Estonia (mai mult de 800), Lituania (aproximativ 700) si in Letonia (aproximativ 400). Testul a fost gratuit pentru toata lumea.

Printre cei 5000 de participanti, tipologia artistica a fost cea mai des intalnita, urmata de tipologia sociala si cea antreprenoriala. Tipologia intelectuala si cea conventionala au fost intalnite mai rar lasand personalitatea realista pe ultimul loc. 

In comparatie cu alte tari baltice tinerii romani au fost mai antreprenoriali si realisti depasind nu numai rezultatele din Letonia si Lituania dar si scorul mediu. Majoritatea tinerilor cu personalitati antreprenoriale au fost in Romania. 

Testul de cariera este gratuit si se mai poate da inca pe pegina de web Dream Foundation (www.dreamfoundation.eu).


Pentru mai multe informatii nu ezitati sa contactati:

Ioana Axinte

Dream Foundation Romania Representative
Tel: (+4) 0765 644 224
E-mail: ioana.axinte@dreamfoundation.eu
Pagina web: www.dreamfoundation.eu
Dream Foundation este o organizatie Europena non-profit, al carei principal domeniu de activitate este sa creeze oportunitati, sa ofere informatii si sa faciliteze studiile in alta tara.




Mihai Paclea

#7
   Dream Foundation are acum mai multe parteneriate incheiate cu Universitati de prestigiu din Europa, Friedrich-Alexander University din Erlangen-Nuremberg este una din aceste institutii care nu percepe o taxa de studiu pentru studentii care aplica prin Dream Foundation , intrati pe www.dreamfoundation.eu sa aflati lista completa a programelor la care puteti aplica.
De asemenea multe Universitati si-au prelungit termenele limita de aplicare.

Succes!!!

Pentru mai multe informatii nu ezitati sa contactati:

Ioana Axinte

Dream Foundation Romania Representative
Tel: (+4) 0765 644 224
E-mail: ioana.axinte@dreamfoundation.eu
Pagina web: www.dreamfoundation.eu
Dream Foundation este o organizatie Europena non-profit, al carei principal domeniu de activitate este sa creeze oportunitati, sa ofere informatii si sa faciliteze studiile in alta tara.

Adi

Multumim mult ca ne tineti la curent. 30% din cititorii nostri sunt liceeni, iar alti 15% elevi gimanziali. Suntem siguri ca se vor bucura de acestea. Din cand in cand o sa mai punem aceste vesti in cate un articol la noi pe site.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dumicri

As avea si eu o intrebare care ma intereseaza mereu cand aud despre fundatii: din ce surse se finanteaza.

Altfel suna grozav fundatia voastra si sper sa aveti cat mai mult succes!

Adi

Salut, fundatiile se finanteaza din sponsorizari si donatii si campaniile de 2% si din candidaturi pentru fonduri europene/romanesti.

Noi nu suntem fundatie, nici asociatie. Nu avem statut legal (inca). Suntem "grup informal", cum se spune in text juridic. Adica avem continut, dar nu forma. Noi ne finantam din bani adusi din buzunarul meu si din bani obtinuti din sponsorizari. Am reusit sa facem totul cu maxim 2000 de euro, maxim 1000 de la mine si maxim 1000 de la sponsori. Cu mai multi bani si voluntari, am putea realiza si mai multe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: gothik12 din Martie 04, 2009, 05:17:34 PM
@Adi - Dream Foundation Romania a fost si la mine in liceu (nr: C.N. "Gh. Sincai") si au pus niste postere. Din cate am observat sunt ceva asemanator cu ucas.com , numai ca au legaturi cu mai multe tari.

E interesant ce ne ofera.

Mihai (gothik12), UCAS este institutia prin care toti undergrazii (adica cei care studiaza pentru "licenta", nu master sau doctorat etc.) trebuie sa aplice pentru orice institutie de invatamant superior britanica (totusi, parca la universitatea americana Richmond, de langa Londra, se aplica altfel; or mai fi si alte cateva ciudatenii de astea, poate...).

UCAS e sistemul oficial prin care trebuie sa aplici (nu are legatura cu acceptarea/respingerea candiatilor etc., ci doar trimite aplicatiile la universitati, raspunsurile la candidati etc.).